Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Izrael i Grecja podpisują rekordową umowę w sprawie obrony | Wiadomości wojskowe

Umowa obejmuje kontrakt na 1,65 mld USD na utworzenie i prowadzenie centrum szkoleniowego Greckich Sił Powietrznych.

Izrael i Grecja podpisały swoją największą umowę na zakup obronności, która według Izraela wzmocni więzi polityczne i gospodarcze między dwoma krajami, gdy siły powietrzne obu krajów rozpoczęły wspólne ćwiczenia.

Izraelskie Ministerstwo Obrony oświadczyło w niedzielę, że umowa obejmuje kontrakt na 1,65 miliarda dolarów na budowę i eksploatację centrum szkolenia greckich sił powietrznych przez izraelskiego wykonawcę Elbit Systems na okres 22 lat.

Ministerstwo poinformowało, że ośrodek szkoleniowy będzie wzorowany na izraelskiej Akademii Lotniczej i będzie wyposażony w 10 samolotów szkoleniowych M-346 włoskiej firmy Leonardo.

Elbit dostarczy zestawy do modernizacji i obsługi greckich samolotów T-6, a także zapewni szkolenia, symulatory i wsparcie logistyczne.

Izraelski minister obrony Benny Gantz powiedział: „Jestem pewien, że (ten program) zwiększy zdolności i pobudzi gospodarki Izraela i Grecji, a zatem partnerstwo między naszymi dwoma krajami pogłębi się na poziomie obronnym, gospodarczym i politycznym”.

Ogłoszenie nastąpiło po spotkaniu, które odbyło się w piątek na Cyprze między ministrami spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Grecji, Cypryjczyków i Izraelczyków, którzy zgodzili się na pogłębienie współpracy.

W niedzielę izraelskie wojsko poinformowało, że izraelskie i greckie siły powietrzne rozpoczęły wspólne ćwiczenia w Grecji.

W co najmniej jednym z poprzednich ćwiczeń nad Grecją izraelskie odrzutowce trenowały na S-300 znajdujących się na Krecie. Wyprodukowany przez Rosję system obrony powietrznej jest również rozmieszczony w Syrii i Iranie, wrogach Izraela.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska na żywo: Ratownicy pracują nocą po śmiertelnym rosyjskim ataku rakietowym na budynek mieszkalny w Dnieprze | Ukraina

Źródło w greckim Dowództwie Obrony Narodowej podało, że S-300 nie został aktywowany podczas wspólnych ćwiczeń, które rozpoczęły się w niedzielę.

Izrael, Grecja i Cypr podjęły w ostatnich miesiącach kilka kroków w celu cementowania więzi, w tym zaawansowane plany budowy podmorskiego kabla elektrycznego o mocy 2000 megawatów i gazociągu podmorskiego o długości 1900 km, co rozzłościło Turcję w regionalnej konkurencji.

W zeszłym miesiącu izraelskie wojsko oświadczyło, że prowadziło wspólne ćwiczenia morskie z Grecją i Cyprem.

Grecja i Cypr weszły w spór z Turcją, która wysłała statki w celu poszukiwania gazu na wody, których żąda Grecja, oraz statki w celu wykonania odwiertów na obszarze, na którym Cypr rości sobie wyłączne prawa.

Napięcie skłoniło sojuszników NATO, Grecję i Turcję, do otwarcia drzwi do konfliktu w zeszłym roku, ale od tego czasu napięcia złagodniały.