Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ostatni fortepian i rękopisy Fryderyka Chopina zajmują centralne miejsce w odrestaurowanym Muzeum Warszawy

Ostatni fortepian i rękopisy Fryderyka Chopina zajmują centralne miejsce w odrestaurowanym Muzeum Warszawy

Zgadnijcie, kto znowu wrócił? Pojawił się Fryderyk Chopin, powiedz znajomemu!

No nie do końca, ale niedaleko będzie muzeum mu poświęcone.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie przeszedł remont i jest gotowy na przyjęcie gości na swojej najnowszej wystawie.

Wystawa, prezentująca ostatnie oryginalne XIX-wieczne fortepiany i rękopisy słynnego polskiego pianisty i kompozytora, daje odwiedzającym nowy i wyjątkowy wgląd w życie i spuściznę Chopina.

Został ponownie otwarty dla publiczności w sobotę 29 kwietnia.

Kim jest Fryderyk Chopin?

Chopin w wieku 25 lat, Maria Wodzińska, 1835 Źródło: Wikimedia Commons

Urodzony w 1810 roku w Żelazowej Woli (mała wioska pod Warszawą), Chopin rozpoczął edukację muzyczną w młodym wieku i wkrótce został uznany za muzyczne cudowne dziecko.

W wieku 19 lat opuścił ojczyznę i wyjechał do Wiednia, gdzie szybko wyrobił sobie markę na muzycznej scenie. Następnie udał się do Paryża, który miał stać się jego domem na resztę życia.

W Paryżu Chopin stał się rozchwytywanym nauczycielem gry na fortepianie dla elity miasta. Jego muzyka była mieszanką polskich melodii ludowych i form klasycznych i szybko została przyjęta przez francuską arystokrację.

Źródło: Wikimedia Commons

Jeden z zaledwie dwóch znanych portretów Fryderyka Chopina. Źródło: Wikimedia Commons

Chopin, mimo że przez całe życie borykał się z problemami zdrowotnymi, nadal komponował i koncertował, często grając raczej w salonach i kameralnych salach niż w dużych salach koncertowych.

Skomponował ponad 200 utworów na fortepian, w tym Preludia, Nokturny i Walce, które pozostają jednymi z najbardziej lubianych i najczęściej wykonywanych utworów muzyki klasycznej.

Życie Chopina przerwała choroba, zmarł w Paryżu w 1849 roku w wieku 39 lat.

Jednak mimo stosunkowo krótkiego życia Chopin miał nieoceniony wpływ na muzykę. Jego utwory były studiowane, wykonywane i podziwiane przez niezliczonych muzyków, a jego spuścizna nadal inspiruje nowe pokolenia kompozytorów i wykonawców.

Co zmieniło się w muzeum?

Dużą częścią renowacji było stworzenie odpowiednich warunków atmosferycznych i świetlnych do eksponowania oryginalnych pism i przedmiotów z XIX wieku.

READ  Czy będzie sequel filmu Netflix? Data wydania itp.

„Głównym powodem tej renowacji było stworzenie dobrej atmosfery, dobrych warunków powietrza dla oryginałów, dla oryginałów. Bo są bardzo delikatne i musimy bardzo uważać, kiedy pokazujemy je publiczności” – wyjaśnia Artur Schepner, Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

„Jednocześnie chcieliśmy zmienić niektóre idee samej wystawy, aby pokazać więcej oryginałów” – dodaje.

Odnowiona galeria koncentruje się na oryginalnych rękopisach, a prezentacja eksponatów w muzeum została poprawiona podczas renowacji.

Co jest w ofercie?

Charik Sokołowski/AP Fot

Ostatni fortepian Fryderyka Chopina, Pleyel, jest jednym z przedmiotów wystawionych w odnowionym muzeum XIX-wiecznego polskiego pianisty i kompozytora Czarek Sokołowski/AP Fot

W nowo wyremontowanej galerii znajduje się kolekcja artefaktów, w tym ostatni fortepian Chopina, Playel Datowany na 1848 r. i oryginalny zbiór rękopisów.

A cenny instrument muzyczny po śmierci kompozytora trafił do Warszawy, gdzie został sprzedany uczennicy i przyjaciółce Jane Stirling. Później przekazała go siostrze Chopina, Ludwice, która w 1924 roku sprzedała go Muzeum Narodowemu w Warszawie.

Zwiedzający mogą również zobaczyć listy napisane przez Chopina do innej pisarki, Georges Sand, oraz satyryczny rysunek, na którym Sand ją wykonała.

Ponadto można zobaczyć olejny portret Chopina wykonany przez jego przyjaciela Teofila Kwiatkowskiego.

W muzeum znalazło się również miejsce na więcej przedmiotów, które były własnością kompozytora epoki romantyzmu, który spędził połowę życia w Paryżu.

Charik Sokołowski/AP Fot

Oryginalny list Fryderyka Chopina do przyjaciela, który jest jednym z nowych obiektów wystawionych w odrestaurowanym muzeum XIX-wiecznego polskiego pianisty i kompozytora Czarek Sokołowski/AP Fot

„W szczególności po pandemii zdaliśmy sobie sprawę, że ludzie przesycają się rzeczami, które nie są oryginałami. Mieli tego dość i chcieli więcej oryginałów, chcieli dotknąć prawdziwego. I to był powód zmiany: czy to ”, mówi Alexandre Laskowski, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. , to oryginał.

READ  Jason Kelsey z Eagles chce steku z serem Dalessandro i placka Stocka jako ostatniego posiłku przed śmiercią.

„Listy prezentowane tutaj są absolutnie autentycznymi, poświadczonymi kopiami, które zostały zweryfikowane przez naszych ekspertów. Są to listy, które sam napisał i stanowią rdzeń naszej kolekcji. Są bardzo inspirujące w romantycznym sensie, ponieważ kiedy czytasz trzeba przyznać, bardzo zbliżasz się do Chopina, który był człowiekiem pióra” – wyjaśnia Laskowski.

Muzeum zostanie ponownie otwarte w sobotę 29 kwietnia i obiecuje zaoferować odwiedzającym wyjątkowe i inspirujące wrażenia, które odzwierciedlają spuściznę największego polskiego muzyka XIX wieku.

Obejrzyj powyższy film, aby zajrzeć do nowo wyremontowanego muzeum.