Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dwa nowe desktopy z Linuksem – jeden z głębokimi korzeniami – Dołącz do Debiana • The Register

Dwa nowe desktopy z Linuksem – jeden z głębokimi korzeniami – Dołącz do Debiana • The Register

Może DBUS Deweloperzy mają rację: komputery stacjonarne Jesteśmy Jak autobusy… czekasz tak długo, a potem pojawiają się dwa z nich jednocześnie: Lomiri na Debianie i GSDE, środowisko graficzne GNUstep.

Obie nowe oferty koncentrują się na razie na Debianie, chociaż może się to zmienić z czasem i chociaż obie różnią się znacznie od bardziej popularnych ofert, obie mają korzenie w technologii, która istnieje już od jakiegoś czasu. Lomiri jest teraz wieloplatformowym środowiskiem graficznym, wcześniej nazywanym Unity 8, które Canonical złomował w 2017 roku. Jak pisaliśmy w lutym, zależności Lomiri od Ubuntu — i znaki towarowe — zostały oczyszczone. Oprócz zmiany nazwy, jest teraz bardziej wieloplatformowy, ale musimy przyznać, że straciliśmy pełne znaczenie tego, co powiedział nam wówczas główny programista Marius Gribsard:

To, co umożliwiło włączenie tego do Debiana, to wysiłek, jaki podjęliśmy, aby zmienić nazwę i usunąć stare zależności.

Źle zrozumieliśmy, co to znaczyło: teraz nie miał tego na myśli Działa na Debian, to jest od Debiana 12 „Bookworm” część Debiana. Nie jest to jeden z pulpitów dostarczonych w instalatorze Debiana, ale pulpit Lomiri wraz z serwerem ekranu Mir znajduje się w repozytoriach Bookworm. Jeśli jesteś ciekawy, jest bardzo łatwy do wypróbowania – możesz go zainstalować za pomocą jednego polecenia:

apt install -y lomiri

Wypróbowaliśmy to teraz na kilku różnych maszynach, zarówno na Arm64, jak i x86-64, przy czym te ostatnie zarówno na gołym metalu, jak i na maszynie wirtualnej. Na podstawie naszych dotychczasowych doświadczeń zalecamy rozpoczęcie od instalacji systemu operacyjnego Debian 12, bez zainstalowanego żadnego innego GUI ani serwera renderującego. Instalacja Lomiri instaluje również serwer ekranu Mir firmy Canonical, którego wymaga, i stwierdziliśmy, że jeśli mamy już zainstalowany inny pulpit, Lomiri nie uruchamia się.

Lomiri to opcja w Debian Bookworm, ale po zainstalowaniu i uruchomieniu nie jest jeszcze gotowa do codziennego użytku

Najlepsze wyniki osiągnęliśmy w Virtualbox na x86-64, gdzie środowisko uruchamia się pomyślnie, wyświetlając stację dokującą i górny panel wraz z kontrolkami. To niestety jest tak dobre, jak to tylko możliwe: na przykład przeglądarka internetowa nie otworzyła się pomyślnie dla nas na żadnej platformie, co oznacza również, że nie możesz uzyskać dostępu do pomocy wbudowanej w środowisko. Większość aplikacji X11 nie działała dla nas, chociaż udało nam się uruchomić przeglądarkę internetową Netsurf.

Obecnie Lomiri jest nagi i niedokończony. Na przykład nie mogliśmy znaleźć sposobu na zmianę trybu ekranu. Stworzone głównie z myślą o tabletach środowisko zakłada jedną stałą rozdzielczość. Możesz jednak otworzyć kilka terminali, a dla niektórych użytkowników Linuksa może to wystarczyć. Na metalowym uchwycie udało się pokazać pulpit, ale na panelu brakuje jakichkolwiek elementów sterujących i prawie żadne aplikacje się nie otwierają. Przy najlepszych chęciach na świecie wersja desktopowa jest dostępna w na całego Stan początkowy: nie gotowy do użycia. Raporty, które słyszeliśmy o jego użyciu na smartfonach, na przykład w starym postmarketowym systemie operacyjnym zorientowanym na mafię, są znacznie bardziej zachęcające. Jego włączenie do Debiana 12 oznacza, że ​​Lomiri (i Mir) jest teraz dostępny dla znacznie większej liczby osób bez budowania ze źródeł, i miejmy nadzieję, że wkrótce doprowadzi to do dalszego rozwoju i zwiększonej użyteczności.

