Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Aktualizacja wojny na Ukrainie: Zelensky i Snack rozmawiają o pamięci o wojnie, gdy Putin kontynuuje bombardowanie

Putin: Rosja przeżywa trudny okres

Rishi Sunak rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim przed pierwszą rocznicą inwazji.

Rzeczniczka Downing Street powiedziała: „Premier rozmawiał dziś wieczorem z prezydentem Zełenskim, przed pierwszą rocznicą całkowitej inwazji na Ukrainę w piątek.

Informując premiera o swojej wizycie na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, powiedział, że wykorzystał to wydarzenie, aby wezwać sojuszników do zwiększenia wsparcia dla pomocy Ukrainie w zdobyciu militarnym w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

„Teraz nadszedł czas, aby Ukraina wykorzystała okazję do poczynienia rzeczywistych postępów na polu bitwy i udowodniła Putinowi, że Ukraina ostatecznie zwycięży” – zgodzili się przywódcy.

Tymczasem niższa izba rosyjskiego parlamentu głosowała za zawieszeniem udziału Moskwy w porozumieniu Nowy START, po wczorajszym oświadczeniu Władimira Putina.

Zapytany o warunki, na jakich Moskwa wróci do porozumienia, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział: „Wszystko będzie zależało od stanowiska Zachodu… Kiedy pojawi się chęć uwzględnienia naszych obaw, sytuacja się zmieni”.

1677098412

Zełenski i Sunak rozmawiają przed pierwszą rocznicą ukraińskiej inwazji

Rishi Sunak rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim przed pierwszą rocznicą inwazji.

Rzeczniczka Downing Street powiedziała: „Premier rozmawiał dziś wieczorem z prezydentem Zełenskim, przed pierwszą rocznicą całkowitej inwazji na Ukrainę w piątek.

Informując premiera o swojej wizycie na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, powiedział, że wykorzystał to wydarzenie, aby wezwać sojuszników do zwiększenia wsparcia dla pomocy Ukrainie w zdobyciu militarnym w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

„Teraz nadszedł czas, aby Ukraina wykorzystała okazję do poczynienia rzeczywistych postępów na polu bitwy i udowodniła Putinowi, że Ukraina ostatecznie zwycięży” – zgodzili się przywódcy.

Eleonora Noyce22 lutego 2023 20:40

1677057326

Putin próbował i „nie udało mu się” wystrzelić międzykontynentalnej rakiety balistycznej podczas wizyty Bidena na Ukrainie

Według raportu Rosja przeprowadziła test międzykontynentalnej rakiety balistycznej w poniedziałek, kiedy prezydent USA Joe Biden przybył na Ukrainę. Jednak uruchomienie nie powiodło się.

Dwóch amerykańskich urzędników zaznajomionych ze sprawą powiedziało CNN, że test rakietowy obejmował ciężki pocisk Sarmat – znany na Zachodzie jako Satan II – zdolny do przenoszenia wielu głowic nuklearnych na cały kontynent.

Ale urzędnicy powiedzieli, że pocisk, który został pomyślnie przetestowany wcześniej, wydaje się, że tym razem zawiódł, ponieważ prezydent Rosji Władimir Putin wspomniałby o tym w swoim przemówieniu o stanie narodu we wtorek, gdyby wystrzelenie zakończyło się sukcesem.

1677108054

Rosja grozi „dalszymi środkami zaradczymi” po wstrzymaniu ważnego porozumienia w sprawie broni nuklearnej

Rosja zapowiedziała, że ​​rozważy „dalsze środki zaradcze” przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom po tym, jak zawiesiła swój udział w dużej umowie dotyczącej broni jądrowej.

Jego wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow powiedział teraz, że Rosja będzie „obserwować” Stany Zjednoczone, aby zdecydować, czy podjąć dalsze działania.

„Będziemy oczywiście uważnie monitorować dalsze działania Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, w tym w celu podjęcia dalszych środków zaradczych, jeśli zajdzie taka potrzeba” – powiedział.

Putin zapowiedział, że Rosja nie będzie już przestrzegać porozumienia, które ogranicza możliwości nuklearne uczestniczących krajów, w swoim długim orędziu o stanie narodu – w którym obwinił Zachód za wojnę na Ukrainie.

