Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ostatnie trzęsienie ziemi w Maroku: Wielka Brytania oferuje pomoc w rozwiązaniu „strasznej” sytuacji – liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 2000

Ostatnie trzęsienie ziemi w Maroku: Wielka Brytania oferuje pomoc w rozwiązaniu „strasznej” sytuacji – liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 2000

Rodziny w Maroku drugą noc spędzają na ulicach po niszczycielskim trzęsieniu ziemi

Zespoły ratownicze przekopują gruzy, próbując znaleźć ocalałych po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Maroko.

Zginęło ponad 2000 osób. Marokańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało, że spośród 2059 rannych ponad 1400 jest w poważnym stanie.

Brytyjski sekretarz sprawiedliwości Alex Chalk określił sytuację jako „absolutnie przerażającą” i powiedział Sky News, że Wielka Brytania „jest gotowa zapewnić wszelką niezbędną pomoc”.

Według Czerwonego Krzyża naprawa zniszczeń spowodowanych trzęsieniem ziemi może zająć kilka lat. „Nie możemy się doczekać odpowiedzi przez kilka miesięcy, jeśli nie kilka lat” – powiedział Hossam El-Sharkawy, dyrektor Czerwonego Krzyża na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się w Atlasie Wysokim w piątkowy wieczór.

Mówi się, że epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w regionie Ighil, około 70 kilometrów na południe od Marrakeszu.

Montaser Otri, mieszkaniec wioski Asni położonej w pobliżu epicentrum trzęsienia ziemi, powiedział, że większość tamtejszych domów została zniszczona.

Dodał: „Nasi sąsiedzi są pod gruzami, a ludzie ciężko pracują, aby ich uratować, korzystając ze środków dostępnych we wsi”.

1694346251

Wielka Brytania udziela pomocy Maroko

Brytyjski minister sprawiedliwości Alex Chalk określił trzęsienie ziemi w Maroku jako „absolutnie przerażającą sytuację”.

„Jesteśmy gotowi zapewnić wszelką niezbędną pomoc” – powiedział Sky News.

Omawiając, co Wielka Brytania może zrobić, powiedział: „Mamy pewną wiedzę specjalistyczną w zakresie poszukiwań i ratownictwa.

„Wiem, że Departament Stanu jest w bliskim kontakcie z naszymi odpowiednikami w tym kraju”.

Chrisa Stevensona10 września 2023 o 12:44

1694350844

Król wzywa do modlitwy za zmarłych

Maroko ogłosiło w niedzielę trzydniową żałobę, a król Mohammed VI wezwał do modlitw za zmarłych w meczetach w całym kraju.

Według amerykańskiej służby geologicznej było to najbardziej śmiercionośne trzęsienie ziemi w Maroku od 1960 r., kiedy to według szacunków zginęło co najmniej 12 000 osób.

Anuj Pant10 września 2023 o godzinie 14:00

1694349944

Mieszkańcy opisują, jak gołymi rękami przekopują gruz

„Straciliśmy domy, straciliśmy także ludzi i śpimy jak dwa dni na zewnątrz” – powiedziała Yacine Noumghar, 36 lat, kolejna mieszkanka Moulay Brahim.

„Brak jedzenia. Brak wody. Straciliśmy też prąd” – dodał, dodając, że jak dotąd otrzymał niewielką pomoc rządową.

„Chcemy tylko, aby nasz rząd nam pomógł” – powiedział, wyrażając frustrację wyrażaną przez innych.

W jego wiosce prowadzono działania pomocowe. Mieszkańcy twierdzą, że darowizny żywnościowe pochodzą od przyjaciół i rodziny mieszkających gdzie indziej. W niedzielny poranek w meczecie rozdawano sery, pieczywo i gorące napoje.

Na boisku piłkarskim rozstawiono tymczasowe namioty.

Po nocy spędzonej na zewnątrz mieszkańcy zostali owinięci w koce. Mężczyzna ratujący materace i ubrania ze zniszczonego domu powiedział, że według niego jego sąsiedzi nadal znajdują się pod gruzami.

Anuj Pant10 września 2023 o godzinie 13:45

1694349044

Oglądaj na żywo: Skutki trzęsienia ziemi w Maroku

On ogląda NiezależnyRelacja wideo na żywo z tragicznego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Maroko, w wyniku którego zginęło ponad 2000 osób, a ponad 1000 zostało ciężko rannych, spośród łącznej liczby 2059 zgłoszonych dotychczas obrażeń.

