Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wpisy w mediach społecznościowych przedstawiające życie i śmierć dziewczyny podczas rosyjskiego strajku |  Ukraina

Wpisy w mediach społecznościowych przedstawiające życie i śmierć dziewczyny podczas rosyjskiego strajku | Ukraina

TŻycie i śmierć czteroletniej Lisy Dmitrievej w rosyjskim ataku rakietowym na Winnicę w środkowej Ukrainie w czwartek są symbolem konfliktu, w którym śmierć często nadchodzi bez ostrzeżenia i z góry.

Seria filmów i zdjęć zamieszczonych w mediach społecznościowych wydaje się śledzić ostatnie godziny życia Lisy, która w marcu skończyła cztery lata podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej matka Irina straciła jedną nogę w strajku ogłoszonym przez prezydenta Ukrainy, Wołodymyr Zełenskijako „otwarty akt terrorystyczny”.

Matka Lisy zabrała córkę w różowo-czarnym wózku do centrum edukacyjnego w mieście, które uważano za leżące poza linią frontu, cztery godziny jazdy na zachód od stolicy, Kijowa.

Na pierwszych fotosach, zrobionych o 9.38 rano, widać Lisę w białych legginsach i niebieskiej dżinsowej koszuli z jajowatą naszywką na ramieniu, pchającą własny powóz. Jej włosy są związane spinką z białego motyla.

Lisa Dmitrieva pchająca swój wózek. Zdjęcie: Twitter

Lisa uśmiecha się i patrzy na swoją matkę, która idzie obok niej. Czasami w kadr wchodzi również Irina, ubrana na biało i uśmiechnięta nieśmiało. Na poniższym nieruchomym obrazie można zobaczyć Lisę przykucniętą obok niskiego stolika w Centrum Edukacyjnym przyglądając się arkuszowi zdjęć podczas sesji logopedycznej.

Lisa w centrum edukacji
Lisa Dmitrieva w centrum edukacyjnym. Zdjęcie: Twitter

Tuż przed godziną 11.00 matka i córka wyszły na spacer po chodniku po jednej stronie centralnego placu Primihoy w Winnicy, mijając w pobliżu Domu Oficerów, dawnego budynku z czasów sowieckich z kolumnadami, obecnie używanego jako centrum kulturalne dla koncertów i występy.

Lisa nigdy nie wróciła do domu. Tuż po godzinie 11 mówiono, że trzy z siedmiu pocisków wystrzelonych z rosyjskiej łodzi podwodnej na Morzu Czarnym uderzyły w pole, eksplodowały w pobliżu domu kultury, wybiły szyby w wielopiętrowym budynku i dziesiątki samochodów byli na pobliskim parkingu. w ogniu.

Wśród rzezi więcej materiału filmowego – którego The Guardian nie opublikował – pokazuje Lisę leżącą na odwróconym krześle. Obok jest odcięta stopa. Na niektórych ujęciach widać ramię żołnierza sięgające do pchanego samochodu. Duże odłamki metalu zaśmiecają pudełko. Niebo wypełniła kolumna gęstego dymu.

READ  Słoń zabija starszą kobietę, a następnie wraca, by podeptać jej ciało na pogrzebie w Indiach

Сьогодні з жахом ми побачили перекинутого перекинутого дитячого візочка з Вінниці. А потім, новини, я усвідомила, знаю цю дівчинку. нала… не буду зараз писати всі слова, о дуже ботілося б, тим, то її убив. na напишу вам про зу 1/2 pic.twitter.com/RrkMRfYwRK

– Олена Зеленська (ZelenskaUA) 14 lipca 2022 r

Lisa była jednym z trojga dzieci zabitych podczas ataku na ruchliwą ulicę miasta, które stosunkowo uniknęło inwazji. Jej matka przeżyła pierwszą eksplozję i została poważnie ranna.

Lokalna gazeta rozmawiała z przyjaciółką Iriny – znaną jako Ira – podczas podróży do szpitala, gdzie była leczona.

„Ona jest moją najlepszą przyjaciółką. Oboje mamy „słoneczne” dzieci” – powiedziała Lydia Voitenko, używając ukraińskiego wyrażenia dla dzieci z problemami rozwojowymi. Wynajmowaliśmy razem mieszkanie.

„Ira wydawała się być przytomna, kiedy została zabrana na OIOM, ale Lisa zmarła natychmiast. Nie mogę powiedzieć więcej. To bardzo trudne”.

Olena Zelenska, żona prezydenta Zełenskiego, powiedziała, że ​​rozpoznała dziewczynkę z bożonarodzeniowego filmu, który nakręciła z okazji świąt.

„Dzisiaj byliśmy przerażeni, widząc zdjęcie odwróconego wózka z Winnicy. A potem, czytając wiadomości, zdałem sobie sprawę, że znam tę dziewczynę” – powiedziała Zełenska. W poście na Twitterze późno w czwartek. „Spotkaliśmy się podczas nagrywania wideo na święta Bożego Narodzenia”.

W filmie, który został zamieszczony wraz z jej komentarzami, można zobaczyć Lisę rysującą ozdoby świąteczne z pierwszą damą.

Lisa pisała: „Lisa potrafiła malować farbami nie tylko siebie, ale także swoją świąteczną sukienkę, ale także wszystkie inne dzieci, ja, fotograf i reżyser”. „Spójrz na nią żywą, proszę.”