Moja koleżanka Kate Plummer mówi:

Eleonora Noyce22 lutego 2023 23:20

1677106254

Matematyczne wygnanie w Rosji trwało rok po inwazji na Ukrainę

Rok po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę reintegracja Rosji ze światem sportu grozi największym rozłamem w ruchu olimpijskim od czasów zimnej wojny.

Rosja nadal jest wykluczona z wielu międzynarodowych wydarzeń sportowych, ale to może się wkrótce zmienić. Przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu zbliżają się wielkimi krokami, a zawody kwalifikacyjne trwają. Międzynarodowy Komitet Olimpijski stara się, aby sportowcy z Rosji i jej sojuszniczej Białorusi wrócili do rywalizacji, ale nie wszyscy się z tym zgadzają.

Jeśli rosyjscy sportowcy mają wrócić do rywalizacji, świat sportu musi rozwiązać dwa główne problemy, które ujawniły się w dniach następujących po inwazji: Jak rosyjscy sportowcy mogą powrócić bez alienacji Ukraińców? A co można zrobić z Rosjanami, którzy popierają wojnę?

Gdy szalały pierwsze walki, ukraińska drużyna szermierki odmówiła rywalizacji z Rosją w turnieju w Egipcie, trzymając transparent z napisem: „Stop Rosji! Stop wojnie! Ratuj Ukrainę! Ratuj Europę!”

Eleonora Noyce22 lutego 2023 22:50

1677104454

Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy zawiesza Federację Rosyjską

Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy zawiesiła ze skutkiem natychmiastowym Rosyjską Federację Dziennikarzy z powodu jej działalności od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i jej roli na anektowanych terytoriach ukraińskich.

Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy, która reprezentuje ponad 600 000 pracowników mediów na całym świecie, poinformowała, że ​​członkostwo RFU zostało zawieszone po przeprowadzeniu dochodzenia, a następnie głosowaniu w środę przez jej globalny komitet wykonawczy.

Federacja poinformowała, że ​​głosowanie odbyło się po tym, jak federacja odmówiła ponownego rozważenia decyzji o utworzeniu oddziałów w czterech regionach anektowanych przez Rosję.

Eleonora Noyce22 lutego 2023 22:20

1677102654

Matt Hancock promuje NFT, aby zebrać pieniądze dla byłych ukraińskich najemców

Matt Hancock promuje sztukę kryptograficzną stworzoną przez jego byłego ukraińskiego lokatora, aby pomóc zebrać pieniądze dla uchodźców uciekających przed wojną.

NFT, które tworzą zestaw 15 sztuk tzw Z Ukrainy z miłościąrobi Oleg Miszczenko, którego rodzina mieszkała z byłym ministrem zdrowia, dopóki nie przeprowadzili się do swojego domu w Suffolk w zeszłym tygodniu.

Zostanie wystawiony na aukcję w aplikacji do handlu kryptowalutami Coinbase w tym tygodniu, a 90 procent zebranych pieniędzy trafi na Apel Care International na Ukrainie, a pozostałe pieniądze trafią do rodziny pana Miszczenki.

Grafika będzie również sprzedawana w NFT Gallery w Mayfair, a grafika zostanie wymieniona na Ethereum.

Moja koleżanka Kate Plummer ma więcej:

Eleonora Noyce22 lutego 2023 21:50

1677100854

Rosja zaprzecza istnieniu planu przetestowania nowego pocisku u wybrzeży RPA

Rosyjskie wojsko zaprzeczyło w środę, że planuje przetestować swoje nowe hipersoniczne pociski Zircon podczas ćwiczeń morskich u wybrzeży Republiki Południowej Afryki w tym tygodniu, co zbiegnie się z pierwszą rocznicą inwazji na Ukrainę.

Chińska marynarka wojenna bierze też udział w ćwiczeniach na Oceanie Indyjskim, które odbywają się w czasie, gdy stosunki Rosji z Zachodem są najniższe od czasów zimnej wojny, a stosunki między Chinami a Stanami Zjednoczonymi są poważnie napięte.

Gdy rosyjskie i chińskie okręty wojenne w RPA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń, prezydent Rosji Władimir Putin gościł na Kremlu najwyższego urzędnika chińskiej polityki zagranicznej. Spotkania te pokazały zacieśnienie relacji Rosji z Chinami i wzbudziły obawy Zachodu, że Pekin może być gotowy do silniejszego poparcia Moskwy dla jej wojny na Ukrainie.

