Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemcy wahają się, czy spadkobierca CDU może zająć jej miejsce | Wybory federalne w Niemczech 2021

aRozmiar buta Angeli Merkel to 38, wyjawiła zdezorientowanej publiczności w deszczu podczas wiecu wyborczego na wybrzeżu Bałtyku we wtorek wieczorem. To stosunkowo małe – 5,5 w brytyjskich rozmiarach – co oznacza, że ​​jej buty nie powinny być zbyt twarde. „To jest coś, co można kontrolować” – powiedziała Merkel.

Kiedy niemiecka kanclerz roześmiała się złośliwie, wskazała na mężczyznę po swojej lewej stronie, 33-letniego kontrolera podatkowego, który ma odziedziczyć północno-wschodni okręg wyborczy, który zajmowała od jego utworzenia w 1990 roku. Ale jej komentarz dotyczy również mężczyzny po jej prawej stronie , Armin Laschet, która ma wprowadzić Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU) w erę post-Merkel jako kandydata do kontynuacji w niedzielnych wyborach krajowych.

60-letni Laschet stara się spełnić jego żądania, gdy CDU przepycha się w sondażach za Partią Socjaldemokratyczną (SPD) ministra finansów Olafa Schulza. Regres niemieckiej polityki powojennej na drugie miejsce po 16 latach sprawowania władzy, z być może nie więcej niż 20% głosów, byłby niczym innym jak politycznym trzęsieniem ziemi.

Wtorkowy wiec w Stralsundzie miał być jedną z ostatnich okazji, aby odwrócić bieg kampanii Laschet i wysłać wielu fanów Merkel w całym kraju do przepełnionych entuzjazmem budek wyborczych na jej wybraną następczynię.

Nastrojowa muzyka w nocy wcale nie była obiecująca. Popielate niebo przyniosło podmuchy wiatru i deszczu na plac miejski Altermarkt w Stralsundzie w chwili, gdy Merkel i jej świta wspięli się na podium. Mały, ale hałaśliwy tłum składający się z mniej niż 50 protestujących przeciwko blokadzie, skandujących „Merkel musi odejść(„Merkel musi odejść”) groziło zalaniem przemówień polityków.

Ale kanclerz dał z siebie wszystko. Powiedziała, że ​​Laschet będzie walczył o wprowadzenie miejsc pracy do strukturalnie słabych regionów dawnego socjalistycznego Wschodu z takim samym oddaniem, jakie wykazała, podczas gdy lewicowa koalicja kierowana przez Schulze „będzie myślała tylko o tym, jak bogactwo jest dzielone, a nie generowane”.

READ  Białoruska Agencja Informacyjna: Minister spraw zagranicznych Białorusi Władimir Makiej nagle umiera | wiadomości ze świata

Merkel ostrzegła, że ​​lewicowy rząd Niemiec stanie w obliczu wspólnego zadłużenia z resztą krajów”. Europa Nie tylko doraźnie, za pośrednictwem unijnego pakietu naprawczego epidemiologicznego, ale na stałe, „co nie będzie korzystne dla Europy i za kilka lat stanie się ogromnym obciążeniem”.

Jednak ognista retoryka nigdy nie była mocną stroną Merkel, a wzmianka o jej rozmiarze buta najbardziej zapadła w pamięć. W typowym dla Merkelii akcentu postanowiła wyrazić swoje poparcie nie mówiąc o wyczynach przyszłego kanclerza Lascheta, ale mówiąc za siebie.

Linia sukcesyjna Merkel była źródłem spekulacji od czasu jej drugiej kadencji, kiedy w korytarzach władzy w Berlinie pożerano nazwiska bawarskiego ministra obrony Karla-Theodora zu Guttenberga i Ursuli von der Leyen, obecnie przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Od tego czasu linia ta była rysowana, przecierana i przerysowywana tak wiele razy, że jej ostateczny cel bardziej przypomina pracę rysunkową niż wynik poślizgnięcia pióra.

