Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pierwsze spojrzenie: Flipper Zero uruchomił sklep z aplikacjami dla hakerów-amatorów

Pierwsze spojrzenie: Flipper Zero uruchomił sklep z aplikacjami dla hakerów-amatorów

Kupiłem Flipper Zero, ponieważ czułem się pominięty. Przenośne urządzenie podobne do gier jest świetne, ponieważ pozwala hobbystom, takim jak ja, na hakowanie w prawdziwym świecie, o którym czytałem lub widziałem na scenie w Black Hat. Za pomocą zaledwie kilku dotknięć pomarańczowego pada kierunkowego mogę odczytywać i symulować dane NFC lub RFID lub podglądać ruch radiowy wokół mnie. Ta łatwość obsługi jest dodatkowo wzmocniona przez zastosowanie a Nowy sklep z aplikacjami(otwiera się w nowym oknie) Co ułatwia dodawanie nowych możliwości do urządzenia.

Szczerze mówiąc, zawsze można było dodawać aplikacje, a nawet niestandardowe oprogramowanie układowe do Flipper Zero. Ale App Store umieszcza te różne zasoby w jednym miejscu i ułatwia dodawanie aplikacji i zarządzanie nimi. Otrzymałem wcześniejszy dostęp do nowego App Store i chciałem zobaczyć, ile mogę zrobić, nie brudząc sobie rąk, że tak powiem.


Uzyskaj dostęp do sklepu z aplikacjami Flipper

Uzyskałeś dostęp do starej wersji Flipper App Store za pośrednictwem zastrzeżonego interfejsu internetowego Chrome lub wersji beta aktualnej towarzyszącej aplikacji firmy na iPhone’a. Po uruchomieniu istniejąca aplikacja Flipper na Androida zostanie również zaktualizowana, aby zawierała App Store. To rozczarowujące, że Flipper Devices – firma, która tworzy Flipper Zero – zdecydowała się nie uruchamiać interfejsu internetowego.

Dostęp do nowego App Store jest dość prosty. Otworzyłem aplikację Flipper beta na moim iPhonie 13 mini i włączyłem Bluetooth. Aplikacja szybko zlokalizowała i skontaktowała się z Flipper Zero. Aplikacja demonstracyjna ma wszystkie funkcje dostępne już w aplikacji Flipper; Mogę aktualizować oprogramowanie mojego urządzenia, przeglądać zapisane dane i zdalnie sterować funkcjami Flipper Zero.

W systemie iOS kliknięcie karty Centrum otwiera witrynę sklepową z kafelkami kategorii aplikacji u góry. Interfejs sklepu z aplikacjami jest ozdobiony charakterystyczną biało-pomarańczową kolorystyką Flipper Zero z siatką kafelków dla różnych typów aplikacji u góry. Możesz przewijać dostępne aplikacje lub skorzystać z narzędzia wyszukiwania u góry.

Trzy zrzuty ekranu aplikacji Flipper na iOS, przedstawiające kilka różnych aplikacji

(Źródło: Flipper Devices)

Aplikacje są wyświetlane ze zrzutem ekranu podglądu. Możesz zainstalować aplikację bezpośrednio lub kliknąć, aby przeczytać bardziej szczegółowy opis. Każdy wpis dotyczący aplikacji zawiera informacje o deweloperze, historię zmian oraz opcję zgłoszenia aplikacji do menedżerów App Store.

READ  Kupiłem Nikona D850 w 2023 roku i nadal nie mam aparatu bezlusterkowego… jeszcze

Co można znaleźć w sklepie Flipper App Store?

Wiele aplikacji jest skierowanych do amatorskich hakerów. Na przykład iButton Fuzzer ma wstępnie załadowane ataki, aby spróbować obejść schematy kluczy dostępu iButton. Kalkulator rezystancji wykrywa parametry życiowe rezystorów na podstawie ich zakresów oznaczonych kolorami. Inny symuluje tony, aby uzyskać dostęp do systemów telefonicznych – zasadniczo a niebieskie pudełko(otwiera się w nowym oknie) phreaking symulator telefonu.

