Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chińskie akcje spadają po globalnym zamieszaniu wokół Evergrande

Aktualizacje Evergrande Real Estate Group

Chińskie rynki spadły w pierwszym dniu handlu w tym tygodniu po święcie państwowym, ponieważ na światowych rynkach narosły obawy dotyczące możliwej niewypłacalności dewelopera Evergrande na międzynarodowych obligacjach.

Straty nie były jednak tak duże, jak obawiano się po tym, jak firma zajmująca się nieruchomościami, która ma łączne zobowiązania przekraczające 300 miliardów dolarów, powiedziała, że ​​dotrzyma terminu spłaty odsetek od wewnętrznej obligacji denominowanej w renminbi.

Wiadomość ta wzmocniła chińskie kontrakty terminowe na akcje na chwilę przed początkiem dzwonu, a benchmarkowy indeks CSI 300 akcji notowanych w Szanghaju i Shenzhen odbił się z początkowego spadku o prawie 2 procent do 0,6 procent w handlu popołudniowym. Indeks nieruchomości CSI 300 wzrósł o 5 proc.

Evergrande powiedział, że zapłaci 232 miliony renminbi (35,8 miliona dolarów) odsetek od zapadalności obligacji wewnętrznych w 2025 roku. Ale firma nie skomentowała, czy zapłaci 83,5 miliona dolarów należnych również w czwartek za zewnętrzne obligacje denominowane w dolarach zapadające w przyszłym roku. Ta obligacja była w tym tygodniu wyceniana na 26 centów za dolara, co odzwierciedla oczekiwania rychłej niewypłacalności.

Wyrażona obawa, że ​​firma nie wywiąże się z obligacji zewnętrznych na większą skalę zawirowania na światowych rynkach W tym tygodniu Wall Street miał najgorszy dzień handlowy od poniedziałku od maja.

Akcje w innych częściach Azji wzrosły w środę w nadziei, że Evergrande może osiągnąć podobne porozumienie z międzynarodowymi obligatariuszami.

Kontrakty terminowe na S&P 500 odbiły się od strat do zysku po ogłoszeniu transakcji obligacji śródlądowych, podczas gdy tokijski benchmark Topix spadł z gwałtownego spadku do 0,7 procent, co traderzy określali jako falę „ostrożnej ulgi”.

READ  Brakująca kapsuła radioaktywna została znaleziona w australijskim buszu po szeroko zakrojonych poszukiwaniach | wiadomości ze świata

Analitycy przypisują ograniczone spadki chińskich akcji lokalnym inwestorom, którzy mają więcej czasu na zaabsorbowanie wydarzeń wokół Evergrande, jednocześnie łagodząc w ostatniej chwili pewność siebie. Obawy o niewypłacalność.

„Ostatnie ogłoszenie tylko dowodzi, że Evergrande i rząd starają się ustabilizować sytuację i zapobiec niewypłacalności” – powiedział Bruce Pang, szef badań w banku inwestycyjnym China Renaissance. Dodał, że Pekinu jest wiele Bardziej martwisz się o niewypłacalność na plaży? Mogłoby to zmusić emitentów i krajowych obligatariuszy do negocjowania umowy.

„Rząd ma większy wpływ na rozwój obligacji wewnętrznych – może uprościć ustalenia [with bondholders] I pracuj nad płatnościami znacznie łatwiej niż obligacje zagraniczne” – powiedział Pang.

Handlowcy twierdzą, że Evergrande nadal prawdopodobnie nie dotrzyma czwartkowego terminu płatności obligacji offshore, ale firma może starać się uniknąć formalnego niewywiązania się z zobowiązań przez posiadaczy obligacji offshore w ciągu 30-dniowego okresu karencji po terminie płatności.

„Prawdopodobnie będą negocjować”, powiedział deweloperowi jeden z chińskich inwestorów dłużnych, dodając, że Evergrande „nadal może próbować łatwego lądowania, ale negocjować…”. [the] Tak samo jak w przypadku kuponu wewnętrznego.

Handlowcy w Tokio powiedzieli, że pomimo zachęcających nagłówków z Chin, akcje raczej nie odnotują większych wzrostów, podczas gdy niepewność co do losu Evergrande i los płatności kuponowych na obligacje offshore pozostają nieznane.

Rynki w Hongkongu, na których akcje Evergrande spadły we wtorek o 7 proc., zanim wyrównały straty do poziomu 0,5 proc., zostały zamknięte z powodu święta państwowego. Akcje spadły w tym roku o 85 procent.

Dodatkowe raporty Leo Lewisa w Tokio