Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W całej Europie szaleją pożary, a fala upałów powoduje wzrost temperatur | Pożary lasów

Strażacy w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Grecji i Maroku walczą w tym tygodniu z pożarami szalejącymi na dziesiątkach tysięcy hektarów. Fala upałów nadal przynosi ekstremalne temperatury Spowodował setki zgonów w całej południowo-zachodniej Europie.

Druga fala upałów lata – temperatury osiągnęły 47 ° C (116 ° F) w Portugalia A 45 stopni Celsjusza w Hiszpanii – spowodowały pożary, które zmusiły tysiące ludzi do ewakuacji.

w PortugaliaInstytut Meteorologiczny prognozuje temperatury 42 stopni Celsjusza, bez wytchnienia do przyszłego tygodnia. Jednak władze obrony cywilnej wykorzystały niewielki spadek temperatur po osiągnięciu w lipcu 47 stopni Celsjusza w czwartek, próbując ugasić poważny pożar na północy kraju.

„Ryzyko pożarów jest nadal bardzo wysokie”, powiedział minister obrony cywilnej Andre Fernandez, chociaż doniesienia medialne podały, że liczba aktywnych pożarów na kontynencie spadła do 11 z 20 wcześniej.

„To bardzo czujny weekend” – dodał po tygodniu, w którym zginęły dwie osoby, ponad 60 zostało rannych, a spalono do 15 000 hektarów lasów i drzew.

Dane Instytutu Ochrony Przyrody i Leśnictwa wykazały, że od początku roku do połowy czerwca pożary zniszczyły łącznie 39 550 hektarów (98 000 akrów), czyli ponad trzykrotnie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

W niedzielę rząd lizboński miał zdecydować, czy przedłużyć stan wyjątkowy o tydzień. Portugalskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w wyniku fali upałów od 7 do 13 lipca zmarło 238 osób, w większości osoby starsze cierpiące na choroby przewlekłe.

w HiszpaniaStanowa agencja meteorologiczna utrzymywała różne poziomy alarmu w całym kraju, ostrzegając o temperaturach sięgających 44 stopni Celsjusza w niektórych obszarach.

Ponad 600 członków hiszpańskiej jednostki pogotowia wojskowego pomogło strażakom i strażnikom dzikiej przyrody w radzeniu sobie z dziesiątkami pożarów w całym kraju, które do tej pory pochłonęły co najmniej 14 000 hektarów.

Pojedynczy pożar na południu spowodował, że władze odgrodziły część głównej autostrady łączącej Madryt ze stolicą Portugalii, Lizboną, na ponad 12 godzin. Służby ratownicze poinformowały, że kolejny pożar w pobliżu południowej Malagi wymusił prewencyjną ewakuację ponad 3000 osób.

Według Pedro Muñoza, szefa ds. polityki leśnej w regionalnym rządzie, pożary spaliły tysiące hektarów w regionie Estremadura w południowo-zachodniej Hiszpanii, gdzie pożar został celowo wywołany. Powiedział, że pożar, który wybuchł w Valle del Gerte w sobotnią noc był „oczywiście celowy”, ponieważ zaczął się o 23:00 i powstał w dwóch różnych miejscach.

Kolejny pożar zniszczył 200 hektarów Parku Narodowego Monfragüe w Estremadura, który słynie z różnorodności biologicznej i bogatego życia ptaków.

Pożary lasów w Europie

Później zmarł 60-letni zamiatacz ulic rozwój udaru cieplnego Podczas pracy w Madrycie w piątkowe popołudnie, skłaniając radę miasta do ogłoszenia elastycznych godzin pracy, aby pracownicy gminy mogli uniknąć najgorętszych okresów dnia.

Dane z hiszpańskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Carlosa III pokazują, że między ostatnią niedzielą a piątkiem miało miejsce 360 ​​zgonów spowodowanych wysokimi temperaturami, z których 123 zmarło tylko w piątek.

Czarna chmura dymu unosi się w pobliżu wydmy Pyla w dorzeczu Arcachon w południowo-zachodniej Francji. Zdjęcie: Tybod Moritz/AFP/Getty

Strażacy w nadmorskim mieście Arcachon w FrancjaPołudniowo-zachodni region Gironde walczy o kontrolę nad dwoma pożarami lasów, które zniszczyły w tym tygodniu ponad 10 000 hektarów (24 700 akrów).