READ  Valorant – informacje o aktualizacji 3.04: zmiany Omen, nowe funkcje e-sportowe i nie tylko

Kolejny nowy pulpit, z którym ostatnio się bawiliśmy, ma znacznie głębsze korzenie. pulpit GNUstep lub GSDE Krótko mówiąc, opiera się na dwóch starszych projektach. Jednym z nich jest od dawna Projekt GNUstepktóra jest otwartą reimplementacją frameworków programistycznych Cocoa: narzędzi i bibliotek Objective-C, z których zbudowano NeXTstep, a tym samym także nowoczesną inkarnacją NeXTstep, macOS firmy Apple.

GNUstep istnieje od lat 90-tych i ponownie zaimplementował wiele NeXTstep, całkowicie od zera. Niemal jako produkt uboczny oznacza to, że projekt GNUstep zaimplementował większość środowiska graficznego: menedżera plików o nazwie GWorkspace, który jest dość dobrym klientem poczty e-mail, niezależnie od tego, czy jest to edytor zwykłego tekstu, czy edytor tekstu sformatowanego, emulator terminala, renderery obrazów i edytory graficzne, zestaw narzędzi programistycznych i tak dalej. W rzeczywistości jednym z nielicznych pominięć jest przeglądarka internetowa — nieco ironiczne, biorąc pod uwagę, że oryginalny WorldWideWeb Tima Bernersa-Lee został po raz pierwszy napisany na NeXTstep.

Rzecz w tym, że nic z tego nie istnieje jako spójna całość i nie jest opcją w żadnej dystrybucji Linuksa, ponieważ celem projektu był spójny zestaw frameworków i kontrolek, a nie środowisko graficzne. Fakt, że istnieje wystarczająca liczba narzędzi programistycznych, aplikacji do weryfikacji koncepcji i aplikacji demonstracyjnych do zbudowania większości komputerów stacjonarnych, jest prawie szczęśliwym efektem ubocznym.

GSDE wnosi do Debiana klasyczny wygląd NeXTstep wraz z całą gamą przydatnych aplikacji – w tym przeglądarki

Kilka lat temu skontaktował się ukraiński programista Siergiej Stojan Zaczął budować nowoczesne środowisko graficzne Linuksa oparte na komponentach GNUstep działających na CentOS Linux, które nazwał następna przestrzeń. Niestety, rozwój zatrzymał się dwa lata temu, przed wczesnym końcem życia CentOS Linux. Z radością informujemy, że Stoyan wciąż żyje i ma się dobrze, jednak w związku z inwazją na jego kraj itp. był trochę zajęty pracą nad swoim projektem w ostatnich latach.

READ  Dark Descent zawiera historię i nowego Xenomorpha

Jest to miejsce znane również jako Ondrej Florian OnFlApp, Przychodzić. Florian stworzył zestaw komponentów GNUstep, w tym niektóre zaczerpnięte z NEXTSPACE Środowisko graficzne GNUstep. W tej chwili projekt [GitHub repository] Zawiera skrypty do kompilacji i instalacji, ale tylko w Debianie, chociaż dołączone są wersje Debiana 9, 10 i 11. Wypróbowaliśmy na Debianie 11.7 „Bullseye” i na maszynie wirtualnej działa idealnie. Proces jest ręczny, ale niezbyt pracochłonny: zainstaluj Git, sklonuj repozytorium, a następnie uruchom trzy skrypty. pierwszy, install-dependencies-debian, dowodzi wielu zależności projektu; Następnie fetch_world pobiera kod źródłowy GSDE (do tego potrzebne będzie połączenie internetowe); Wreszcie, build_world Zbierz i zainstaluj wszystko. Jeśli chcesz luksusów, takich jak graficzny proces logowania lub automatyczne uruchamianie GSDE przy logowaniu, musisz skonfigurować te rzeczy ręcznie.

Tak więc w tym momencie GSDE nie jest zbyt przyjazne dla początkujących, ale stanowi ogromną poprawę w stosunku do ręcznego wyszukiwania, instalowania lub kompilowania i konfigurowania różnych bitów systemowych GNUstep, które są już w repozytoriach Debiana i Ubuntu. Rezultatem końcowym jest lepsza, pełniejsza integracja, która obejmuje również działającą przeglądarkę internetową – chociaż musisz samodzielnie zainstalować przeglądarkę Chromium, aby przeglądarka internetowa GSDE mogła się z nią połączyć i pracować.

