Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wprowadzające w błąd filmy wojskowe, które zawierają rażące nieścisłości historyczne

Wprowadzające w błąd filmy wojskowe, które zawierają rażące nieścisłości historyczne

Na dobre i na złe, jeśli chodzi o niektóre filmy, dokładność historyczna jest często pomijana w celach rozrywkowych. Nawet filmy wojskowe, które większość ludzi uważa za dokładne, są głęboko mylące. Nie wierzysz nam? Oto pięć słynnych filmów wojennych, które są źle poinformowane i historycznie niedokładne.

Gra w imitację (2014)

Źródło zdjęcia: Hope72/The Weinstein Company/MovieStillsDB

Gra w imitację (2014) podąża za geniuszem matematycznym i kryptografem Alanem Turingiem (Benedict Cumberbatch), który próbuje złamać Niemiecki kod Enigmy w trakcie II wojna światowa. Na podstawie biografii z 1983 r. Alan Turing: Enigma Film autorstwa Andrew Hodgesa koncentruje się na roli Turinga w budowie maszyny, która ostatecznie złamie niemiecki tajny kod.

Ten film wojskowy sprawi, że widzowie pomyślą, że Turing samodzielnie wymyślił koncepcję maszyny Enigma i zbudował ją ręcznie, ale w rzeczywistości jest to mylące. W rzeczywistości wcześniejsza wersja maszyny — bomba — została wynaleziona przez polskich kryptologów, zanim Turing zaczął pracować dla rządu brytyjskiego.

podobnie, Gra w imitację Sprawiłoby to, że widzowie uwierzyliby, że Turing był samodzielnie odpowiedzialny za wynalezienie bomby, podczas gdy w rzeczywistości był to wspólny wysiłek jego i innego kryptografa Gordona Welchmana, o którym nawet nie wspomniano w filmie.

najgorszy przypadek (2017)

Gary Oldman jako Winston Churchill w filmie „Czas mroku”.
Źródło obrazu: andrewz/MovieStillsDB

najgorszy przypadek (2017) ciąg dalszy Winstona Churchilla(Gary Oldman) Pierwsze kilka tygodni jako premier Wielkiej Brytanii w maju 1940 roku. Film koncentruje się na tym, czy on i brytyjska opinia publiczna powinni przeciwstawić się Niemcom, czy zaakceptować negocjacje pokojowe.

Najsłynniejsza scena w najgorszy przypadek To wtedy Churchill jeździ metrem i wypytuje londyńczyków o negocjacje pokojowe. Następnie udaje się do parlamentu i od razu przekazuje swoją słynną książkę „Będziemy walczyć na plażachCiepłe powitanie.

Historia tej kultowej sceny bardzo różni się od tego, w jaki sposób widzowie mogliby w to uwierzyć w tym filmie wojskowym, wprowadzając kilka wprowadzających w błąd momentów. Po pierwsze, nie ma absolutnie żadnych dowodów na to, że Churchill kiedykolwiek jechał metrem, aby zadawać pytania londyńczykom.

READ  Polskie partie opozycyjne muszą zapobiec zniszczeniu europejskiego regionu Amazonii - EURACTIV.com

Scenarzysta Anthony McCarten Stany Brytyjski premier „często jeździł bez przerwy, znikał i pojawiał się w Londynie ze zwykłymi ludźmi”. Jednak historyk wojskowości i biograf Churchilla Ashleya Jacksona Stany Churchill był tak pewny siebie i swoich wyborów, że nigdy nie pytał miejscowych o zdanie.

Podobnie scena „Będziemy walczyć na plażach” jest pełna nieścisłości. Film prowadzi widzów do przekonania, że ​​Churchill wygłosił to przemówienie w parlamencie 28 maja 1940 r., podczas gdy w rzeczywistości miało ono miejsce 4 czerwca.

Zostało to również przedstawione tak, jak sam Churchill wspominał to w swoich wspomnieniach, owacje na stojąco i tak dalej. Jednak zapamiętano to inaczej niż to, jak to się stało. Według Hugh Daltona intencje Churchilla spotkały się raczej z „entuzjazmem” i „mrugnięciem aprobaty”, niż Burzliwe brawa i owacje na stojąco on f najgorszy przypadek opisać.

