Ton jest zastaw We wtorek chiński prezydent Xi Jinping powiedział, że wstrzymanie budowy nowych projektów energetycznych opalanych węglem poza granicami kraju będzie dobrą wiadomością dla ekologów na całym świecie. Przypominało to jednostronne zobowiązanie Xi do osiągnięcia przez Chiny neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 r. Xi obiecał również w zeszłym roku, że chińskie emisje osiągną szczyt do 2030 r.
„Chiny wzmocnią swoje wsparcie dla innych krajów rozwijających się w rozwijaniu zielonej i niskoemisyjnej energii i nie będą budować nowych projektów energetycznych opalanych węglem za granicą” – powiedział Xi we wcześniej nagranym przemówieniu wideo na dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.
Xi osobiście inwestuje w agendę klimatyczną. Od przejęcia władzy w 2012 roku Pekin podjął bardziej widoczne kroki w rozwiązywaniu własnych problemów środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie. Rozszerzył swoje wpływy również za granicą, dołączając do międzynarodowych inicjatyw, takich jak paryskie porozumienie klimatyczne z 2015 r. – obietnica, którą Donald Trump wycofał ze Stanów Zjednoczonych cztery lata temu, ale do której ponownie dołączył Joe Biden. W przeciwieństwie do niektórych krajów, wśród chińskich elit politycznych panuje zgoda, że kryzys klimatyczny jest prawdziwy.
W Chinach rośnie świadomość obywateli na temat wpływu kryzysu klimatycznego. tego lata Niszczycielskie powodzie w prowincji Henan Tłumaczyłem wielu ludziom konsekwencje niepodjęcia działań w związku z kryzysem klimatycznym. Jia Xiaolong, zastępca szefa Narodowego Centrum Klimatu, powiedziała Chińska Agencja Prasowa Że ulewne deszcze w Henan wystąpiły „na tle globalnego ocieplenia”.
Oświadczenie Xi pojawia się w czasie, gdy stosunki Chin z krajami zachodnimi nadal się pogarszają. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia w zeszłym tygodniu wprowadziły trójstronne partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa, aka Okos, co zdaniem większości analityków ma na celu utrzymanie Chin w ryzach. Tymczasem pojawiły się pytania, czy Xi osobiście weźmie udział w spotkaniu Cop26 w Glasgow w listopadzie.
Sam Gill, dyrektor generalny China Dialogue, organizacji zajmującej się badaniami środowiskowymi, powiedział:[Xi’s pledge at the UN] Oznacza to, że Chiny pozostają zaangażowane w działania na rzecz klimatu przed COP26, nawet jeśli napięcia geopolityczne nasilają się w innych obszarach – ponieważ Chiny postrzegają działania klimatyczne jako leżące w ich interesie narodowym, pod względem przywództwa technologicznego, ekonomii politycznej i bez wątpienia miękkiej siły.
„Wysyła również wiadomość do globalnego południa, że Chiny stawiają na niskoemisyjną przyszłość i że Chiny chcą być wiodącym dostawcą i finansującym kraje rozwijające się w zakresie czystych technologii i infrastruktury”.
Nie ma wątpliwości, jak ważna jest chińska obietnica zaprzestania finansowania projektów energetycznych węglowych za granicą. Według Georgetown University, do niedawna Chiny, Japonia i Korea Południowa odpowiadały za ponad 95% wszystkich zagranicznych funduszy na elektrownie węglowe. Japonia i Korea Południowa obiecały wstrzymać takie operacje na początku tego roku.
Jednak według Gilla kilka obietnic złożonych przez trio w ostatnich miesiącach to „wiszące owoce”. Spadające ceny OZE w ostatnich miesiącach oznaczają, że sytuacja gospodarcza węgla jest gorsza niż kiedykolwiek. Niewiele krajów chce być przeciążonych nowymi flotami węglowymi. „Chiny będą oczywiście musiały poczynić postępy w ograniczaniu krajowej produkcji i zużycia węgla – co mają do zrobienia w ramach 14. planu pięcioletniego i w ramach celu na 2060 r.” – powiedział.
Dr Thomas Hill z Uniwersytetu Oksfordzkiego Blavatnik College of Government zgodził się z tym. Powiedział, że węgiel przetrwał w dużej mierze w Chinach, które są największym światowym emitentem gazów cieplarnianych. Po obietnicy Xi wszystkie oczy będą zwrócone na wewnętrzne plany Chin. „Ostatecznie najważniejszym pytaniem dla przyszłości życia na planecie jest to, jak szybko Chiny mogą zamknąć tysiące zakładów węglowych” – powiedział.
Jednak historyczna zależność Chin od węgla wynika z potrzeby kontynuowania działalności gospodarczej. Ostatecznie o tym, jak Chiny zmniejszą swoją zależność od węgla, zadecyduje sama transformacja gospodarki. To właśnie obiecał Pekin, ale okazuje się, że jest to trudne zadanie. Według Greenpeace chińskie rządy prowincji zatwierdziły budowę 24 nowych projektów elektrowni węglowych w pierwszej połowie 2021 r., w tym trzech dużych elektrowni, choć jest to mniej niż liczby zatwierdzone w 2020 r.
Podczas gdy komentarze międzynarodowe skupiały się głównie na skutkach gospodarczych Możliwy upadek EvergrandeHill, druga co do wielkości firma deweloperska w Chinach, uważa w ostatnich tygodniach, że kryzys ten może ostatecznie mieć większe znaczenie dla klimatu.
Jeśli ten kryzys budowlany pomoże odepchnąć chińską gospodarkę od modelu wzrostu opartego na długu, może to być największa zmiana klimatu w roku. Jeśli zamiast tego pokaże, jak głęboko ten model jest zakorzeniony w chińskiej gospodarce politycznej, będziemy musieli traktować ambicje klimatyczne Chin z większym sceptycyzmem”.
„Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik.”
More Stories
Aleksiej Nawalny: „Nie ma ciała dla ciała” podczas przygotowań rodziny do pogrzebu
Kto zastąpi Mitcha McConnella na stanowisku przywódcy Partii Republikańskiej w Senacie?
Ukraina zestrzeliła dwa kolejne rosyjskie bombowce