Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Brak tlenu grozi „całkowitym załamaniem” dziesiątek systemów opieki zdrowotnej | Globalny rozwój

Dziesiątki krajów borykają się z poważnymi niedoborami tlenu z powodu wysokiej częstości występowania wirusa Covid-19, grożącego „całkowitym załamaniem” systemów opieki zdrowotnej.

Plik Biuro Dziennikarstwa Śledczego Dane dostarczone przez Every Breath Counts, NGO Pathway i Clinton Health Access Initiative (CHAI) zostały przeanalizowane, aby znaleźć kraje najbardziej narażone na brak tlenu. Przeanalizowano również dane dotyczące globalnych wskaźników szczepień.

Dziewiętnaście krajów na całym świecie – w tym Indie, Argentyna, Iran, Nepal, Filipiny, Malezja, Pakistan, Argentyna, Kostaryka, Ekwador i Afryka Południowa Uważa się je za najbardziej zagrożone po odnotowaniu ogromnego wzrostu popytu od marca – co najmniej 20% – zaszczepionych mniej niż 20% ich populacji.

Mężczyzna opiekuje się swoją żoną podejrzaną o Covid-19 w szpitalu w Lomas de Zamora w Argentynie. Zdjęcie: Natacha Pisarenko / AP

Istnieją obawy, że inne kraje azjatyckie, takie jak Laos, są zagrożone, a kraje afrykańskie, w tym Nigeria, Etiopia, Malawi i Zimbabwe, mają mniej dojrzałe systemy dostarczania tlenu, co oznacza, że ​​niewielki wzrost potrzeb może powodować duże problemy.

Leith Greenslad, koordynator All Breath Counts Alliance, powiedział, że wiele z tych krajów borykało się z niedoborem tlenu przed pandemią. Dodatkową potrzebą jest spychanie systemów zdrowotnych na skraj przepaści.

Powiedziała: „Sytuacja powinna być w zeszłym roku i ponownie w styczniu tego roku w Brazylii i Peru, dzwon alarmowy”. Ale świat się nie obudził. Powinniśmy byli wiedzieć Indie Stanie się to po obejrzeniu tego, co wydarzyło się w Ameryce Łacińskiej. Patrząc teraz na Azję, powinniśmy wiedzieć, że stanie się to w niektórych dużych miastach w Afryce ”.

„Widzimy całkowite załamanie się systemów opieki zdrowotnej, zwłaszcza w krajach o bardzo wrażliwych systemach” – powiedział w rozmowie z biurem Robert Matteiro, który stoi na czele Covid-19.

Zgłoszono szpitale w Indiach Znaczny brak tlenu Podczas gdy kraj walczy z drugą falą. Według analizy biura do połowy maja Indie potrzebowały dodatkowych 15,5 miliona metrów sześciennych tlenu dziennie tylko dla pacjentów z Covid-19, ponad 14 razy więcej niż w marcu.

READ  Turcja była nękana przez największe w historii rozprzestrzenianie się "płynu morskiego", ze śluzem zderzającym się z wybrzeżem Morza Marmara | wiadomości ze świata
Tlen dostarczony przez organizację pozarządową z Amritsar w Indiach
Tlen dostarczony przez organizację pozarządową z Amritsar w Indiach. Zdjęcia: Narinder Nano / AFP / Getty Images

W odpowiedzi Indie zakazały wszelkiego eksportu ciekłego i butlowego tlenu.

Ale eksperci są zaniepokojeni sąsiadami Indii – PakistanOraz w Nepalu, Bangladeszu, Sri Lance i Birmie – niektóre z nich są uzależnione od tlenu i sprzętu wyprodukowanego w Indiach.

„Możesz sobie wyobrazić, że jeśli zaczną obserwować szczyty tego samego stopnia, może być gorzej, ponieważ Indie potrzebują wszystkich zapasów” – powiedział Zachary Katz, wiceprezes ds. Podstawowych leków w CHAI.

Dane biurowe to pokazują Nepal potrzebuje teraz Ponad 100 razy więcej tlenu niż w marcu.

