Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Radość, rzeczywiście: szczęśliwe spotkanie wypełnia lotnisko w Auckland, gdy bańka zaczyna się przez Tasman | Nowa Zelandia

Lisa Titai ostrzegła swojego syna przed chorobą, kiedy odebrał ją z lotniska w Auckland. „Myślałam, że mogą być media” – wyjaśnia.

Nie myliła się.

Kiedy wszedłem do hali przylotów w poniedziałek po południu, Titai, podobnie jak setki innych, którzy przylecieli do Nowej Zelandii pierwszego dnia tego, co nazwałem Podróżowanie przez „bańkę” Tasmana Z Australią przytłoczony; Błysk kamer, dziennikarze wybuchali w oczekiwaniu, a potem, przepychając się przez tłum, ludzie, których już przyszła zobaczyć. Warkocz łzy.

Miałem tu być na pogrzebie. Mój wujek był hospitalizowany i zarezerwował najbliższy bilet, jaki mogłem dostać. Nie udało się. W zeszłym tygodniu mieli pogrzeb, ale chciałem zobaczyć mojego syna i wnuka.

Mam rodzinę na całej Wyspie Północnej i przed pandemią wracałem cztery lub pięć razy w roku. To było naprawdę, bardzo trudne ”.

Rodziny i bliscy objęli się po przybyciu na pokład dziewiczego lądowania Air New Zealand, gdy rozpoczęła się wolna od kwarantanny podróż między Australią a Nową Zelandią. Zdjęcie: Reuters

To się powtarzało. Steve Wood już płakał, kiedy wdała się w kakofonię. Podobnie jak jej matka, Nareli. Wood miała nadzieję wrócić na Boże Narodzenie w zeszłym roku, ale wybuch epidemii w jej rodzinnym mieście Sydney opóźnił rozpoczęcie długo oczekiwanego zwolnienia z kwarantanny dla przybyszów z Australii.

Kiedy w końcu ogłoszono to dwa tygodnie temu, nie marnowałeś czasu.

„To było tak, jakbym potrzebowała być tutaj tak szybko, jak to możliwe” – powiedziała. „Nie wróciłem od 2019 roku, wróciły dni”.

Narelli zaniemówiła: „Wspaniale jest mieć ją z powrotem”

Więc chodziłem każdego popołudnia. Niekończący się strumień emocjonalnych scen na lotnisku, jak ktoś organizujący grupową rekonstrukcję inauguracyjnego montażu „Love Actually”. Trudno było się nie ruszać. Nie tylko dzięki zjednoczeniu, ale także dzięki głębokiemu powiązaniu, które dzielą te dwa państwa wyspiarskie.

READ  Rzut oka na wojnę rosyjsko-ukraińską: co wiemy w 294. dniu inwazji | Ukraina

Zapisz się, aby każdego ranka otrzymywać najważniejsze informacje z Guardian Australia

Zapisz się, aby każdego ranka otrzymywać najważniejsze informacje z Guardian Australia

Załoga nocna nie spała w nocy przed lotem iw hali odlotów na lotnisku w Sydney wyjaśniła, że ​​nie zdawała sobie sprawy, że samolot był pierwszym samolotem „wolnym od kwarantanny”, który opuścił Australię ze względu na Nowa Zelandia Ponieważ epidemia wymusiła zamknięcie granic między tymi dwoma krajami ponad rok temu.

Chciała tylko zobaczyć swoich przyjaciół. W Oakland, ona i bliska przyjaciółka Lily Sixmith trzęsły się, gdy się przytulali.

„Gdy tylko zobaczyłam Oakland z samolotu, zaczęłam płakać” – powiedziała. „Jestem w rozsypce.”

„ Ryzyko warte ryzyka ”

Lotnisko w Auckland i linie lotnicze obsługujące loty włożyły wiele pracy w stworzenie tego medialnego momentu – zespół głosowy grający tę samą piosenkę Dave’a Dobbyna powtarzany przez całe popołudnie (Welcome Home / Welcome You / Welcome You) i Jetstar Champagne zostały obsłużone w hali odlotów – być może pierwsza na świecie tania linia lotnicza – przed pierwszym lotem z Sydney.

I nie bez powodu. Poniedziałek mógł być dniem ponownego spotkania, ale jest dużo bańki. Epidemia zmiotła zarówno linie lotnicze, jak i przemysł turystyczny. Według Tourism Australia w styczniu odwiedziło nas 8 000 międzynarodowych gości – o 99% mniej niż rok wcześniej.

