Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nasilają się rosyjskie strajki, gdy Ukraińcy wracają na wakacje |  Wiadomości, sport, praca

Nasilają się rosyjskie strajki, gdy Ukraińcy wracają na wakacje | Wiadomości, sport, praca

Uszkodzony hotel w miejscu rosyjskiego bombardowania w Kijowie, Ukraina, sobota, 31 grudnia 2022 r. (AP Photo/Efrem Lukatsky)

Renata Prieto i Associated Press Hana Arherova

Kijów, Ukraina (AFP) – Kilka eksplozji wstrząsnęło Kijowem i innymi regionami Ukrainy w sobotę, zabijając co najmniej jedną osobę i raniąc 14 innych, co jest znakiem, że tempo rosyjskich ataków przyspieszyło przed nowym rokiem.

Niektórzy Ukraińcy odważyli się na niebezpieczeństwo powrotu do kraju na rodzinne zjazdy na święta.

Ukraińscy urzędnicy twierdzili, że Rosja celowo bierze na cel ludność cywilną, starając się stworzyć atmosferę strachu, aby zobaczyć ponury rok i zapoczątkować krwawy rok 2023.

Pierwsza Dama Olena Zeleńska wyraziła swoje oburzenie, że tak masowe ataki rakietowe mogły nastąpić przed obchodami Nowego Roku.

„Niszczenie życia innych ludzi jest obrzydliwym nawykiem naszych sąsiadów” – powiedziała.

Eksplozje następowały również w niezwykle szybkim tempie, co zaniepokoiło urzędników zaledwie 36 godzin po tym, jak Rosja wystrzeliła w czwartek grad rakiet, aby zniszczyć obiekty infrastruktury energetycznej.

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba zwrócił uwagę na ciężkie ofiary cywilne tego ostatniego ataku – że „tym razem zmasowany atak rakietowy Rosji jest celowo wymierzony w obszary mieszkalne, a nawet w infrastrukturę energetyczną”.

Śmiertelna eksplozja miała miejsce w stolicy Ukrainy, wśród wielopiętrowych budynków mieszkalnych w dzielnicy Solomiansky.

Fotograf Associated Press, który był na miejscu zdarzenia, zobaczył zwłoki kobiety, podczas gdy jej mąż i syn stali w pobliżu. Wśród rannych, którzy zostali przewiezieni do szpitala, była starsza kobieta. Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że uszkodzone zostały również dwie szkoły, w tym przedszkole.

Kilka budynków mieszkalnych i infrastruktury cywilnej zostało uszkodzonych w Kijowie w sobotnie popołudnie w ramach masowych ataków, które przetoczyły się przez cały kraj. Wysoki urzędnik w Kancelarii Prezydenta Kiriłło Tymoszenko opublikował zdjęcia i filmy częściowo zawalonego sześciopiętrowego hotelu w Kijowie. Kliczko powiedział, że wśród rannych w stolicy jest japoński dziennikarz.

READ  Szósty dzień US Open | Reuters

Rosja wystrzeliła nad Ukrainą w sobotę po południu 20 pocisków manewrujących, z których 12 zostało zestrzelonych przez siły ukraińskie, jak poinformował dowódca wojskowy Ukrainy gen. Walerij Zalogny.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił przemówienie wideo wkrótce po tym, jak Rosja wystrzeliła pociski manewrujące w sylwestra nad Ukrainą, w którym powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin „ukrywa się za armią, za pociskami, za murami swoich rezydencji i pałaców”. Zwracając się do Rosjan dodał: „Nikt wam tego na świecie nie wybaczy. Ukraina nie wybaczy.

Według gubernatora regionu Serhija Hamali co najmniej czterech cywilów zostało rannych w obwodzie chmielnickim na zachodniej Ukrainie. Sześć osób zostało rannych w południowym obwodzie mikołajowskim.

Gubernator Mikołajowa Witalij Kim powiedział, że Rosjanie celowali w ludność cywilną bardziej bezpośrednio, niż tylko atakowali infrastrukturę, jak to miało miejsce w przeszłości.

„W wielu miastach dotyczy to tylko obszarów mieszkalnych i hoteli, dróg i garaży” – napisał w Telegramie.