Cele rosyjskich ćwiczeń morskich zostały poddane analizie ze względu na zaangażowanie fregaty admirała Gorszkowa wyposażonej w pociski hipersoniczne. Statek przybył do Kapsztadu w zeszłym tygodniu udekorowany literami Z i V, które są również widoczne na rosyjskich ramionach na liniach frontu na Ukrainie, które są używane jako symbole patriotyczne w Rosji.

Eleonora Noyce22 lutego 2023 21:20

1677099054

Najbardziej zaskakująca wypowiedź Putina na temat Zachodu od początku wojny na Ukrainie

Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił w tym tygodniu orędzie o stanie narodu w Moskwie z okazji rocznicy inwazji na Ukrainę, którą zarządził rok temu.

Mój kolega Thomas Kingsley analizuje najbardziej zaskakujące uwagi Putina na temat Zachodu od początku wojny na Ukrainie:

Eleonora Noyce22 lutego 2023 20:50

1677097254

Słynny słoweński zespół Liebach występuje na Ukrainie w środku wojny

Słynny słoweński zespół Leibach zagra koncert w stolicy Ukrainy w przyszłym miesiącu, zapowiadając, że będzie to środa jako pierwsza zagraniczna grupa, która zagra pełny koncert w Kijowie od początku rosyjskiej inwazji w lutym ubiegłego roku.

W oświadczeniu podano, że zespół rocka industrialnego da „bardzo specjalny koncert” 31 marca w Bel-Etage Music Hall w Kijowie. Ceremonia zostanie nazwana „Eurowizja” w nawiązaniu do konkursu piosenki pop, który Ukraina wygrała w 2022 roku, ale w tym roku z powodu wojny będzie gospodarzem Wielkiej Brytanii w Liverpoolu zamiast na Ukrainie.

„Gdy reszta Europy przygotowuje się do świętowania swojej idei wolności i solidarności 9 maja w Liverpoolu, LAIBACH sprowadzi Eurowizję z powrotem na Ukrainę – tam, gdzie jej miejsce i gdzie teraz ma miejsce jedyna prawdziwa i prawdziwa wizja Europy” — głosiło ogłoszenie partii.

LAIBACH to najsłynniejszy słoweński zespół, który zyskał sławę za granicą dzięki totalitarnemu stylowi wizualnemu, bawiącemu się populistycznymi obrazami i niemal wojskowymi bitami, śpiewanym ochrypłym i głębokim głosem.

Eleonora Noyce22 lutego 2023 20:20

1677095454

Ukrainka dziękuje mieszkańcom Wielkiej Brytanii za datki, nazywając ich „aniołami dobroci”

Ukrainka, która została zmuszona do opuszczenia swojego domu, podziękowała obywatelom Wielkiej Brytanii za darowizny na rzecz osób dotkniętych konfliktem, mówiąc, że są „dobrymi aniołami”.

Komitet Ratunkowy ds. Katastrof (DEC) stał się największym darczyńcą charytatywnym na rzecz reagowania na Ukrainie i regionalnej pomocy uchodźcom, zbierając ponad 400 milionów funtów od czasu jego uruchomienia w marcu 2022 r.

Organizacja powiedziała, że ​​pieniądze zostały przeznaczone na wsparcie pracy w społecznościach, zajmującej się bezdomnością i traumą oraz reagowaniem w sytuacjach kryzysowych, i jest to „świadectwo hojności Brytyjczyków”.

Wśród osób otrzymujących wsparcie jest Polina, pracownica socjalna i matka trójki dzieci, która uciekła z Charkowa we wschodniej Ukrainie, gdy była w szóstym miesiącu ciąży i jest zakwaterowana w mieszkaniach wspieranych przez DEC.

Dyrektor naczelny DEC, Saleh Saeed, który niedawno odwiedził kraj, aby zobaczyć trwające prace, powiedział agencji prasowej PA: „Była wielka wdzięczność i uznanie za wsparcie Brytyjczyków.

Paulina na przykład powiedziała: „Jesteście aniołami dobroci” i chciała, żebym podziękowała brytyjskiej publiczności za wsparcie.

„Ale to również zainspirowało ludzi i zmotywowało ich do wzajemnego wspierania się, a także dzielenia się tym, co mają z innymi”.

Eleonora Noyce22 lutego 2023 19:50