Dla obu krajów przyciąganie gości z drugiej strony rowu jest kluczową linią ratunkową, zwłaszcza że opóźnienie wprowadzenia szczepionki zmusiło polityków do ostrzeżenia innych międzynarodowych podróży, które mogą być wolne.

Bliscy są witani z drugiego rejsu Transit Tasman bez kwarantanny
Bliscy są witani z drugiego rejsu Transit Tasman bez kwarantanny. Zdjęcie: Fiona Goodall / Getty Images

Podczas gdy premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern powiedziała w poniedziałek, że jej rząd bada możliwości wprowadzenia baniek podróżniczych z innymi krajami Pacyfiku wolnymi od Covid, to nie będzie dalej szukać. Podobnie premier Australii Scott Morrison powiedział w niedzielę, że Australia „nie spieszy się z otwarciem tych granic” dla innych krajów.

READ  Biden ujawnia datę zniesienia amerykańskiego zakazu podróżowania do Europy w ciągu kilku dni

Pytanie brzmi teraz, czy bańka między tymi dwoma krajami będzie prawdziwym dobrodziejstwem gospodarczym dla zrujnowanego przemysłu turystycznego po pierwszej fali zjednoczenia.

W okresie przed Covid Australijczycy stanowili około 40% międzynarodowych odwiedzających Nową Zelandię i wydali 2,7 miliarda dolarów w 2019 roku. Kiwi wydali mniej więcej tyle samo – 2,6 miliarda dolarów w 2019 roku, chociaż większy australijski rynek turystyczny oznacza, że ​​nowozelandczycy robią jest tam około 15% odwiedzających.

Ale urzędnicy ds. Turystyki mają jasny pogląd na czynniki zniechęcające.

Być może rozumie polityczne ryzyko powitania Australijczyków w przypadku wybuchu epidemii – nowa ankieta Według Research New Zealand dla RNZ Stwierdzono, że 22% kiwi było na płocie wokół bańki, a 28% było przeciwne otwarciu – Ardern ostrzegł przed wysokim prawdopodobieństwem wybuchu nowej epidemii wirusa Covid-19, co oznacza, że ​​bańka podróżna może pęknąć w dowolnym momencie.

W rzeczywistości nowo przybyli zostali ostrzeżeni w poniedziałek, że mogą zostać poddani kwarantannie w przypadku wybuchu epidemii.

Ale pomimo jastrzębiej postawy Ardern wydawał się w poniedziałek pogrążać w entuzjazmie, mówiąc, że osobiście przeżywała podekscytowanie, które powitało podróżną bańkę. „Ja, podobnie jak wielu Nowozelandczyków, mam przyjaciół i rodzinę w Australii”, powiedziała, w tym kilku, którzy „desperacko chcieli wrócić do Nowej Zelandii”.

„Wiem, jak entuzjastycznie przyjęto to przyjęcie i bardzo mnie to cieszy” – powiedziała.

„To naprawdę ekscytujące móc powitać w Aotearoa naszych nieobjętych kwarantanną kuzynów Tasmana”.

Jednak ten poziom niepewności może oznaczać, że wielu wczasowiczów będzie odkładać podróże, czekając, aby zobaczyć, jak się rozwiną. Turystyka w Nowej Zelandii akceptuje to, mówiąc, że jej model scenariusza pokazał, że może upłynąć do stycznia 2022 r., Zanim Australia osiągnie 80% powrót do poziomu sprzed Covid 19.

I chociaż wczesne loty Jetstar w poniedziałek były zajęte, popyt spadł później w ciągu dnia.

READ  Początki języków transaurskich sięgają neolitycznych rolników prosa | język

Były jednak zachęcające oznaki. 16-letni Emmanuel Samaras wyjaśnił, że on i jego rodzice wybierają się do Nowej Zelandii, „ponieważ moi rodzice chcieli wakacji”. Jego matka, Stella, wybrała się na pierwszą wycieczkę, „bo bardzo chcieliśmy wyjechać”.

„Rozmawialiśmy o tym, odkąd rozmawiali o bańce i po prostu pomyśleliśmy, żeby tego nie robić” – powiedziała Stella.

„To ryzyko, ale myśleliśmy, że warto było ryzykować”.