Szeregowiec Ryan (1998)

Tom Hanks i Matt Damon jako kapitan John H. Miller i Pvt.  James Francis Ryan w Szeregowcu Ryanie
Źródło obrazu: lisakenobi/Dreamworks Pictures/Paramount Pictures/MovieStillsDB

Prawdopodobnie jeden z najlepszych i najdokładniejszych filmów o II wojnie światowej, jakie kiedykolwiek powstały, Szeregowiec Ryan (1998) podąża za kapitanem Johnem Millerem (Toma Hanksa) i jego żołnierzy, którzy próbują znaleźć żołnierza. Jamesa Ryana (Matt Damon). Wszyscy jego trzej bracia zginęli wcześniej, a armia amerykańska chciała odesłać Ryana do domu, do jego rodziny.

Chociaż ten film wojskowy nie zawiera wielu nieścisłości historycznych ani wprowadzających w błąd momentów, jest kilka drobnych. Na początek wyprawa grupy na terytorium wroga odbywa się w biały dzień. Z oczywistych względów takie ruchy odbywałyby się pod osłoną nocy. Podobnie podczas misji żołnierze często rozmawiają w hełmach. Ze względów bezpieczeństwa byłaby to bardzo nieprawidłowa praktyka.

Jednakże, Szeregowiec Ryan Pozostaje jedną z najlepszych opraw wizualnych Dzień D oraz przeżycia żołnierzy podczas historycznej ofensywy.

Patriota (2000)

Mel Gibson jako Benjamin Martin w Patriocie
Źródło obrazu: Zayne / Sony Pictures / Columbia Pictures / MovieStillsDB

Patriota (2000) to plik rewolucja amerykańska Epicka opowieść o podróży Benjamina Martina (Mel Gibson) w Południowej Karolinie podczas wojny. Pierwotnie pacyfista i weteran tzw Wojna francuska i indyjskaMartin zostaje patriotycznym przywódcą milicji, gdy jego syn zostaje zabity.

READ  All of Us Are Dead Przewidywana data premiery sezonu 2 OTT, platforma cyfrowa i więcej o K-dramacie Zombie Apocalypse

Pomimo tego, że jest postacią fikcyjną, mówi się, że Martin jest oparty na postaciach z prawdziwego życia, w tym Thomasie Sumterze, Andrew Pickensie, Danielu Morganie i Frances Marion. Chociaż Martin uwalniał niewolników w filmie, w rzeczywistości sytuacja była taka, że ​​​​zarówno Sumter, jak i Marion byli właścicielami niewolników.

Niewolnictwo w ogóle było kolejnym wprowadzającym w błąd tematem przedstawionym w tym filmie wojskowym. Widzowie bez tła historycznego mogą pomyśleć, że podczas rewolucji amerykańskiej prawie nie istniał, ponieważ problem został prawie wyeliminowany Patriota.

Jedyny czarnoskóry bohater filmu, Occam (Jay Arlene Jones), walczy z milicją Martina w zamian za wolność. Historycznie rzecz biorąc, Afroamerykanie podczas wojny mieli większe szanse na odzyskanie wolności, walcząc z lojalistami.

Młodzież lotnicza (2006)

załoga
Źródło zdjęcia: Basen BENAINOUS/CATARINA/LEGRAND/Gamma-Rapho/Getty Images

Kolejnym wprowadzającym w błąd filmem wojskowym jest Młodzież lotnicza (2006). Film śledzi grupę amerykańskich mężczyzn, którzy udają się do Francji, aby zaciągnąć się do francuskiej służby lotniczej przed wjazdem do Ameryki Pierwsza wojna światowa.

Najbardziej oczywistą nieścisłością jest połączenie La Fayette Escadrille i Lafayette Flying Corps. Pierwsza powstała w 1915 roku, do której dołączyło tylko kilku młodszych amerykańskich pilotów. Gdy rozeszła się wieść, że Amerykanie mogą latać w Europie, więcej podróżowało do Francji. Nie mogąc wchłonąć tych nowych ochotników, przywódcy francuskich służb powietrznych utworzyli Lafayette Flying Corps.

Więcej nas: Filmy, które najlepiej pokazują realia wojny pancernej

Młodzież lotnicza Wydawało się, że tylko niewielka liczba Amerykanów zgłosiła się na ochotnika do latania we Francji podczas I wojny światowej. Począwszy od 1916 roku i opowiadając o przystąpieniu Ameryki do konfliktu i zdobyciu eskadry La Fayette, film skłoniłby widzów do przekonania, że ​​​​tylko garstka amerykańskich pilotów była we Francji. W rzeczywistości setki podróżowały już za granicę.