Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kampania w Polsce na rzecz powrotu do ojczyzny historyka Holokaustu przetrzymywanego przez Hamas

Kampania w Polsce na rzecz powrotu do ojczyzny historyka Holokaustu przetrzymywanego przez Hamas

Bliscy na całym świecie pracują nad sprowadzeniem zakładników do domu po ataku Hamasu na Izrael (Wojtek RADWANSKI)

Urodzony w Polsce izraelski historyk Alex Dansig poświęcił swoje życie upamiętnianiu Holokaustu. Obecnie istnieje obawa, że ​​75-latek znajduje się wśród zakładników przetrzymywanych przez Hamas w ogarniętej wojną Strefie Gazy.

Desperacko pragnąc jego bezpiecznego powrotu, jego przyjaciele i rodzina rozpoczęli kampanię mającą na celu zwiększenie nacisku na jego uwolnienie, powtarzając podobne wysiłki więźniów z Izraela, USA i Tajlandii.

W tygodniach następujących po ataku z 7 października w polskich mediach społecznościowych szeroko rozpowszechniano wiadomości oznaczone hasztagiem #StandWithAlex, a twarz Dancija widniała na plakatach i muralach malowanych na ulicach Warszawy.

Przez wielu okrzyknięty „ambasadorem dialogu” ze względu na swoje wieloletnie wysiłki na rzecz złagodzenia wieloletnich podejrzeń między Polską a Izraelem oraz relacje, które zbudował zarówno w Europie, jak i na Bliskim Wschodzie.

Według władz izraelskich naukowiec i jego rodzina przebywali w kibucu Nir Oz niedaleko Gazy, kiedy bojownicy Hamasu rozpoczęli transgraniczne ataki, w wyniku których zginęło ponad 1400 osób.

Według ministerstwa zdrowia kierowanego przez Hamas w Gazie bojownicy zaciągnęli 222 zakładników do Gazy, terytorium palestyńskiego, które od tego czasu Izrael nieustannie bombarduje, zabijając ponad 6500 osób.

W zamieszaniu pierwszych godzin starszy historyk wydał pilne ostrzeżenia swojemu synowi.

„To on mi powiedział: «Spójrz na listy, spójrz, co się dzieje»” – powiedziała AFP telefonicznie z izraelskiego hotelu dla ewakuowanych mieszkańców kibucu Mati Dansig, który przeżył, ukrywając się w schronie.

Kiedy atak dobiegł końca, starszego Dansiga już nie było, a jego telefon był cichy.

Jej bliska przyjaciółka, Orit Margaliot, badaczka Holokaustu mieszkająca w Izraelu, powiedziała, że ​​ostatni raz rozmawiali dzień przed atakiem Hamasu.

„Od tego czasu niewiele spałam” – powiedziała drżącym głosem. – Nie mogę o tym rozmawiać w czasie przeszłym.

READ  Francuskie wyniki otwarcia | agat

– „Magnetyczna osobowość” –

Urodzony w Polsce Dansig przeprowadził się do Izraela w wieku dziewięciu lat i wrócił do Polski dopiero trzydzieści lat później jako tłumacz podczas szkolnej wycieczki do Auschwitz, obozu zagłady zbudowanego przez nazistowskie Niemcy.

Następnie podjął pracę w Yad Vashem, muzeum pamięci o Holokauście w Jerozolimie, gdzie przez dziesięciolecia wygłaszał wykłady dla dzieci w wieku szkolnym i szkolił innych przewodników.

„75-latek nie zawsze może porozumieć się z młodymi ludźmi” – powiedziała Margaliot AFP.

Dansig regularnie wykładał w polskich szkołach, z których wiele podpisuje się obecnie pod petycją o jego uwolnienie.

Jednak w przypadku Margaliot jego „wyjątkowe” umiejętności komunikacyjne sprawdzały się nie tylko w przypadku dzieci.

„Dorastałam w domu, który był w pewnym sensie prawdopodobnie antypolski” – powiedziała Margaliot. „Zmienił moją perspektywę z miejsca, w którym dorastałem, na tę wielką przyjaźń z Polakami”.

Margaliot współpracowała z rozbudowaną siecią znajomych, jaką Dancyg miał w Polsce.

Jedna z nich, dziennikarka radiowa Marta Rybzda, w rozmowie z AFP w kawiarni na terenie byłego warszawskiego getta pochwaliła „charyzmatyczną osobowość” historyka.

Dołączył do nich artysta Dariusz Paczkowski, który choć nie spotkał osobiście historyka, umieścił jego wizerunek w przestrzeni publicznej.

„Aleks nie musi nic robić, po prostu tam jest” – powiedział Paczkowski. „Otaczają go ludzie z różnych kręgów społecznych”.

mmp/amj/jm/fz