Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska otrzymuje projekt rozporządzenia UE przedłużający zakaz importu ukraińskiej żywności

Polska otrzymuje projekt rozporządzenia UE przedłużający zakaz importu ukraińskiej żywności

WARSZAWA (Reuters) – Minister rolnictwa Polski poinformował w poniedziałek, że otrzymał od Komisji Europejskiej projekt rozporządzenia przedłużającego do 15 września zakaz importu niektórych ukraińskich produktów spożywczych.

2 maja Unia Europejska nałożyła ograniczenia na sprzedaż ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika w pięciu krajach – Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji – aby złagodzić nadwyżki dostaw zboża w tych krajach, jednocześnie zezwalając na tranzyt. na eksport gdzie indziej.

Te ograniczenia mają wygasnąć w poniedziałek, a ponieważ pięć krajów stara się je przedłużyć, narzekając, że tańsze ukraińskie zboże sprawia, że ​​krajowa produkcja jest nieopłacalna, Ukraina naciska na ich zniesienie.

„Otrzymaliśmy od Komisji Europejskiej nowy projekt rozporządzenia zakazującego importu 4 produktów do 5 krajów” – napisał na Twitterze Robert Tellos. „Data wejścia w życie przewidziana w projekcie to 15 września br.”

– To projekt, ale mam nadzieję, że wejdzie w życie od jutra – dodał.

Rzecznik Komisji Europejskiej powiedział, że żadna decyzja nie została jeszcze podjęta.

„Nadal trwają dyskusje i będziemy w kontakcie, gdy zapadnie decyzja, która prawdopodobnie zapadnie dzisiaj” – powiedział rzecznik.

UE uwolniła cały import z Ukrainy na pierwsze 12 miesięcy od czerwca 2022 r., aby wspomóc wysiłki Kijowa w odparciu rosyjskiej inwazji. W zeszłym miesiącu zgodziła się przedłużyć zawieszenie ceł na kolejny rok.

Pięć krajów odnotowało znaczny wzrost importu z Ukrainy po zawieszeniu ceł.

Ukraina napotkała trudności w eksporcie przez porty Morza Czarnego z powodu wojny z Rosją, która zwiększyła swoją zależność od tras przez wschodnią Unię Europejską.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w czwartek w rozmowach z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen do bezwarunkowego zniesienia wszystkich ograniczeń eksportowych na ukraińskie produkty rolne.

(Reportaż Alana Sharlicha i Pawła Florkiewicza w Warszawie; dodatkowe reportaże Charlotte van Campenhout w Brukseli i Nigela Hunta w Londynie; montaż: William Maclean)

READ  Szlafrok wspiera scenę jutrzejszej konferencji w Polsce