Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prezydent RP wzywa nowy parlament na pierwsze posiedzenie 13 listopada

Prezydent RP wzywa nowy parlament na pierwsze posiedzenie 13 listopada

WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent Polski powiedział w czwartek, że zwołuje pierwszą sesję nowo wybranego parlamentu na 13 listopada.

Rozpoczęcie ogłoszenia Prezydenta Andrzeja Dudy Plan lekcji Co doprowadzi do powstania nowego rządu po rządzie polskim Wybory krajowe Musi także ogłosić kandydaturę na premiera, ale zapowiedział, że decyzja zapadnie później.

Duda powiedział, że są poważni kandydaci na to stanowisko Obecny premierMateusz Morawiecki i Donalda Tuskabyły premier i szef bloku opozycyjnego, który łącznie zdobył większość mandatów w nowym parlamencie – 248 mandatów w 460-osobowej izbie niższej.

Morawiecki należy do rządzącej konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość. Otrzymała w wyborach więcej głosów niż jakakolwiek inna partia Straciła większość W Parlamencie. Partia zdobyła 194 mandaty i nie ma potencjalnego partnera koalicyjnego. PiS stwierdził jednak, że uważa się za zwycięzcę i zażądał, aby dać mu pierwszą szansę na próbę utworzenia rządu.

„Dziś mamy dwóch poważnych kandydatów na stanowisko premiera” – powiedział Duda. Po przeprowadzeniu konsultacji Na początku tego tygodnia z przywódcami partii.

„To sytuacja nowa, można by rzec, w naszych standardach demokratycznych” – stwierdził, dodając, że musi jeszcze wziąć tę sprawę pod uwagę.

Duda zwrócił uwagę, że konstytucyjna kadencja ustępującego parlamentu trwa do 12 listopada i nie widzi powodu, aby ją skracać.

Decyzja oznacza, że ​​nowego rządu nie będzie przez jakiś czas, być może wcześniej niż w grudniu, jeśli prezydent po raz pierwszy powoła Morawieckiego. W takim przypadku Morawiecki miałby 14 dni na przedstawienie parlamentowi do zatwierdzenia swojego rządu.

Jeżeli proponowanemu przez niego rządowi nie uda się pozyskać poparcia Parlamentu, co wydaje się nieuniknione, do parlamentu będzie należało przedstawienie swojego kandydata. W tym przypadku większość parlamentarna wybierze Tuska.

READ  2022 FIFA World Cup Power Rankings: Amerykańska Federacja Piłki Nożnej upada po strasznym miesiącu. Kandydaci Brazylia i Argentyna

Tusk wyraził nadzieję, że Duda nie będzie niepotrzebnie przedłużał procesu.

„Czas jest w tej chwili dla Polski bezcenny” – powiedział Tusk reporterom w Brukseli, gdzie przebywał. Prowadzenie spotkań Podjąć próbę naprawy stosunków z blokiem składającym się z 27 narodów i rozpocząć uwalnianie miliardów euro z funduszy, które zostały zamrożone z powodu naruszeń praworządności przez rząd w ciągu ostatnich ośmiu lat.

„Po pierwsze, pieniądze mogą zostać utracone. Po drugie, tak ogromną kwotę musimy wydać w ciągu dwóch lat, więc jakiekolwiek opóźnienie jest tutaj absolutnie niedopuszczalne.”