„To ciężka praca”, powiedział podpułkownik Olivier Chavati ze Straży Pożarnej i Ratowniczej, która liczy 1200 strażaków i pięć samolotów.

Od wtorku ponad 14 000 osób we Francji – mieszkańców i turystów – zostało zmuszonych do ucieczki, a siedem schronisk dla osób ewakuowanych zostało utworzonych.

Francuski rząd zintensyfikował wysiłki na rzecz ochrony osób przebywających w domach opieki, bezdomnych i innych słabszych grup społecznych po silnej fali upałów i złym planowaniu, które w 2003 r. zabiły prawie 15 000 osób, zwłaszcza wśród osób starszych.

Rząd regionalny Gironde powiedział w niedzielne popołudnie, że sytuacja pozostaje „wyjątkowo niekorzystna” z powodu silnych wiatrów, które pomogły w dalszym ciągu niepokojów w nocy.

Urzędnicy nadzwyczajni ostrzegli również, że wysokie temperatury i wiatry w niedzielę i poniedziałek skomplikują wysiłki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się pożarów.

„Musimy być mądrzy i pokorni, ponieważ dzisiaj będzie bardzo gorąco” – powiedział w niedzielę regionalny przedstawiciel straży pożarnej Eric Florensan w radiu France Bleu. „Nie mamy korzystnego okna pogodowego”.

Władze francuskich Alp wezwały wspinaczy zmierzających na Mont Blanc, najwyższą górę Europy, do odłożenia podróży z powodu częstych opadów skał z powodu „wyjątkowych warunków pogodowych” i suszy.

Telefon przyszedł po klipie z Zniknął największy lodowiec w Alpach we Włoszech Na początku miesiąca zginęło 11 osób, katastrofa, którą urzędnicy obwiniali o ocieplenie klimatu.

Płonący las nocą
W sobotę w pobliżu Carballeda de Valdeoras w Galicji w Hiszpanii wybuchł pożar lasu. Zdjęcie: Brais Lorenzo/EPA

w GrecjaObrona Cywilna pospieszyła, by ugasić szalejący pożar na śródziemnomorskiej wyspie Krecie Maroko Walczył z pożarem w północnych górach, który zabił co najmniej jedną osobę i zmusił ponad 1000 rodzin do ewakuacji.

Walka z pożarami pochłonęła wiele istnień, od pilota zabitego, gdy jego samolot rozbił się w północnej Portugalii, po dwóch, którzy zginęli w… Grecja Kiedy ich helikopter wpadł do morza.

Pożary wywołały ekstremalne temperatury, które eksperci przypisują kryzysowi klimatycznemu. Chorwacja A Węgry W tym tygodniu nawiedziły go również pożary, jak to miało miejsce w amerykańskim stanie Kalifornia.

ministrowie rządu w Zjednoczone Królestwo naszyjnik Spotkanie awaryjne Cobra w sobotę Po tym, jak agencja pogodowa wydała pierwsze w historii czerwone ostrzeżenie o ekstremalnych temperaturach, ostrzegając, że istnieje „zagrożenie życia”.

Met Office powiedział, że temperatury w południowej Anglii mogą po raz pierwszy przekroczyć 40 stopni Celsjusza w poniedziałek lub wtorek, co skłoniło niektóre szkoły do ​​powiedzenia, że ​​będą zamknięte w przyszłym tygodniu.

Burmistrz Londynu Sadiq Khan radził londyńczykom, aby korzystali z transportu publicznego tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Krajowi operatorzy kolejowi ostrzegają również pasażerów, aby nie podróżowali pociągami.

Cztery osoby pomagały strażakom w obliczu ogromnego pożaru w my Nowy Meksyk zginął późną sobotnią noc, kiedy rozbił się helikopter policji, którym podróżowali.

AFP, Reuters i The Associated Press przyczyniły się do powstania tego raportu

READ  Nowy Jork ogłasza mandat na szczepionkę przeciw Covid dla pracowników