Zapotrzebowanie na tlen na Sri Lance wzrosło siedmiokrotnie od połowy marca. W Pakistanie, który przeżywa trzecią falę przypadków, prawie 60% pacjentów przyjmuje tlen w szpitalu w porównaniu z tym, co było podczas poprzedniego szczytu w kraju zeszłego lata, według ministra rządu, który ostrzegł pod koniec kwietnia, że ​​presja jest świeci. Dopływ tlenu. Niebezpieczne poziomy.

„Nastrój jest bardzo ponury” – mówi dr Faiza Jehan, lekarz z Karaczi. „Myślę, że bardzo boimy się sytuacji podobnej do Indii. Miejmy nadzieję, że zdarzy się jakaś magia i to jest”. [current] Blokada może zapobiec nowemu atakowi skrzynek ”.

Ciężarówka załadowana butlami tlenowymi do zaopatrywania prywatnych szpitali w Karaczi
Ciężarówka załadowana butlami tlenowymi do zaopatrywania prywatnych szpitali w Karaczi w Pakistanie. Zdjęcie: Farid Khan / Associated Press

„Szybko rosnące zapotrzebowanie na tlen obciąża system zdrowotny, którego nie jest w stanie zaspokoić, i jesteśmy świadkami śmierci pacjentów” – powiedział Greenslade. „I będzie się to powtarzać tydzień po tygodniu i miesiąc po miesiącu, jeśli wdrażanie szczepionek będzie powolne, ponieważ na tym etapie w wielu z tych krajów tylko wzrost wyszczepialności będzie naginał krzywą przejściową”.

Greenslade powiedział, że systemy opieki zdrowotnej w wielu biednych krajach „nie mogą być gorsze”. „Od głowy państwa, ministra zdrowia, ministra finansów… W tych krajach tlen nie jest priorytetem jako lek podstawowy. Jak widzimy w Indiach, coraz więcej ludzi umierało i nadal umiera każdego dnia z powodu braku tlenu. tlen.”

READ  W Kijowie znika lider białoruskiej grupy na uchodźstwie Witalij Szyszow | Białoruś

W kilku krajach firmy produkujące ciekły tlen wymagały przenoszenia produktów od klientów przemysłowych do szpitali. Tlen medyczny stanowi zaledwie 1% światowej produkcji ciekłego tlenu.

Napełnianie nowo zainstalowanych zbiorników tlenu w Ramlila Land w New Delhi w Indiach
Napełnianie nowo zainstalowanych zbiorników tlenu w Ramlila Land w New Delhi w Indiach. Zdjęcie: Arun Sankar / AFP / Getty

Jednak dane z Gasworld Business Intelligence, które analizuje światowy rynek gazów przemysłowych, pokazują, że w wielu najbardziej potrzebujących krajach nadal będą występować niedobory, nawet jeśli będą one wszystkimi. Lokalna produkcja tlenu została skierowana do szpitali.

W Iraku firmy gazowe mogą wytwarzać około 64 000 metrów sześciennych ciekłego tlenu dziennie, co stanowi jedną trzecią tego, czego potrzebują pacjenci Covid-19 w kraju. W Kolumbii branża może zaoszczędzić tylko 450 000 metrów sześciennych dziennie, mniej niż dwie trzecie tego, co jest potrzebne.

W Peru firmy gazowe mają dostęp do 80% potrzebnego im tlenu tylko wtedy, gdy cały tlen trafia do służby zdrowia. Obecnie Peru odnotowuje spadek [Covid] Jes وس s Valverde Huaman, który pracuje na oddziale intensywnej terapii w Limie, powiedział. „Jednak nadal potrzebujemy tlenu medycznego, zwłaszcza w szpitalach”. Powiedział, że trudno jest znaleźć wystarczającą ilość tlenu dla pacjentów, z wyjątkiem krótkiego okresu w listopadzie i grudniu ubiegłego roku, kiedy liczba przypadków spadła.

