World

Taro Kono, dysydent polityczny, który mógłby zostać następnym premierem Japonii | Japonia

Taro Kono, japoński minister szczepionek i reform, przemawiający bezpośrednio i szczerze w mediach społecznościowych, jest faworytem. zostać kolejnym liderem kraju. Będąc buntownikiem w ugruntowanym politycznym świecie Japonii, Kono miał na celu wstrząsnąć ugruntowaną biurokracją kraju.

użyłem kono Jego platforma na Twitterze — gdzie jego japońskie konto ma prawie 2,4 miliona obserwujących, a jego angielskie konto prawie 50 000 — za krytykowanie urzędników za pracę we wczesnych godzinach porannych i organizowanie nocnych konferencji prasowych.

Ambitny Kono, były minister spraw zagranicznych i obrony Shinzo Abe, przedstawił swoją wizję postępów narodu w dziedzinach takich jak geopolityka, cyfryzacja, zabezpieczenie społeczne i edukacja w książce zatytułowanej Move Japonia Przekaż, opublikowany w zeszłym miesiącu.

Gdy był ministrem obrony, w czerwcu ubiegłego roku ogłosił zniesienie systemu obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore, wywołując konsternację wśród części LDP i wojska brakiem zakulisowego budowania konsensusu, który zwykle poprzedza takie decyzje.

Ale pomimo swojej reputacji nieprzewidywalności, Kono pochodzi z jednej z wielu politycznych dynastii Japonii, a drastyczne zmiany w kluczowych kwestiach są mało prawdopodobne za jego premiera.

Jego ojciec Yohei Kono był szefem rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej i wicepremierem. Jego dziadek był szefem potężnej frakcji w partii w latach 50. i 60., podczas gdy jego stryjeczny dziadek był przewodniczącym Izby Reprezentantów w latach 70.

Po odejściu z elitarnego Keio University w Tokio, Kono studiował w Stanach Zjednoczonych, gdzie szlifował swoje umiejętności językowe i pracował nad nieudaną kampanią Alana Cranstona o nominację Demokratów w wyborach prezydenckich 1984. Po powrocie do Japonii spędził dziesięć lat w świecie korporacji, zanim w 1996 roku zdobył miejsce w Kanagawie, na południe od Tokio, które zajmuje od tego czasu.

Były premier Yoshihide Suga (z prawej) rozmawia z Taro Kono (z lewej) na sesji plenarnej izby niższej parlamentu krajowego. Zdjęcia: Yoshio Tsunoda/Aflo/Rex/Shutterstock

Odbieraj faksy i nie rób tego

Jako minister ds. reformy administracyjnej od września zeszłego roku Kono zobowiązał się do ograniczenia biurokracji i zaprzestania stosowania anachronizmów, takich jak faksy i oficjalne pieczęcie w rządzie i jego agencjach. Trudne zadanie, które go czekało, zostało sprowadzone do domu, gdy Kono ogłosił w kwietniu, że ministerstwa powinny wycofać faksy do czerwca, chyba że istnieje ważny powód, aby tego nie robić. Jego zespół administracyjny otrzymał ponad 400 wniosków od agencji rządowych Nalegaj, aby faks był niezbędny. Jest nadal szeroko stosowany.

Jednak zamiłowanie Kono do szczerości przyniosło mu poparcie opinii publicznej i poprowadziło weekendowy sondaż z 31,9%, kto powinien zostać następnym premierem. Zastąpił go inny były minister obrony Shigeru Ishiba z 26,6% oraz inny były minister obrony Fumio Kishida z 18,8%. Seiko Noda i Sana Takaishi, które walczą o miano pierwszej japońskiej liderki, zdobyli odpowiednio 4,4% i 4%.

„Uczucie, że jest swoim własnym człowiekiem i mówi, co myśli, dobrze wpływa na publiczność, szczególnie wśród młodych ludzi” – powiedział John Okumura, analityk w Instytucie Spraw Globalnych Meiji. „Niesamowicie, w wieku 58 lat jest także najmłodszym z kandydatów”.

Ishiba dodatkowo wzmocnił szanse Kono w tym tygodniu, wskazując, że nie weźmie udziału w konkursie jazdy.

29 września odbędą się wybory prezydenckie Partii Liberalno-Demokratycznej, które de facto zapewniają premierę zwycięzcy, przy czym połowę głosów odda 383 deputowanych, a drugą połowę lokalne oddziały partyjne. Wydaje się mało prawdopodobne, by Kono uzyskał wymaganą zwykłą większość w pierwszej turze głosowania, więc spadłby do drugiej tury dwóch pierwszych kandydatów.

„W tym momencie Kono będzie przegranym” – przewidział Okumura.

Najpóźniej do 30 listopada odbędą się wybory powszechne, a odpowiedzią na pandemię będzie kwestia dominująca. Tam też Kono powinien być w dobrej formie dzięki temu, że zajmie się szczepieniami. Pomimo powolnego startuSzczepienia zostały wykonane szybko i do tej pory podano ponad 135 milionów dawek.

„Jasnym punktem dla rządu jest program szczepień. Mają znacznie więcej szczepionek, niż wielu się spodziewało, a nawet Japonia przekazuje dawki krajom takim jak Tajwan. Do czasu wyborów, wskaźnik szczepień w Japonii jest na dobrej drodze do przewyższają Stany Zjednoczone i większość Europy.” Kono byłoby dobrą reprezentacją tego.”

READ  „Wszystko jest zniszczone”: mieszkańcy New Jersey oceniają szkody po Storm Ida | Wiadomości z USA

About the author

Halsey Pearson

"Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik."

Add Comment

Click here to post a comment