Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Misja ONZ w Mali wzywa do natychmiastowego uwolnienia zatrzymanego prezydenta i premiera | Budżetowy

Misja Narodów Zjednoczonych w Budżetowy Wezwał do „natychmiastowego i bezwarunkowego” uwolnienia prezydenta i premiera kraju, którzy zostali zatrzymani przez oficerów armii po zmianach w rządzie.

Według źródeł dyplomatycznych i rządowych prezydent Bah Ndaw, premier Mukhtar Awani i minister obrony Suleiman Dokure zostali aresztowani w poniedziałek i przewiezieni do bazy wojskowej w Kati poza stolicą Bamako.

Na Twitterze misja ONZ w Mali znana jest pod nazwą MinosmaPowiedział: „Uważnie śledzimy wydarzenia i nadal będziemy wspierać fazę przejściową. Wzywamy do spokoju i żądamy natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Prezydenta Republiki i Premiera. Ci, którzy pociągną je do odpowiedzialności, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. . Muszą dbać o dobre samopoczucie zatrzymanych ”.

W międzyczasie ambasada USA w Bamako poinformowała, że ​​otrzymała „doniesienia o zwiększeniu aktywności wojskowej w Bamako”. Wezwał Amerykanów w Bamako do ograniczenia ruchów.

Aresztowania zwiększyły niepewność kraju zachodnioafrykańskiego po wojskowym zamachu stanu w sierpniu Obalił ówczesnego prezydenta Ibrahima Boubacara Keitę. Może to zaostrzyć niestabilność w kraju, ponieważ agresywne grupy islamistyczne łączą się z Al-Kaidą ISIS kontroluje duże obszary północnej pustyni.

Ndau i Awan otrzymali zadanie nadzorowania 18-miesięcznego przejścia do rządów cywilnych po przejęciu, ale wydaje się, że sprzeciwili się przejęciu przez wojsko kilku kluczowych stanowisk.

„Odrzucenie filarów zamachu stanu było dużym błędem w obliczeniach” – powiedział Reuterowi były wysoki urzędnik rządu malijskiego. „Środki mogą mieć na celu przywrócenie ich do pracy”.

Nie było od razu jasne, jaki był ostateczny cel armii. Urzędnik wojskowy w Katie powiedział, że to nie było aresztowanie. „To, co zrobili, nie jest dobre” – mówi źródło, odnosząc się do zmian w rządzie. „Informujemy ich, decyzje zapadną”.

Ale baza wojskowa Katy słynie z zakończenia rządów malijskich przywódców. W sierpniu ubiegłego roku armia przeniosła Keitę do Katie i zmusiła go do rezygnacji. Tam bunt pomógł obalić jego poprzednika, Amadou Toumani Toure, w 2012 roku.

READ  Trump mówi, że Rosja może zrobić, co chce, swoim sojusznikom z NATO, którzy płacą za mało

Od tego czasu w Mali panuje chaos. Odejście Toure wywołało powstanie etnicznych Tuaregów, którzy zajęli północne dwie trzecie kraju, który został porwany przez dżihadystów powiązanych z Al-Kaidą.

Siły francuskie ponownie uderzyły rebeliantów w 2013 roku, ale od tego czasu przegrupowały się i rozpoczęły regularne ataki na armię i ludność cywilną. Wyeksportowali swoje metody do sąsiedniego Burkina Faso i Nigru, gdzie ataki nasiliły się od 2017 roku.

Wydawało się, że są powody do optymizmu. Rząd przejściowy zapowiedział w zeszłym miesiącu, że przeprowadzi wybory parlamentarne i prezydenckie w lutym 2022 r., Aby przywrócić rząd demokratyczny.

J Peter Pham, były specjalny wysłannik USA ds. Sahelu, który obecnie współpracuje z Radą Atlantycką, powiedział Reuterowi: „Szkoda, ale nie jest to zaskakujące: układ uzgodniony po zamachu stanu w zeszłym roku nie był idealny , ale był to kompromis, który został uzgodniony. Przez wszystkich głównych interesariuszy finansowych i międzynarodowych ”.