Setki ludzi w Peru czekają na uzupełnienie butli z tlenem
Setki ludzi w Peru czekają na uzupełnienie butli z tlenem przed gazownią w San Juan de Loriganco w Limie. Zdjęcie: Gian Mazco / AFP / Getty Images

„Musimy postawić bardzo krytyczne pytanie: dlaczego kluczowy zasób, taki jak tlen w górnictwie, stal, ropa i gaz, jest przechwytywany, kiedy słaby system szpitali publicznych nie może zapewnić wystarczającej ilości, aby utrzymać przy życiu dzieci, dorosłych i osoby starsze” – powiedział Greenslad.

„Kraje te powinny dobrze się przyjrzeć, jak inwestują w tlen medyczny w systemie opieki zdrowotnej. Jeśli kopalnie mają dostęp do tlenu, aby go wydobyć, to musi istnieć taka możliwość, aby system zdrowotny mógł ratować życie. „

READ  Można było uniknąć testów Covid dla podróżnych z Chin, mówi poseł | Korona wirus

Podczas gdy ciekły tlen jest głównym źródłem dla lekarzy w wielu krajach, nie jest to całkowite źródło. Szpitale mogą również pozyskiwać tlen z lokalnych fabryk, które zamieniają otaczające powietrze w tlen oraz z przenośnych skraplaczy.

świat Zdrowie UNICEF, Bank Światowy, inni darczyńcy i organizacje pozarządowe wysłały setki tysięcy kondensatu do krajów, aby pomóc im sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na tlen, ale producenci cierpią z powodu niedoboru części zamiennych.

Bank Światowy ostrzegł, że wiele krajów nie ubiegało się o pożyczki awaryjne, które pomogłyby im w modernizacji systemów tlenowych. W ubiegłym roku Bank Światowy udostępnił krajom 160 miliardów dolarów (113 miliardów funtów) na przygotowanie się do Covid-19 i dodał w tym miesiącu dodatkowe 12 miliardów dolarów. Gotówka mogłaby zostać wykorzystana na import tlenu lub wsparcie produkcji.

United i Wellcome przekazały 20 milionów dolarów na finansowanie awaryjnego tlenu dla krajów o niskich dochodach. Global Fund przekazał także dotacje w wysokości 13,7 miliardów dolarów dla krajów do wykorzystania w programach reagowania na Covid-19, w tym na zakup koncentratorów tlenu i budowę publicznych wytwórni tlenu.

Działacze chcą awaryjnego i szybkiego finansowania dostaw tlenu w dowolnym miejscu na świecie.

Ratownicy medyczni oceniają przypadek pacjenta z COVID-19 w Linasia w Johannesburgu.
Ratownicy medyczni z prowadzonej przez społeczność pogotowia ratunkowego oceniają przypadek pacjenta z COVID-19 w Linacea w Johannesburgu. Zdjęcia: Michel Spatari / AFP / Getty Images

Ale Micky Chopra, starszy urzędnik Banku Światowego, powiedział, że kraje starały się o pożyczki na wentylatory i sprzęt ochrony osobistej, ale nie na dostawy tlenu. „Zmiany i skoki, które teraz widzieliśmy, w dużej mierze zaskoczyły ludzi i okazuje się, że najsłabszym punktem systemu jest system zaopatrzenia w tlen”.

Patrząc w przyszłość, Greenslad chciałby, aby rządy wprowadziły kompleksowe krajowe strategie dotyczące tlenu medycznego, z pracownikami przeszkolonymi w zakresie bezpiecznego podawania pacjentom tlenu oraz konserwacji i naprawy sprzętu.

Powiedziała, że ​​kraje muszą opracować plany nieoczekiwanego wzrostu popytu. „To, co robią w tej chwili, to kiedy nadchodzi kryzys, [governments] Starają się zebrać razem grupę, aby znaleźć sposób, aby nimi zarządzać. Ale muszą kontynuować grę ”.

Zgłoszone przez Oksana Gritsenko, Anemul Irfan, Evan Ruiz, Radwan Shehzad, Natalie Vikrov, Claudia Chavez i Ralph Zapata