Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Amerykańska drużyna piłki nożnej kobiet po amputacji rozpocznie swój mecz w Polsce

Amerykańska drużyna piłki nożnej kobiet po amputacji rozpocznie swój mecz w Polsce

Zaplanowaliśmy ten artykuł tak, aby zbiegł się z szczytowymi biegami Pucharu Świata kobiet, przy całkowicie uzasadnionym założeniu, że amerykańscy fani piłki nożnej będą teraz w gorączce, kibicując kolejnemu amerykańskiemu tytułowi.

Tyle z tego uzasadnienia. Ale pomimo wczesnego nokautu USWNT, wciąż jesteśmy tym podekscytowani ostatni Wkrótce uruchomiona reprezentacja narodowa kobiet: amerykańska drużyna piłki nożnej kobiet po amputacji, który w przyszłym miesiącu jedzie do Polski na swój pierwszy międzynarodowy mecz. Mecz odbędzie się 15 września w Warszawie, a po nim odbędzie się turniej Sześciu Narodów (Amp Football Cup) z udziałem reprezentacji USA (koedukacyjnej).

„Piłka nożna po amputacji jest jednym z najczęściej uprawianych sportów przez osoby niepełnosprawne na świecie” – mówi Nico Calabria, kapitan reprezentacji USA. Jest to również jeden z najszybciej rozwijających się krajów – WAFF ma obecnie 55 krajów członkowskich na pięciu kontynentach, prawie trzykrotnie powiększając swoją wielkość w ciągu ostatnich trzech lat. Szybko rozwija się również piłka nożna po amputacji: trwają prace nad organizacją pierwszego w historii Pucharu Świata kobiet po amputacji w 2024 roku.

Co najlepsze, piłka nożna dla osób po amputacji zyskuje popularność na poziomie rekreacyjnym w Stanach Zjednoczonych, przyciągając nowych graczy na wszystkich poziomach umiejętności. „Naszym największym celem było zbudowanie programów regionalnych, tak aby każdy, kto chce doświadczyć tego sportu, miał możliwość zrobienia tego w regionie blisko niego” – mówi Calabria, wiodący amerykański orędownik piłki nożnej. Amerykańskie listy piłkarskie (usampsoccer.org) Zespoły regionalne w ośmiu stanachGra była prezentowana w adaptacyjnych organizacjach sportowych w całym kraju. „Próbujemy po prostu zachęcić ludzi do zabawy, śmiechu i dobrej zabawy” – mówi Calabria. „A tego rodzaju możliwości zdecydowanie rosną teraz”.

Niedawno rozmawialiśmy z Calabria, trenerką piłki nożnej kobiet po amputacji Emily Maxwell i członkinią reprezentacji kobiet Katie Bondy o narodzinach amerykańskiej drużyny kobiet, zbliżających się meczach w Polsce i ogólnym rozwoju piłki nożnej osób po amputacji. Tekst jest redagowany pod kątem długości, przejrzystości i spójności.

Aby dowiedzieć się więcej o piłce nożnej osób po amputacji i znaleźć najbliższy zespół regionalny, Odwiedź usampsoccer.org. A jeśli chcesz i możesz pomóc amerykańskim drużynom w pokryciu wydatków na ich kolejny wyjazd do Warszawy, Przekaż darowiznę na stronie usampsoccer.networkforgood.com.

Katie, jak zaangażowałaś się w piłkę nożną dla osób po amputacji i połączyłaś się z kobiecą drużyną narodową?
Katie: Zostałam osobą po amputacji w maju 2022 roku. W Ohio, gdzie mieszkam, jest program pt. Adaptacyjne połączenie sportowei w zeszłym roku zaczęli promować piłkę nożną dla osób po amputacji. Podczas mojej rehabilitacji mój fizjoterapeuta powiedział: „Dlaczego nie spróbujesz tego?” A moje podejście zawsze było takie: „Nie mogę powiedzieć, że coś mi się nie podoba, jeśli nie spróbowałem tego przynajmniej raz”.