Nic dziwnego, że w App Store jest wiele gier. Widziałeś wariację na temat klasycznego Snake’a, klon Asteroids, grę T-Rex z przeglądarki Chrome, a nawet grę polegającą na łapaniu jaj, opartą na radzieckiej kreskówce Nu Pogodi.

Ale Flipper Zero App Store pokazuje również niesamowitą pomysłowość programistów w tworzeniu tych aplikacji. Zdecydowanie nie spodziewałem się, że zobaczę analizator alfabetu Morse’a, timer Pomodoro, pilota do aparatu, światłomierz lub cyfrowy gadżet, który korzysta z tych samych elementów sterujących, co w Legend of Zelda: Ocarina of Time. Panuje tu pewien rodzaj dziwactwa.

Zero Fin siedzi w dłoni Maxa

(Źródło: Flipper Devices)

W moim doświadczeniu wystąpiły pewne problemy, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę charakter wersji beta App Store. Na przykład wiele aplikacji Flipper Devices wymienionych w komunikacie prasowym nie było dostępnych.


Korzystanie z aplikacji Flipper Zero

Aplikacje Flipper Zero są bardzo małe (największa, jaką widziałem, miała 107 KB) i pobierają się szybko po ich dotknięciu. Znalezienie ich na Flipper Zero było znacznie bardziej skomplikowane. Standardowe aplikacje dostarczane z Flipper Zero są łatwo dostępne za pomocą zaledwie kilku naciśnięć przycisków. Aplikacje z App Store znajdują się w sekcji Aplikacje, a następnie w zagnieżdżonym folderze, który wydaje się odpowiadać kategoriom aplikacji z App Store. Nie zawsze dbałem o to, w jakiej kategorii znajdowała się aplikacja, kiedy ją pobierałem, więc musiałem przekopywać się przez wszystkie moje foldery Flipper Zero, aby znaleźć niektóre i sprawić, by działały.

READ  Nader o powrocie GoldenEye 007: „Po prostu rozmawialiśmy, aż to się spełniło”

Wszystkie aplikacje, które pobrałem, uruchomiły się od razu i działały zgodnie z oczekiwaniami. Mogę oglądać sygnały wysyłane z pilota telewizora za pomocą aplikacji IR Scope i pomagałem wilkowi zbierać jaja w Nu Pogodi.

Jednak niektóre aplikacje wymagają dodatkowego sprzętu. Na przykład licznik Geigera wymaga specjalnego czujnika podłączonego przez porty GPIO Flipper Zero. WiFi Marauder wymaga nie tylko płyty programistycznej WiFi, którą sprzedaje Flipper Zero, ale także dodania do niej specjalnego oprogramowania układowego.


Wsparcie programistów dla aplikacji Flipper

W komunikacie prasowym Flipper Devices wyjaśnia, w jaki sposób programiści mogą tworzyć własne aplikacje dla Flipper App Store: „Każdy programista może stworzyć aplikację i przesłać ją do Flipper Apps, konfigurując repozytorium Github i tworząc żądanie ściągnięcia do oficjalnej bazy kodu”. Wszystkie aplikacje publikowane w App Store są tworzone w języku programowania C i udostępniane jako darmowe i otwarte oprogramowanie, co odpowiada klimatowi DIY Flipper Zero.

W komunikacie prasowym czytamy dalej, że wszystkie przesłane aplikacje zostaną sprawdzone przez ludzi, a także przez zautomatyzowane narzędzia, aby upewnić się, że działają zgodnie z oczekiwaniami i nie mają dostępu do „zabronionych narzędzi, protokołów lub częstotliwości”.

