Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Mapa została sporządzona: Trzęsienie ziemi w Maroku, w którym zginęło ponad 2000 osób, jest najsilniejszym trzęsieniem ziemi w Afryce Północnej od dziesięcioleci

Mapa została sporządzona: Trzęsienie ziemi w Maroku, w którym zginęło ponad 2000 osób, jest najsilniejszym trzęsieniem ziemi w Afryce Północnej od dziesięcioleci

Trzęsienie ziemi w Maroku, w którym zginęło ponad 2000 osób, było najsilniejszym, jakie nawiedziło ten kraj Afryki Północnej od kilku dziesięcioleci.

Trzęsienie miało miejsce w piątek tuż po godzinie 23:00 i dotknęło cały region, a wstrząsy były odczuwalne tysiące kilometrów dalej w Portugalii i Algierii.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w centrum kraju, w górach Atlasu Wysokiego, w regionie Ighil, około 70 kilometrów na południe od Marrakeszu.

Według amerykańskiej służby geologicznej epicentrum trzęsienia ziemi w Maroku znajduje się 18 kilometrów pod ziemią. Jednak marokańska Krajowa Sieć Monitoringu i Ostrzegania Sejsmicznego oszacowała, że ​​trzęsienie ziemi miało miejsce na głębokości 11 kilometrów pod powierzchnią.

Mówi się, że głębokość trzęsienia ziemi jest ważnym czynnikiem wpływającym na siłę jego oddziaływania. Płytka głębokość oznacza, że ​​każde trzęsienie ziemi byłoby bardziej niebezpieczne.

Według US Geological Survey (USGS) płytkie trzęsienia ziemi występują na głębokościach od 0 do 70 kilometrów, a większość ofiar śmiertelnych obecnego silnego trzęsienia ziemi miała miejsce na niedostępnych, górzystych obszarach kraju.

Personel ochrony ludności szuka ocalałych w pobliżu gruzów po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło miasto Chichaoua w Maroku

(Reuters)

Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych podała, że ​​około 20 minut później po trzęsieniu nastąpił wstrząs wtórny o sile 4,9 w skali Richtera.

Marokańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało, że trzęsienia ziemi nawiedziły co najmniej sześć prowincji: Al Haouz, Ouarzazate, Marakesz, Azilal, Chichaoua i Taroudant.

Trzęsienia ziemi przewróciły kilka budynków w miastach i zmusiły ludzi do opuszczenia swoich domów późną nocą.

Logo Amazona Prime

Dzięki Amazon Prime Video możesz uzyskać dostęp do nieograniczonej transmisji strumieniowej filmów i programów telewizyjnych

Zarejestruj się już teraz i skorzystaj z bezpłatnego 30-dniowego okresu próbnego

Subskrypcja

Zdjęcia i filmy pokazywały dziesiątki ludzi na ulicach nocą, wielu trzymających swoje rzeczy, niektórzy odpoczywali przed zamkniętymi sklepami i gromadzili się na otwartej przestrzeni.

W Marrakeszu zawaliło się kilka domów, a ludzie w oczekiwaniu na ciężki sprzęt ciężko pracowali, aby uprzątnąć gruz – powiedział mieszkaniec Eid Aziz Hassan.

Na zdjęciach pokazane były także samochody przygniecione pod wielkimi gruzami, pokryte kurzem oraz ratownicy próbujący usunąć gruz przy użyciu ciężkiego sprzętu.

Kobieta patrzy na ruiny budynku na zniszczonym przez trzęsienie ziemi starym mieście Marrakesz

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Mieszkańcy odczuli silne wstrząsy na obszarach tak odległych, jak stolica Maroka, Rabat, około 350 kilometrów na północ od epicentrum, i nadmorskie miasto Imsouane, około 180 kilometrów na zachód. Według Reutersa tamtejsi mieszkańcy również opuścili swoje domy w obawie przed silniejszym wstrząsem wtórnym.

„Ziemia trzęsła się przez około 20 sekund. Drzwi same się otwierały i zamykały, kiedy schodziłem z drugiego piętra” – powiedział Hamid Afkar, nauczyciel w prowincji Taroudant.

Niektórzy eksperci twierdzą, że obawiają się kolejnych wstrząsów wtórnych po silnym trzęsieniu ziemi.

Jonathan Stewart, profesor inżynierii lądowej i środowiskowej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, powiedział CNN, że spodziewa się, że siła tych wstrząsów wtórnych będzie „przybijana przez piątkę”.

Wyraził także obawę, że piątkowe trzęsienie ziemi było jedynie wstępem do silniejszego trzęsienia ziemi.

Stewart powiedział, że trzęsienie było 30 razy słabsze niż trzęsienie, które nawiedziło Turcję na początku tego roku.

READ  Donald Trump wielokrotnie starł się z sędzią podczas swoich zeznań w Nowym Jorku

Powiedział jednak, że trzęsienie ziemi w Maroku nadal wyzwoliło „ogromną ilość energii”.

Wendy Bohun, geolog zajmujący się trzęsieniami ziemi, powiedziała, że ​​trzęsienie było odczuwalne aż w Portugalii i Algierii, a drżenie odczuło ponad 20 milionów ludzi.

Mieszkańcy schronili się na placu po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Marrakesz 9 września

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Geolodzy sejsmiczni Judith Hubbard i Kyle Bradley napisali na swoim blogu, że ostatnie trzęsienie ziemi jest jednocześnie największym trzęsieniem ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano w kraju, ponieważ poprzednie podobne duże trzęsienie ziemi w regionie odnotowano w 1624 r. w pobliżu Fezu w północno-wschodniej części Maroka.

Stwierdzili, że naukowe modele ruchów płyt tektonicznych w wielu częściach świata „dobrze” odzwierciedlają rzeczywistość regionów przygranicznych, ale „w Maroku tak nie jest”.

Stwierdzili, że granica w Maroku jest „bardzo złożona i obejmuje wiele obszarów aktywnych deformacji”.

Profesor Joanna Fore-Walker, geolog z University College London, również zwróciła uwagę, że liczba ofiar śmiertelnych prawdopodobnie znacząco wzrośnie, zwłaszcza że trzęsienie ziemi miało miejsce w nocy.

„Kiedy trzęsienie ziemi ma miejsce w nocy, ludzie mogą być szczególnie bezbronni, ponieważ opuszczenie domów i poruszanie się po gruzach w ciemności zwiększa ryzyko obrażeń i uwięzienia. Liczba wczesnych zgonów prawdopodobnie znacznie wzrośnie” – stwierdził dr Walker. w oświadczeniu, ponieważ wstępne informacje są ograniczone, a działania ratownicze trwają.”