- W środę (20:45) reprezentacja Polski zagra na Wembley z Anglią w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 2022.
- W Wielkiej Brytanii w wielu dyscyplinach sportowych sportowcy klękają przed rozpoczęciem meczów, wspierając ruch Black Lives Matter, domagający się równych praw dla czarnych. Ten gest jest wśród innych graczy Premier League
- Kilka dni wcześniej drużyna San Marino grała przeciwko Anglii na Wembley. Jego gracze, podobnie jak Anglicy, zdecydowali się uklęknąć. Jak sobie poradzą Polacy? Rzecznik PZPN Jakob Koyatkovsky wyjaśnia nam sytuację
- Odmowa uklęknięcia jest często traktowana jako deklaracja polityczna, która spotkała się z nienawiścią i odrzuceniem. Doświadczyło tego wielu sportowców. Jednak nawet klękanie na kolanach nie jest przez wszystkich uważane za właściwe
- Więcej takich historii można znaleźć na stronie głównej Onet.pl.
Na Wembley Polacy znajdą się w trudnej sytuacji politycznej. W rzeczywistości cokolwiek zrobią, zostanie to uznane za reklamę. W Wielkiej Brytanii istnieje silne poparcie dla ruchu Black Lives Matter, który domaga się równych praw dla czarnych i jest dla niego powszechne. Robią to między innymi zawodnikom Premier League przed każdym meczem. Praktycznie nie ma tu wyjątków i wszyscy solidarnie klękają przed gwizdkiem startowym. Niedawno piłkarz Black Crystal Palace, Wilfred Zaha, odmówił wykonania tego gestu, argumentując, że była to pusta postawa i że on i jego przyjaciele cierpieli z powodu rasizmu, gdy nadal to robili. Wywołało to szeroką debatę w Wielkiej Brytanii.
Reszta tekstu znajduje się pod filmem.
25 marca San Marino przybył na Wembley, którego gracze klękają przed rozpoczęciem meczu, solidaryzując się z gospodarzami. Teraz Anglicy rozegrają swój drugi mecz u siebie w ramach kwalifikacji do Mistrzostw Świata w Katarze. Jak wiemy, ich konkurentem będą Polacy, którzy w tym przypadku muszą zająć stanowisko. W internecie nie brakuje opinii, że klęczenie byłoby „piętnem”; Wielu oskarża BLM o hipokryzję i wykorzystywanie rasizmu do walki o inne cele. Wielu fanów prosi nawet piłkarzy Paulo Sousy, aby nie klękali. To z kolei z pewnością doprowadzi do debaty w Wielkiej Brytanii, co stawia nas w złym miejscu. Byłby to też rodzaj pozwolenia.
Anglia i San Marino przed meczem Elle. Mistrzostwa Świata 2022
– Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta – mówi rzecznik PZPN Jakob Koyatkowski. Ostatecznie zadecydują o tym gracze na odprawie przedmeczowej. Wydaje mi się jednak, że nie zdecydują się uklęknąć, nie są przekonani. Rzecznik dodał, że taki gest był nam oferowany w przeszłości przed meczem z Holandią i nie zdecydowaliśmy o tym.
W tym samym duchu wypowiada się Zbigniew Bunyik, prezes stowarzyszenia. W rozmowie ze Sport.pl Oświadcza, że nie jest zwolennikiem takiej pracy. – Czy będą klęczeć? Nie wiem. Jak dotąd ten temat nie pojawił się na zgrupowaniu. Zobaczymy, jak to wygląda. Tematów ważniejszych i poważniejszych było dużo, więc jest to ostatni temat, który nas interesuje. (…) Jestem całkowicie przeciwny takim działaniom. To czysty populizm, bo nic za tym nie stoi. Piłkarze czasem klękają, a jeśli zapytasz niektórych, dlaczego klękają, to nawet nie wiedzą – powiedział Banik.
W tej chwili biali i czerwoni borykają się z poważniejszymi problemami. Nasz kapitan i nasi najlepsi strzelcy – Robert Lewandowski – tęsknią za Londynem. We wtorek rano Grzegorz Krychowiak i Kamil Piątkowski otrzymali pozytywne wyniki testów na koronawirusa. To samo stało się z rzecznikiem PZPN, który przyznał, że ma szczęście, że czuje się dobrze i nie ma żadnych objawów.
W przeszłości ci, którzy nie chcieli klękać, często byli na równi z rasistami. Świadkami tego byli między innymi młode gwiazdy F1 Charles Leclerc i Max Verstappen, którzy jako jedni z nielicznych kierowców nie klękali przed wyścigami. Aby odrzucić oskarżenia o rasizm, musieli szczegółowo się wytłumaczyć.
„Dumny miłośnik mediów społecznościowych. Nieprzejednany badacz sieci. Internetowy guru. Przez całe życie uzależniony od muzyki.”
More Stories
Polska kupuje 32 śmigłowce od włoskiej firmy Leonardo
Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce, Daniel Stahl, Dysk: Sportowiec do obejrzenia
Wimbledon: Świątek podejmuje wyzwanie Kerkhovego. Drób ogłusza Pliskova