Zapytałem przedstawiciela ds. public relations Flipper Devices o te zabezpieczenia, ponieważ czasami krytykowano firmę, że Flipper Zero może być używany do niecnych celów równie łatwo, jak do testów penetracyjnych i amatorskiego hakowania.

Polecane przez naszych redaktorów

„Zespół stojący za Flipper Zero podjął środki ostrożności, aby upewnić się, że urządzenie nie jest używane do niecnych celów i rozszerzył tę filozofię na aplikacje Flipper” – powiedział mi przedstawiciel. Następnie powiedzieli, że każda aplikacja zostanie sprawdzona „w celu upewnienia się, że nie można jej używać do obiektywnie szkodliwych rzeczy”.

Te ograniczenia mogą niektórych irytować, ale zawsze możesz tworzyć własne aplikacje lub pobierać i instalować aplikacje spoza oficjalnego App Store.

Flip Zero siedzi w dłoni Maxa

(Źródło: Max Eddy)

Stworzenie App Store postawiło zespół programistów Flipper Devices przed szeregiem wyzwań. „Urządzenia wbudowane zwykle nie obsługują dynamicznych funkcji i rozszerzeń, chyba że jest to pełna aktualizacja oprogramowania układowego” – powiedział mi Flipper Devices w oświadczeniu. To skłoniło zespół do zbudowania nowego oprogramowania układowego dla 350 000 urządzeń Flipper Zero znajdujących się obecnie w rękach klientów. To nowe oprogramowanie układowe obsługuje przenoszenie i dynamiczne łączenie plików ELF (ang. Third Party Application Flipper Zero Format) z karty SD, umożliwiając łatwą instalację i korzystanie z aplikacji innych firm.

READ  Przed The Game Awards Geoff Kelly powiedział, że „od jakiegoś czasu nie czuł się dobrze w programie”.

Zespół programistów wyjaśnił, jakie inne zmiany należy wprowadzić, aby udostępnić App Store publicznie. Zespół musiał rozszerzyć swój alokator pamięci, aby uwzględnić wycieki pamięci w aplikacjach innych firm i zapewnić programistom system do debugowania ich aplikacji na Flipper Zero.

Inne wyzwania wymagają poważnych zmian w sposobie działania Flipper Zero. Zgodnie z oświadczeniem dewelopera: „Pełna lista nazw i funkcji specyficznych dla oprogramowania układowego, z których mogą korzystać aplikacje, zajmowała sporo miejsca, więc zaczęliśmy używać unikalnych 32-bitowych skrótów i dodaliśmy niestandardową pamięć podręczną, aby to złagodzić”.

Kontynuował: „Mikrokontroler, którego użyliśmy, obsługuje tylko wolniejszy interfejs SPI. Musieliśmy więc dodać dodatkową pamięć podręczną, aby odczytywać dane z karty SD i ogólnie zmienić sposób, w jaki urządzenie z nią współpracuje, aby zmniejszyć liczbę żądań”.


przerzucanie przyszłości

Swobodnie przyznaję, że mój Flipper Zero był impulsowym zakupem inspirowanym FOMO. Nie jestem testerem penetracyjnym i mam 4 stopień zrozumienia elektroniki. Nie żałuję, że kupiłem Flippera, ale zastanawiałem się, jak długo będzie jeszcze przydatny. Dodanie sklepu z aplikacjami zapewnia, że ​​Flipper Zero ma potencjał rozwoju — i pomaga hobbystom, takim jak ja, robić więcej bez zbytniego brudzenia sobie rąk.

Podoba ci się to, co czytasz?

Zapisz się do Monitorowanie bezpieczeństwa Biuletyn z naszymi najważniejszymi historiami dotyczącymi prywatności i bezpieczeństwa dostarczany prosto do Twojej skrzynki odbiorczej.

Ten biuletyn może zawierać reklamy, oferty lub linki partnerskie. Zapisanie się do newslettera oznacza, że ​​wyrażasz na to zgodę Warunki korzystania I Polityka prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newsletterów.