Laschet ma wiele zalet: Rheinlander może być świetnym mówcą, co zademonstrował w swoim przemówieniu prowadzonym przez CDU w styczniu tego roku; szanuje tych, którzy należą do innych plemion politycznych; Podobnie jak Merkel, łatwo go nie docenić i ma kłującą moc. Jeśli do niedzieli uda mu się odrobić kilka punktów procentowych, może stanąć na czele kolejnej koalicji rządzącej.

Jednak kiedy staje obok kanclerza, panuje nieodparte wrażenie, że buciki Merkel mogą być dla niego za duże.

Na dwa tygodnie przed głosowaniem tygodnik Der Spiegel opublikował artykuł z okładki pt Katastrofa Laschet, gdzie oskarżyła kandydata CDU o kilka strategicznych błędów: drobną agendę polityczną, brak spójnej narracji o tym, co chciałby robić na najwyższym stanowisku w niemieckiej polityce, a przede wszystkim brak koncentracji.

Spiegel napisał: „Laschet zachowuje się tak, jakby czekał na odziedziczenie władzy Merkel – a nie na zdobycie przychylności i głosów”.

READ  Siły rosyjskie rzekomo zestrzeliły myśliwiec w pobliżu Mariupola na Ukrainie

Te same luki w ostrości pojawiły się we wtorek wieczorem na Morzu Bałtyckim. Laschet pochwalił rekord Merkel w zmniejszeniu bezrobocia w mieście z 24,1% do mniej niż 8% i obiecał „kontynuować pracę”.

Ale kiedy bardziej współczujesz Śmierć 20-letniego pracownika stacji benzynowej Z rąk czegoś, co wydaje się być twardogłowym antymaskiem, zaciemnia historię incydentu, a jego przekonaniu brakuje atrakcyjności. „Możesz się spierać o wszystko, możesz mieć różne opinie o Corona[virus]powiedział Lachet.

Niewielka grupa zwolenników CDU próbowała zareagować skandowaniem na powstałą kpinę przeciwników antyszczepionkowych. Armin Laschet został konsultantem („Armen Laschet będzie kanclerzem”) do melodii Armii Białych Linii Siedmiu Narodów, ale wkrótce się poddał.

Jeśli w niedzielę wieczorem CDU nie wyłoni się jako najpotężniejsza siła w kraju, w partii może pojawić się wszechmocna rozrachunek. Były minister finansów i weteran CDU, Wolfgang Schäuble, dał przedsmak urazy, która kipiała tuż pod powierzchnią w zeszły weekend, kiedy w rzeczywistości oskarżył o zmagania Lascheta odchodzącego kanclerza.

W obliczu narastającego buntu we własnych szeregach partyjnych Merkel przekazała w 2018 r. kierownictwo CDU Annegret Kramp-Karrenbauer, ale zachowała kanclerz. Schaeuble powiedział gazecie Tagesspiegel, że błędem było pozostawienie partii bez twierdzenia, że ​​„wszystko się zmieni” ani że „wszystko pozostanie takie samo”.

Inni z kolei obwiniają Schäuble i innych wielkich, takich jak heski premier Volker Bouvier, który poparł Lascheta, by został posiadaczem tytułu kampanii CDU, Marcusowi Söderowi, premierowi Bawarii, który wydawał się świeższy, bardziej wojowniczy i popularny niż Marcus Söder. Rheinlander, kiedy blok partyjny zdecydował się na kandydaturę wiosną.

Soder w poniedziałek pospieszył do obrony Merkel, powołując się na jej oceny aprobaty. Sugerował, że słaba kampania Lascheta została wykonana przez Lascheta. Jeśli CDU zajmie drugie lub niższe miejsce z SPD, prawdopodobnie wkrótce przekroczy ten punkt w jaśniejszych warunkach.

READ  Huragan Lee stał się pierwszą burzą kategorii 5 w sezonie atlantyckim