Na żywo: Skutki trzęsienia ziemi we wsi Amizmiz

Anuj Pant10 września 2023 o godzinie 13:30

1694347244

Kraje, które zaoferowały pomoc Maroko

Kilka krajów zaoferowało pomoc Maroko po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło ten region, w wyniku którego zginęło ponad 2000 osób.

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii powiedział, że Hiszpania otrzymała prośbę o pomoc z Maroka i wyśle ​​​​w związku z tym zespoły poszukiwawczo-ratownicze oraz pomoc.

„To znak hiszpańskiej solidarności i poczucia przyjaźni, które jednoczy naród hiszpański z narodem marokańskim” – powiedział minister spraw zagranicznych José Manuel Albarez w radiu Catalunya po otrzymaniu telefonu od swojego marokańskiego odpowiednika.

Francja oświadczyła, że ​​nadal czeka na oficjalny wniosek Maroka, swojej byłej kolonii, i wyśle ​​pomoc do tego kraju.

W sobotę ten północnoafrykański kraj przygotował zespół do pomocy w akcjach ratowniczych. W skład zespołu wchodzi około 50 ratowników medycznych i członkowie jednostki specjalistycznej, psy poszukiwawcze, a także zaawansowane urządzenia termowizyjne, dron do wykrywania ofiar pod gruzami oraz szpital polowy. Zostanie wysłany do Maroka w oczekiwaniu na pozwolenie.

Straż pożarna tego wyspiarskiego kraju w Azji Wschodniej utworzyła w pogotowiu zespół 120 ratowników, którzy będą gotowi do wyjazdu do Maroka, gdy tylko otrzymają instrukcje od Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Urzędnicy z kraju, który w tym roku ucierpiał na skutek niszczycielskiego trzęsienia ziemi, oświadczyli, że 265 pracowników organizacji humanitarnych z Urzędu ds. Zarządzania Katastrofami (AFAD), Tureckiego Czerwonego Półksiężyca i innych tureckich organizacji pozarządowych jest gotowych udać się do strefy trzęsienia ziemi, na wypadek gdyby Maroko zwróciło się o pomoc międzynarodową wsparcie.

READ  Co się stało z Ashlingiem Murphym? Co wiemy o morderstwie nauczycielki w Tullamore – jako podejrzany aresztowany

Dodała, że ​​Türkiye jest gotowe dostarczyć do dotkniętych obszarów 1000 namiotów. Jednak jego zespoły jeszcze nie wyjechały.

Sąsiad Maroka, z którym mają złe stosunki, zapowiedział, że otworzy swoją przestrzeń powietrzną dla lotów humanitarnych i medycznych do Maroka. W sobotnim oświadczeniu prezydencja algierska oświadczyła, że ​​jest gotowa udzielić pomocy humanitarnej oraz zaoferować cały swój potencjał materialny i ludzki w solidarności z narodem marokańskim, jeśli Maroko zwróci się o taką pomoc.

Anuj Pant10 września 2023 o godzinie 13:00

1694345428

Maisie Smith wyjawia, że ​​opuściła Maroko dwa dni przed poważnym trzęsieniem ziemi

Maisie Smith ujawniła, że ​​była w Maroku dwa dni przed poważnym trzęsieniem ziemi, które miało miejsce w piątkowy wieczór.

Smith (22 l.) złożyła kondolencje osobom dotkniętym tą tragedią.

„Nie mogę w to uwierzyć” – napisała w podpisie na Instagramie obok zdjęcia, na którym spaceruje po Medynie w Marrakeszu.

„Właśnie dwa dni temu wróciliśmy z tego pięknego kraju.

„Moje myśli są ze wszystkimi ofiarami i rodzinami tych, którzy stracili życie w tej tragedii”.

Smith wcześniej informowała fanów o swojej podróży na Instagramie i zamieszczała swoje zdjęcia z Marakeszu.

Wielu mieszkańców Marakeszu stwierdziło, że spędzili noc poza swoimi domami w obawie przed możliwym drugim trzęsieniem ziemi w okolicy.

Anuj Pant10 września 2023 o godzinie 12:30

1694344528

Na zdjęciach: Turyści ustawiają się w kolejce na lotnisku w Marakeszu, przygotowując się do opuszczenia Maroka

Turyści w Maroku opuszczają kraj po potężnym trzęsieniu ziemi, które miało miejsce późnym wieczorem w piątkowy wieczór, w którym zginęło ponad 2000 osób.