Efektem końcowym jest kompletna konfiguracja, która naprawdę nam się podoba. Chociaż Reg FOSS Desk ma oryginalny NeXTstep 3.3, niestety nie posiadamy NeXTcube ani NeXTstation, więc musimy po prostu spróbować uruchomić go pod Były emulator. W pewnym sensie uruchamianie NeXTstep lub GSDE w XXI wieku jest trochę jak uruchamianie RISC OS Open na Raspberry Pi: oba są graficznymi komputerami stacjonarnymi starszymi niż Windows 3.0. Nie chodzi o to, że jest to dziwne lub ograniczające – nie jest – po prostu wszystkie konwencje interfejsu użytkownika znane z ostatnich trzech stuleci graficznych systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych nie mają tutaj zastosowania. GSDE idzie na pewne ustępstwa w stosunku do nowoczesnych drobiazgów: na przykład paski przewijania są w formacie Prawidłowy przekazywanej rzeczy, podczas gdy NeXT umieścił ją po lewej stronie. Co dziwne, klawisz modyfikujący w GSDE to Alt, zamiast Ctrl, jak oczekiwaliby użytkownicy systemów Windows i Linux. To dlatego, że na Macu domyślnym klawiszem modyfikującym jest Command, który na klawiaturze Maca znajduje się tuż obok spacji – tam, gdzie znajdziesz Alt na klawiaturze PC. Na przykład, aby coś skopiować, naciskasz Alt-C zamiast Ctrl-C.

READ  Antologia Nintendo Life eShop – wrzesień 2021

GSDE jest wciąż trochę niestabilny i nie wszystko działa idealnie, ale jak na produkt w wersji 1.0 jest niezwykle kompletny, w dużej mierze dzięki swojej bazie GNUstep. I działa na wierzchu Vanilla X.org, więc na przykład, gdy zainstalowaliśmy dodatki dla gości w Virtualbox, rozmiar pulpitu GSDE został bezproblemowo dostosowany do rozmiaru okna maszyny wirtualnej.

GSDE nie jest rozwidleniem NEXTSPACE; Jest to niezależny projekt, który przejmuje niektóre komponenty NEXTSPACE. Stoian powiedział, że ma nadzieję wrócić do pracy nad NEXTSPACE, gdy sytuacja w Kijowie się uspokoi, i jest również otwarty na wydania dla innych dystrybucji. rej Biuro FOSS z przyjemnością zobaczy, jak Fedora NEXTSPACE wiruje. Warto również zauważyć, że NEXTSPACE nie było pierwszym przedsięwzięciem tego rodzaju — na przykład kilka lat temu GNUstep na żywo Był to rozruchowy obraz ISO oparty na Debianie 9 w celu zademonstrowania środowiska i narzędzi GNUstep. Dla nas GSDE wygrywa z obydwoma, nie tylko dlatego, że jest bardziej nowoczesny, ale także dlatego, że działa na najnowszej wersji Debiana, a nie na „Stretch” (lub CentOS Linux).

Naprawdę chcielibyśmy zobaczyć, jak GSDE dostaje bardziej dopracowane i wbudowane pakiety binarne w głównych dystrybucjach lub przynajmniej dołączone do gotowej do uruchomienia dystrybucji. Jeśli doprowadzi to do większego zainteresowania GNUstep, będzie to również duża wygrana. Podstawowe frameworki GNUstep zaczynają być nieco w tyle z powodu ostatnich zmian w oprogramowaniu Apple – na przykład nie ma wsparcia dla nowego języka programowania Swift firmy Apple Póki co. Jeśli GSDE doprowadzi do tego, że projekt GNUstep zyska więcej uwagi lub wsparcia, nie będzie to złe. Jak opisaliśmy wcześniej, oprócz implementacji większości środowiska graficznego, GNUstep wdrożył również system pakowania w różnych dystrybucjach jako produkt uboczny swoich wysiłków.

NeXTstep – przystojny, występował w teledyskach

Wcześniej narzekaliśmy na brak różnorodności w przestrzeni na komputery z Linuksem. Dla wielu ludzi, w tym Vulture, oryginalny pulpit NeXTstep jest najpiękniejszym graficznym interfejsem użytkownika, jaki kiedykolwiek wymyślono, i prawdziwą przyjemnością jest uruchamianie czegoś niemal niesamowicie zbliżonego do niego na nowoczesnej dystrybucji Linuksa. ®