READ  Bencic awansuje obok Collinsa do trzeciej rundy Wimbledonu

Wygląda na to, że spodziewałeś się, że ci się to nie spodoba. Czy byłem sceptyczny?
Katie: Widziałem, jak grali na kulach przedramienia, których nigdy nie używałem. I byłem w [leg] Całe moje życie jest zakrzywione, więc próba biegania zawsze była bardzo trudna. Było to bardzo nieprzyjemne i powodowało wiele bólu. Kiedy nauczyłem się korzystać z kul przedramionowych, naprawdę dało mi to swobodę ruchów. Jestem szybki z kulami przedramienia i nie miałem żadnego doświadczenia z szybkością. Do tej pory uwielbiam go używać. W domu używam kul przedramionowych. Myślę, że znalezienie swobody poruszania się jest czymś, co wielu ludzi uważa za coś oczywistego. Teraz, kiedy to mam, bardzo łatwo jest się poruszać i robić różne rzeczy.

Jak to się stało, że związałaś się z kobiecą drużyną narodową?
Katie: Adaptive Sports Connection zamieściła na Facebooku kilka filmów, które pokazały, jak gram w piłkę nożną. A kilka dni później pracownik Adaptive Sports Connection napisał do mnie SMS-a z informacją: „Kapitan NFL chce z tobą porozmawiać”. Myślałem, że żartuje. Ale skończyło się na tym, że zostałem zaproszony do kliniki szkoleniowej i zakochałem się w społeczności. Wielu z tych zawodników od lat gra o kulach przedramienia, a ja musiałem nauczyć się ich używać i biegać na nich tyłem. Ale wszyscy byli bardzo gościnni.

Emily: Na początku tego roku zaczęliśmy kompletować zespół. Mieliśmy nasz pierwszy obóz rozwojowy pod koniec maja w Kalifornii, a potem ostatni obóz w New Jersey, a chłopaki naprawdę pomogli nam w rekrutacji. Dotarli do swoich sieci i zalali nas potencjalnymi graczami. Ogromną zaletą były również media społecznościowe.

Jak wygląda krzywa uczenia się piłki nożnej dla osób po amputacji? Jakie umiejętności powinni nabyć początkujący gracze?
Emily: Najważniejsza jest zwinność – sprint, cięcie, podstawowe wzorce ruchowe i umiejętność oswojenia się z tymi ruchami. Wszyscy gracze mają różne doświadczenia i poziomy komfortu z kulami. Niektórzy gracze używają protezy przez 90% czasu [in their day-to-day lives], ale inni używają kul przedramienia przez większość dnia, więc zauważysz różnicę w ich poziomie komfortu. Czują się bardziej komfortowo, używając kul i wykonując te wzorce ruchowe, a także poprawia się ich wytrzymałość i wytrzymałość górnej części ciała. Musisz rozwinąć te rzeczy, aby odnieść sukces w grze.

READ  Plotki transferowe: Kante, Mane, Pogba, Lewandowski, Dembele, Calvert Lewin

NICO: Bieganie o kulach może być zniechęcające, szczególnie dla osób po amputacjach poniżej kolana. Wiele osób początkowo czuje się nieswojo. Wykonanie skoku nie zawsze jest łatwe.

Katie: Mamy [regional] Drużyna grała przeciwko kilku zdrowym zawodnikom z Załoga Kolumba, grał o kulach przedramienia i po 20 minutach zużył się. Nie uprawiaj żadnego innego sportu o kulach przedramienia, przynajmniej takiego, który nie przychodzi mi do głowy. Myślę więc, że to naprawdę wspaniałe, że mamy szansę się wyróżnić.

Jeśli ktoś chce wypróbować grę, ale nie posiada kul na przedramię, czy regionalne drużyny piłkarskie osób po amputacji mają wypożyczonych?
NICO: Zgromadzenie Narodowe ustala budżet na ten cel. Dostępnych jest kilka niedrogich par, z których ludzie mogą korzystać na początku, aby zobaczyć, jak podoba im się gra. Ale jeśli nie ma takiej opcji, możesz grać na standardowych kulach. Jeśli o mnie chodzi, po prostu załóż protezę i możesz na niej grać. Chcemy po prostu zaangażować ludzi w życie społeczności.

A co z obsługą piłki i strzelaniem? Myślę, że te umiejętności wymagają dużo pracy.
Emily: Obchodzenie się z piłką i umiejętności związane z piłką to kolejna rzecz, której należy się nauczyć, ale kiedy kule opadają, przychodzi to naturalnie z czasem i odrobiną instrukcji. Ale drugą rzeczą, nad którą spędziliśmy dużo czasu, jest piłkarskie IQ. Niektórzy z naszych zawodników nigdy wcześniej nie grali w piłkę nożną na zorganizowanym poziomie. To wspaniale, że nasza drużyna mogła oglądać mistrzostwa świata i kobiecą piłkę nożną w telewizji bez przerwy przez ostatnie kilka tygodni. Nasz czat grupowy eksplodował. Są naprawdę zaangażowani i przejmują inicjatywę.