Widziano wielu obcokrajowców ustawionych w kolejce na lotnisku w Marrakeszu, około 70 kilometrów od epicentrum. Niektórych widziano śpiących na lotnisku i czekających na samolot, który zabierze ich do domu.

Kolejki turystów do hali odlotów na lotnisku w Marrakeszu

(Agencja Ochrony Środowiska)

Cudzoziemcy ewakuowani specjalnym lotem Aegean Airlines w Marakeszu

(Reuters)

Cudzoziemcy śpiący na lotnisku czekający na lot w Marakeszu

(Agencja Ochrony Środowiska)

Kirsten Dixon (67 l.) i jej mąż Carl Dixon (73 l.) zostali ewakuowani z Alaski specjalnym lotem Aegean Airlines.

(Reuters)

Anuj Pant10 września 2023 o godzinie 12:15

1694343628

ICYMI: Czy podróż do Marakeszu jest teraz bezpieczna?

Niezależny Na podstawie danych dotyczących podróży obliczono, że w rejonie Marrakeszu przebywa od 5 000 do 8 000 urlopowiczów z Wielkiej Brytanii. Wielu z nich mieszka w starym sercu miasta lub w nowoczesnych hotelach na jego obrzeżach.

Dużą popularnością cieszą się także trekkingi w górach Atlas, szczególnie jesienią, kiedy temperatury zaczynają spadać.

W piątek do Marakeszu przyleciało wiele brytyjskich samolotów, w tym British Airways, easyJet i TUI z Londynu Gatwick, easyJet z Luton, Ryanair z Londynu Stansted oraz TUI z Birmingham i Manchesteru.

Turyści ustawiają się w kolejce do hali odlotów lotniska, czekając na odlot w Marakeszu, 10 września

(Agencja Ochrony Środowiska)

Loty powrotne odbywały się normalnie przed trzęsieniem ziemi.

Od trzęsienia ziemi loty na lotnisku w Marrakeszu odbywają się normalnie. Operacje rozpoczęły się w sobotę rano regularnym lotem Royal Air Maroc do Casablanki, po którym na pokładach samolotów Air France, Ryanair, Transavia i TUI odbyły się odloty do wielu francuskich lotnisk. Dwa loty Ryanair z Marakeszu do Brukseli i Beauvais w północnej Francji zostały odwołane.

Przeczytaj więcej od Simona Caldera poniżej.

Anuj Pant10 września 2023 o godzinie 12:00

1694342728

Od piątkowego trzęsienia ziemi mieszkańcy Maroka śpią na świeżym powietrzu

Rodziny w Marakeszu obudziły się w niedzielny poranek na zewnątrz po spędzeniu drugiej nocy na ulicach po najbardziej śmiercionośnym trzęsieniu ziemi od ponad pół wieku, które miało miejsce w piątkowy wieczór.

Podobne sceny miały miejsce w niektórych częściach Maroka. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych kraju do soboty liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do ponad 2000, a 2059 innych zostało rannych.

Od piątkowego trzęsienia ziemi, najgorszego w tym północnoafrykańskim kraju od 1960 r., mieszkańcy Maroka nie śpią.

Anuj Pant10 września 2023 o 11:45

1694341836

„Dziesięć sekund i wszystko zniknęło”: W starożytnych miastach i górskich miasteczkach ratownicy szukają ocalałych

W niedzielę Maroko ratowało ocalałych i modliło się za ofiary najsilniejszego trzęsienia ziemi, jakiego kraj był świadkiem od ponad stu lat, podczas gdy żołnierze i pracownicy humanitarni transportowali wodę i zapasy do zniszczonych górskich wiosek. Zmarło ponad 2000 osób, a liczba ta ma wzrosnąć.

Osoby przesiedlone w wyniku zniszczeń spowodowanych trzęsieniem ziemi w piątkową noc spały w sobotę na zewnątrz, na ulicach starego miasta Marakeszu lub pod prowizorycznymi markizami w miastach położonych w górach Atlas, takich jak Moulay Brahim, należących do obszarów najbardziej dotkniętych.

Największe zniszczenia występują w małych gminach wiejskich, do których ze względu na górzysty teren trudno dotrzeć ratownikom.

Ayoub Toudit, mieszkaniec Moulay Brahim, powiedział: „Poczuliśmy ogromne drżenie, jak gdyby był to Dzień Zmartwychwstania”.

„Dziesięć sekund i wszystko zniknęło”.

Anuj Pant10 września 2023 o godzinie 11:30