Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Osoby z genami neandertalczyka są dwukrotnie bardziej narażone na zagrażającą życiu postać Covida… oto jak sprawdzić, czy masz tę chorobę

Osoby z genami neandertalczyka są dwukrotnie bardziej narażone na zagrażającą życiu postać Covida… oto jak sprawdzić, czy masz tę chorobę

Mieszkali w jaskiniach, polowali dla własnego pożywienia i byli na ogół odporniejsi niż współcześni ludzie.

Jednak nowe badanie wykazało, że jeśli masz geny neandertalczyka, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zachorujesz na zagrażającą życiu postać Covida.

DNA gatunków, które wymarły około 40 000 lat temu, powiązano z chorobami autoimmunologicznymi, cukrzycą typu 2 i rakiem prostaty.

Zespół włoskich badaczy odkrył, że osoby z trzema odmianami genetycznymi neandertalczyka były bardziej narażone na ciężkie zapalenie płuc i trzykrotnie częściej były hospitalizowane pod respiratorem po zakażeniu wirusem.

Chociaż wyniki były częścią eksperymentu, ludzie mogą sprawdzić, ile mają DNA neandertalczyka, korzystając z komercyjnych testów na pochodzenie.

Nowe badanie sugeruje, że osoby, u których rozwinęła się zagrażająca życiu postać Covida, mogły odziedziczyć geny od swoich neandertalskich przodków. Na zdjęciu posąg przypominający neandertalczyka

Neandertalczycy byli bliskimi przodkami człowieka i zmarli w tajemniczych okolicznościach około 40 000 lat temu.

Gatunek ten żył w Afryce wraz z wczesnymi ludźmi przez tysiące lat, zanim przeniósł się do Europy około 300 000 lat temu.

Później dołączyli do nich ludzie, którzy przybyli do Eurazji około 48 000 lat temu i krzyżowali się, dając początek niektórym genom dzisiejszego człowieka.

Nowym badaniem, opublikowanym w czasopiśmie iScience, kierowali naukowcy z non-profit Mario Negri Institute for Pharmaceutical Research.

Zespół przeanalizował próbę liczącą około 1200 osób W prowincji Bergamo, w której na początku 2020 r. doszło do epicentrum epidemii.

Naukowcy odkryli, że u 33% mieszkańców Bergamo z haplotypem neandertalczyka – grupą wariantów DNA rozmieszczonych wzdłuż jednego chromosomu, które zwykle są dziedziczone razem – rozwinęła się ciężka postać Covida.

Ponad 75 procent uczestników urodziło się w prowincji Bergamo, która została wybrana jako obszar próby ze względu na ciężkie przypadki i zgony związane z Covidem.

Tylko w marcu 2020 r. w tym 120-tysięcznym mieście zginęło 670 osób, a w prowincji o tej samej nazwie około 6000 osób – pięć lub sześć razy więcej niż normalnie o tej porze roku.

Podczas badania zespół przeprowadził testy ORIGN, które obejmowały analizę pochodzenia każdego osobnika.

Trzy warianty zidentyfikowano na chromosomie 3, znanym jako locus 3p21.31.

„Kluczowy wariant tego locus leży w intronie LZTFL1 i jest powiązany z markerami obejmującymi szereg genów zapalnych, w tym CCR9, CXCR6 i XCR1” – czytamy w badaniu.

Podobne wyniki uzyskano w badaniu z 2020 r., w którym stwierdzono, że posiadanie genów neandertalczyka może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu Covida.

W badaniu obejmującym 3199 hospitalizowanych pacjentów z koronawirusem we Włoszech i Hiszpanii naukowcy odkryli, że sygnatura genetyczna była powiązana z cięższą chorobą.

Główny autor, profesor Hugo Zyberg z Karolinska Institutet w Szwecji, powiedział: „Wzrost ryzyka wynosi od 60 do 70 procent, jeśli nosisz jedną kopię wariantu neandertalczyka i trzykrotnie większe, jeśli masz dwie kopie – jedną od ojca i jedną jeden od twojej matki.

„Późniejsze badania szacują, że wzrost ryzyka jest jeszcze wyższy: ryzyko jest dwukrotnie większe, jeśli masz jedną kopię, i aż pięciokrotnie większe, jeśli masz dwie kopie”.

Wariant genetyczny po raz pierwszy odkryto w szczątkach neandertalczyka w Chorwacji około 50 000 lat temu i nadal występuje u milionów współczesnych ludzi.

Nie każdy ma ten wariant, najczęściej występuje on wśród osób pochodzenia południowoazjatyckiego, z których ma go około 50%.

Różnica ta może przyczyniać się do różnic w nasileniu wirusa Covid-19 obserwowanych pomiędzy różnymi grupami populacji.

Jest mniej powszechna w Europie, gdzie nosi ją około 16 procent ludzi.

READ  Jak transformersy! Sprawdź koncepcyjny rower Cannondale CERV z 2012 roku z „dynamicznie regulowaną geometrią”

Najwięcej firm transportowych ma Bangladesz – 63 proc.