Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Właściciel Rockstar wydaje polecenia usunięcia po wycieku Grand Theft Auto VI | GTA

Ponad 90 filmów i zdjęć z GTA VI, długo oczekiwana kontynuacja Grand Theft Auto V z 2013 roku, jednej z najlepiej sprzedających się gier wideo wszech czasów, wyciekła do sieci w weekend, w wyniku jednego z największych naruszeń poufnych danych w historii gier.

Nagranie zostało opublikowane na stronie GTAForums przez użytkownika o imieniu teapotuberhacker, który twierdził, że uzyskał do niego dostęp poprzez zhakowanie wewnętrznego kanału Slack Rockstara i uzyskanie dostępu do swoich serwerów.

Oryginalny post został usunięty, ale nie wcześniej niż zdjęcia i filmy stały się wirusowe w mediach społecznościowych. Firma macierzysta Rockstar Games, Take-Two Interactive, opublikowała żądania usunięcia materiału z YouTube i Twittera.

Haker zagroził również wyciekiem kodu źródłowego Grand Theft Auto V i opracowywanej wersji Grand Theft Auto VI, zapraszając Rockstar Games do negocjacji umowy.

Źródła zbliżone do Rockstar Games cytowały The Guardian i Bloomberg Że wyciek jest kompilacją na wczesnym etapie rozwoju gry, która ma już rok.

Deweloper w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych potwierdził przeciek. „Niedawno doświadczyliśmy włamania do sieci, w którym nieupoważniona osoba trzecia nielegalnie uzyskała dostęp i pobrała poufne informacje z naszych systemów, w tym wczesne nagrania z następnej gry Grand Theft Auto” – podała firma. „Obecnie nie przewidujemy żadnych zakłóceń w usługach gier na żywo ani żadnego długoterminowego wpływu na rozwój naszych bieżących projektów.

„Jesteśmy bardzo rozczarowani, że możemy w ten sposób podzielić się z wami wszystkimi szczegółami naszej nadchodzącej gry. Nasza praca nad następną grą Grand Theft Auto będzie kontynuowana zgodnie z planem i pozostaniemy tak zaangażowani, jak zawsze, aby zapewnić wam doświadczenie, nasz graczy, to naprawdę przekracza twoje oczekiwania. Wkrótce ponownie wszystkich zaktualizujemy. I oczywiście zabierzemy cię do następnej gry, gdy będzie gotowa. Chcemy podziękować wszystkim za nieustające wsparcie w tej sytuacji.

Materiał filmowy pokazuje testy animacji, układy poziomów i testy rozgrywki, w tym niektóre rozmowy głosowe między postaciami. Nagranie przedstawia bohaterkę powieści w Miami, Vice City, która jest również sceną Grand Theft Auto: Vice City z 2002 roku.

READ  Dodatek Horizon Forbidden West: Burning Shores zawiera bonusy za zamówienie przedpremierowe

Filmy wyraźnie pokazują wersję w toku gry, z nałożonymi poleceniami debugowania i innymi informacjami technicznymi. Rockstar potwierdził, że GTA 6 znajdowało się w „aktywnym rozwoju” na początku tego roku, chociaż wczesne prace nad grą mogły rozpocząć się w 2014 roku.

Wycieki szkodzą twórcom gier wideo nie tylko ze względu na poufne informacje, które reprezentują, ale dlatego, że wyciek może negatywnie wpłynąć na postrzeganie gry przed jej wydaniem. Tworzone kompilacje wyglądały szorstko do ostatnich miesięcy rozwoju i rzadko są reprezentatywne dla ukończonej gry – coś, czego niedoinformowani widzowie często nie rozumieją. Deweloperzy, którzy spędzają całe lata na tworzeniu gier z dużym budżetem, są sfrustrowani przeciekami, które nie pokazują jakości pracy, do której dążą w pełnym produkcie.

Czołowi deweloperzy w branży gier w weekend wyrazili sympatię do ludzi pracujących w Rockstar Games.

Neil Druckman z Naughty Dog, którego gra The Last of Us Part II z 2020 roku została całkowicie ujawniona przed premierą, napisał na Twitterze: To minie. Pewnego dnia zagramy w twoją grę, docenimy twój zawód, a przecieki zostaną przesunięte na margines strony Wikipedii.”

Grand Theft Auto V sprzedał się w 170 milionach egzemplarzy w ciągu dziewięciu lat od premiery, co czyni go jednym z najbardziej udanych produktów rozrywkowych, jakie kiedykolwiek wydano. W połączeniu z trybem online dla wielu graczy, GTA Online, szacuje się, że tylko w 2020 roku zarobił ponad 900 milionów dolarów dla Take Two. Oczekuje się, że Grand Theft Auto VI po premierze pobije rekordy – chociaż Rockstar wskazał, że jeszcze kilka lat temu.