Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Gmail: Google wydaje trzytygodniowe ostrzeżenie posiadaczom kont

Gmail: Google wydaje trzytygodniowe ostrzeżenie posiadaczom kont

Google zaczął ostrzegać użytkowników, że w przyszłym miesiącu w ramach dużej aktualizacji platformy usunie miliony kont Gmail.

Czyszczenie obejmie wszystkie osobiste konta Google, które były uśpione przez co najmniej dwa lata, powodując trwałe usunięcie e-maili, dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych, terminów w kalendarzu, zdjęć i filmów.

Polityka została wprowadzona na początku tego roku, ale ma wejść w życie w grudniu 2023 r.

„Aktualizujemy naszą dwuletnią politykę dotyczącą braku aktywności kont Google w naszych produktach” – napisała w majowym poście na blogu Ruth Critchley, wiceprezes ds. zarządzania produktami w Google.

„Ta aktualizacja dostosowuje nasze zasady do standardów branżowych dotyczących przechowywania i usuwania kont oraz ogranicza czas, przez który Google przechowuje Twoje nieużywane dane osobowe”.

To posunięcie ma na celu ochronę aktywnych użytkowników Google przed zagrożeniami bezpieczeństwa, takimi jak oszustwa typu phishing i przejmowanie kont.

Stare konta, które nie były używane od lat, są zwykle zagrożone przez hakerów, ponieważ mogą używać tych samych haseł, które zostały naruszone w wyniku innych naruszeń bezpieczeństwa, a które są łatwo dostępne w ciemnej sieci.

Google twierdzi, że każde konto zagrożone usunięciem otrzyma „wiele powiadomień” przed podjęciem jakichkolwiek działań, w tym wszelkie wyznaczone adresy e-mail służące do odzyskiwania konta.

Technologiczny gigant zaczął już wysyłać e-maile do osób, których to dotyczy, informując użytkowników, że ma to na celu „ochronę Twoich prywatnych informacji i zapobieganie nieautoryzowanemu dostępowi do Twojego konta, nawet jeśli nie korzystasz już z naszych usług”.

Utrata dostępu do konta Gmail może również uniemożliwić innym osobom korzystanie z innych platform i usług internetowych powiązanych z tym adresem e-mail, nawet jeśli nie są one powiązane z Google.

READ  Apple zarabia dodatkowe 5 miliardów funtów, nie dostarczając ładowarek i słuchawek do nowych iPhone’ów

Aby utrzymać konto aktywne i uniknąć usunięcia, użytkownikom Google zaleca się otwarcie lub wysłanie wiadomości e-mail, skorzystanie z Dysku Google, pobranie aplikacji ze Sklepu Google Play lub po prostu wykonanie wyszukiwania w Google po zalogowaniu się na konto.

Nie będzie to miało wpływu na żadne konto, na którym opublikowano film w serwisie YouTube, niezależnie od tego, kiedy było ono ostatnio aktywne.