Na Zaporożu w wyniku ataku rakietowego zniszczone zostały dwa domy, a około ośmiu uszkodzonych. Cztery osoby zostały również ranne, w tym kobieta w ciąży i 14-letnia dziewczynka – poinformował wojewoda Ołeksandr Staruch.

Chociaż dziesięciomiesięczna wojna w Rosji wciąż trwa i nie widać końca, dla niektórych rodzin nowy rok jest szansą na ponowne zjednoczenie, choćby na krótko, po wielu miesiącach rozłąki.

W sobotę rano na głównym dworcu kolejowym w Kijowie Mikita, wciąż w mundurze wojskowym, ściskał mocno bukiet różowych róż, czekając na peronie 9 na przyjazd swojej żony Valerii z Polski. Nie widział jej od sześciu miesięcy.

„Wiesz, czekanie tak długo było naprawdę trudne”, powiedział Associated Press po przytuleniu i pocałowaniu Valerii.

W pobliżu inny żołnierz, 42-letni Vasil Kumko, radośnie spotyka swoją córkę Janę i żonę Galinę, które z powodu wojny mieszkają na Słowacji, ale wróciły do ​​Kijowa, by spędzić razem sylwestra.

READ  Pomóż orłom zdobyć nagrodę orła | Wiadomości, sport, praca

W lutym ojcowie, mężowie i synowie musieli zostać w kraju, podczas gdy ich żony, matki i córki wsiadały do ​​pociągów z małymi dziećmi szukającymi bezpieczeństwa poza granicami kraju. Pełne łez pożegnania rozświetliły ekrany telewizorów i pierwsze strony gazet na całym świecie.

Ale ostatniego dnia roku, w którym toczyła się brutalna wojna, wielu wróciło do stolicy, aby spędzić sylwestra z najbliższymi, pomimo ciągłych rosyjskich ataków.

Ponieważ rosyjskie ataki nadal wymierzone są w dostawy energii i pozostawiają miliony bez elektryczności, nie oczekuje się wielkich uroczystości, a wraz z upływem czasu w nowym roku zostanie wprowadzona godzina policyjna. Ale dla większości Ukraińców bycie z rodziną to luksus.

Valeria początkowo szukała schronienia przed konfliktem w Hiszpanii, później przeniosła się do Polski. Zapytana o plany na sylwestra, odpowiada po prostu: „Po prostu być razem”.

Para odmówiła podania swojego nazwiska ze względów bezpieczeństwa, ponieważ Mikita walczył na linii frontu zarówno w południowej, jak i wschodniej Ukrainie.

Na ósmym peronie spotkała się kolejna młoda para. Studentka Arseniia Kolomiiets, 23 lata, mieszka we Włoszech. Chociaż bardzo pragnęła zobaczyć swojego chłopaka Daniila Laszczenkę w Kijowie, Kołomijec bał się rosyjskich rakiet i ataków dronów.

„Powiedział: Proszę przyjdź! Proszę przyjdź! Proszę przyjdź!” „Zdecydowałem, że (uczucie) strachu to jedna część, ale najważniejsze jest bycie z bliskimi na wakacjach. Więc pokonałem swój strach i oto rano.”

Pomimo braku prądu w domu Lyachenko powiedział, że nie może się doczekać powitania roku 2023 z rodziną i kotem.

Natalia Kontonenko przyleciała z Finlandii. Po raz pierwszy widziała swojego brata Serhija Kontonenkę od rozpoczęcia totalnej inwazji 24 lutego. Serhij i inni krewni z Mikołajowa pojechali do Kijowa na spotkanie z Natalią.

„Nie interesuje nas elektryfikacja, ponieważ jesteśmy razem i myślę, że to jest najważniejsze” – powiedział.

___

READ  Wiadomości wojenne między Ukrainą a Rosją na żywo: Kijów mówi, że „zdecydowanie jest miejsce na kompromis” w rozmowach ze wzmianką o ustępstwach NATO – ale Putin podaje bardziej ponure informacje; Blair: Zachód nie powinien wykluczać interwencji wojskowej

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dzisiejsze najświeższe wiadomości i nie tylko w Twojej skrzynce odbiorczej