Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

najwięcej śmieci? Jak sport rozwiązuje problem Rosji?

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) powiedział, że nie podjął jeszcze decyzji, czy Rosjanie mogą wziąć udział w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu, ale zalecił w zeszłym tygodniu powrót do rywalizacji.

Stanowisko to spotkało się z mieszanym przyjęciem ze strony federacji.

Tutaj AFP przygląda się, jak sport radzi sobie z tym dylematem.

lekkoatletyka

Jeden z dwóch wiodących sportów na igrzyskach olimpijskich zajął twarde stanowisko jeszcze zanim Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił, że sportowcy będą nadal wykluczeni z zawodów, podczas gdy inwazja Moskwy na Ukrainę trwa. Prezydent IAAF Sebastian Coe powiedział, że „bezprecedensowe sankcje” nałożone na Rosję i Białoruś przez kraje na całym świecie „wydają się być jedynym pokojowym sposobem na zakłócenie i zakłócenie obecnych zamiarów Rosji i przywrócenie pokoju”.

pływanie

Inny ważny sport olimpijski przyjął inną taktykę, ponieważ organ zarządzający sportami wodnymi ogłosił w środę, że przyjął zalecenie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Rosyjscy i białoruscy pływacy nie powinni jednak wstrzymywać się przed startem na tegorocznych mistrzostwach świata w Japonii, gdyż kadra badająca ich drogę powrotną zda relację dopiero w lipcu – miesiącu, w którym odbywają się mistrzostwa.

Nie oznacza to, że odpadli z wyścigu o igrzyska olimpijskie w Paryżu, ponieważ przepisy tego sportu oznaczają, że pływacy mają czas do końca czerwca, aby wyrównać swoje czasy kwalifikacyjne.

Tenis

Rosyjscy i białoruscy gracze mogą rywalizować w głównych turniejach ATP i WTA, ale nie pod własnymi flagami lub nazwami krajów. Zostali wykluczeni z turniejów drużynowych Pucharu Davisa i Pucharu BJK. Gracze z Rosji i Białorusi zostali wzmocnieni – ku rozczarowaniu ich ukraińskich rywali – dostając zielone światło do rywalizacji na tegorocznym Wimbledonie po tym, jak zostali zdyskwalifikowani w 2022 roku. Jak na ironię, urodzona w Moskwie Elena Rybakina, która rywalizowała w Kazachstanie, ostatecznie wygrała tytuł singli kobiet roku.

READ  World Cup 2022: Kontuzja gwiazd Premier League wyklucza lub wątpi w ich kwalifikacje do turnieju w Katarze | wiadomości piłkarskie

piłka nożna

Rosja została wykluczona z eliminacji do Mistrzostw Świata 2022 i wykluczona z eliminacji do Mistrzostw Europy 2024.

Denis Rogaczow, prezes Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej, powiedział, że „trwają negocjacje” w sprawie udziału reprezentacji narodowej w mistrzostwach Azji Środkowej w czerwcu oraz że „trwają negocjacje z UEFA i FIFA w sprawie stopniowego powrotu”.

UEFA powstrzymała się od zdelegalizowania Białorusi w tym tygodniu pomimo nacisków unijnych prawodawców, chociaż odmówili krajowi prezydenta Aleksandra Łukaszenki prawa do organizacji Mistrzostw Europy U-19 Kobiet 2025.

Białoruskie kluby nadal mogą rywalizować w europejskich pucharach, a seniorska reprezentacja kraju może nadal brać udział w eliminacjach do Euro 2024.

Jednak jeszcze nie wyszli z lasu.

„Przeanalizujemy sytuację i zobaczymy, co zdecydujemy na następnym posiedzeniu komitetu wykonawczego 28 czerwca” – powiedział prezydent UEFA Aleksander Ceferin.

Gimnastyka

Sport nie zniósł jeszcze zakazu dla Rosjan i Białorusinów, ale prezydent federacji Morinari Watanabe dał do zrozumienia, że ​​jest za ich ponownym przyjęciem.

„Prezydent Zełenski chroni naród ukraiński jak rodzinę. Chronię wszystkich gimnastyczek na świecie jak rodzinę” – powiedział Watanabe w oświadczeniu opublikowanym w czwartek na stronie internetowej federacji.

„Dlatego wspieram ukraińskie gimnastyczki i bronię prawa do udziału w zawodach rosyjskich i białoruskich gimnastyczek, które nie biorą udziału w wojnie”.

Zalecenie MKOl zostanie omówione na posiedzeniu Rady Wykonawczej FIG w Turcji w dniach 12-13 maja.

Formuła jeden

Teoretycznie kierowcy z Rosji i Białorusi mogliby rywalizować w Formule 1 jako „neutralni” kierowcy. swój harmonogram na 2022 r. 2022 r. i anulował plany corocznych wyścigów, które miały się odbyć w Petersburgu od tego sezonu.

Ogrodzenie

W związku ze zbliżającym się procesem kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich, Międzynarodowa Federacja Szermiercza 10 marca zdecydowała o dopuszczeniu do udziału w nich zarówno rosyjskich, jak i białoruskich sportowców.

Decyzja podzieliła sport, ponieważ ponad 300 obecnych i byłych szermierzy napisało surowy list protestacyjny do prezydenta MKOl i złotego medalisty olimpijskiego w szermierce z 1976 r.

READ  Bulldogs kontra Canfield Cardinals Gra piłkarska tygodnia 2022 r

Imprezy Pucharu Świata w Niemczech, Francji i Polsce – wszystkie eliminacje olimpijskie – zostały odwołane.

„Sytuacja nie może tak trwać” – powiedział agencji AFP prezes Europejskiej Federacji Szermierki, Giorgio Scarso.

„To rodzi pytania, kiedy federacje, które napisały historię szermierki, takie jak Niemcy, Francja i Polska, odwołują zawody”.

Hokej na lodzie

Rosja i Związek Radziecki siedem razy wygrały doroczne Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie, ale Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie zakazała ich drugi rok z rzędu, mówiąc: „Ponowne połączenie drużyn rosyjskich i białoruskich nie jest bezpieczne”.

Jazda konna

FEI podążając za światową lekkoatletyką, utrzymała całkowity zakaz dla Rosjan i Białorusinów.

„Zarząd FEI jest zdania, że ​​na tym etapie neutralność nie może być zdefiniowana i oceniona w wystarczająco zadowalający sposób” – powiedział prezes FEI Ingmar de Vos po spotkaniu zarządu w tym tygodniu.

„Wszyscy rosyjscy i białoruscy sportowcy, konie i działacze nadal mają zakaz udziału w imprezach FEI”.