NICO: Czuję się źle, że nie mogę być na tym czacie grupowym, ponieważ wydaje się, że ten zespół świetnie się bawi. Tworzą historię naszego sportu.

Katie: Rozmawiamy ze sobą codziennie. Zadajemy sobie nawzajem pytania i staramy się pociągnąć siebie nawzajem do jak największej odpowiedzialności. Dziś rano ćwiczyłem strzelanie, współlokatorka mnie sfotografowała i wrzuciłem to ćwiczenie. A potem przekażemy Twoją opinię. Ponieważ reprezentujemy Stany Zjednoczone Ameryki i jestem zaszczycony, że mogę to robić. Musimy więc upewnić się, że traktujemy to poważnie.

Jakie są Twoje oczekiwania w tym pierwszym meczu z reprezentacją Polski kobiet? Dużo o nich wiesz?
Katie: Oczywiście chcemy wygrać. Jestem bardzo konkurencyjną osobą. Więc śledzę ich na Instagramie i próbuję zdobyć kilka filmów. Ale chodzi bardziej o promowanie sportu i rozpowszechnianie informacji o okrojonej piłce nożnej. Mamy nadzieję, że nasz mecz wzbudzi większe zainteresowanie, przyciągnie więcej osób i pomoże rozwinąć się kolejnym zespołom.

READ  Muzeum Medyceuszy przejmuje galerie | Wiadomości, sport, praca

Emily: Chcemy pokazać kobiecą obecność i pokazać, że kobiety też to potrafią. Ponieważ wiele osób poczuje się bardziej komfortowo, próbując czegoś nowego, jeśli zobaczą, jak robi to ktoś taki jak oni. Chcemy, aby kobiety wiedziały, że jeśli jesteś nową osobą po amputacji, możesz wyjść i się pobawić. Jeśli jesteś mamą z dwójką dzieci, możesz wyjść. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia sportowego, ale chciałbyś spróbować gry zespołowej, śmiało. Naprawdę koncentrujemy się na tym, aby było to widoczne i pokazaliśmy wszystkim, że to gra.

NICO: Amputees Football jest zaangażowany od samego początku [the US roster at last year’s Amputee World Cup included one woman], ale piłka nożna kobiet po amputacji jest wciąż w powijakach. Międzynarodowe organy regulacyjne [for amputee soccer] Nie włożyliśmy wielu zasobów w budowanie i dostarczanie kobiecej gry, więc chcemy być w centrum uwagi i upewnić się, że kobiety mają takie same możliwości jak kobiety, które są zdolne. Polska jest jednym z wiodących krajów w organizowaniu piłki nożnej po amputacji, więc jest prawdopodobne, że zrobią wszystko, aby wypromować mecz kobiet.

Co będzie dalej po podróży do Polski?
NICO: American Amputee Soccer Association oficjalnie zaplanowało swoje pierwsze mistrzostwa narodowe na 27-29 października w Columbus, Ohio. Wszystkie drużyny regionalne trenują do tego turnieju, w którym weźmie udział od czterech do sześciu drużyn w formacie ligowym, a mecz finałowy odbędzie się w niedzielę, 29 października. I po raz pierwszy w historii Stany Zjednoczone zostaną mistrzami narodowymi w piłce nożnej po amputacji.

Widzów i potencjalnych graczy zapraszamy do dołączenia do nas w ten historyczny weekend. Co więcej, chcemy dawać ludziom ciągłe możliwości gry. Tak więc naprawdę staramy się rozwijać programy regionalne i upewnić się, że ludzie mają szansę grać co tydzień lub co miesiąc i stać się częścią społeczności. W mojej osobistej podróży ze sportem zaangażowanie społeczne jest tym, co naprawdę się wyróżnia. Widziałem, że pomaga wielu ludziom radzić sobie z niepełnosprawnością i akceptować ją. Widziałem ludzi, którzy dokonywali tego skoku w społeczeństwo i odzyskiwali część siebie, którą myśleli, że utracili. Sporty zespołowe to jeden z najlepszych sposobów na osiągnięcie tego celu.