Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zaćmienie Słońca: Tysiące ludzi zbierają się w Australii i Indonezji, aby być świadkami rzadkiego „niesamowitego” wydarzenia |  wiadomości ze świata

Zaćmienie Słońca: Tysiące ludzi zbierają się w Australii i Indonezji, aby być świadkami rzadkiego „niesamowitego” wydarzenia | wiadomości ze świata

Odległe miasto Exmouth w północno-zachodniej Australii było jednym z najlepszych miejsc do obserwowania tego niebiańskiego wydarzenia, z częściowymi zaćmieniami występującymi również w Indonezji i Timorze Wschodnim.

przez Seba Jackson, reporter wiadomości


Czwartek, 20 kwietnia 2023 09:34, Wielka Brytania

Tysiące obserwatorów gwiazd zebrało się w odległym australijskim miasteczku, aby być świadkami rzadkiego, „spektakularnego” zaćmienia Słońca.

Około 20 000 osób przybyło do Exmouth, które liczy zaledwie 3 000 mieszkańców, po tym, jak miasto zostało reklamowane jako jedno z najlepszych miejsc w kraju, aby być świadkiem niebiańskiego wydarzenia.

the zaćmienie Części północno-zachodniego wybrzeża Australii pogrążyły się w ciemności około południa czasu lokalnego w czwartek, a temperatura nagle spadła o 5 stopni Celsjusza (9 Fahrenheita), gdy cień księżyca okrył ten obszar.

Tłumy przybyły kilka dni wcześniej, aby zabezpieczyć najlepsze miejsca do oglądania, biwakując na czerwonej i zakurzonej równinie na obrzeżach miasta z kamerami i sprzętem do oglądania skierowanymi w niebo.

Astronom NASA, Henry Thropp, który był jednym z zebranych w Exmouth, okrzyknął zaćmienie jako „niesamowite”.

„Było tak ostre i jasne, że można było zobaczyć koronę (najbardziej zewnętrzną warstwę atmosfery słonecznej) wokół Słońca” – powiedział.

„To tylko minuta, ale wydawało mi się, że to naprawdę dużo czasu. Nie ma nic innego, co mogłoby tak brzmieć. To było niesamowite. Niesamowite”.

Jowisz i Merkury też były widoczne, powiedział Thrupp z Waszyngtonu, dodając: „Nawet zobaczenie Merkurego w ogóle jest bardzo rzadkie. Więc to było fajne”.

W międzyczasie inna obserwatorka gwiazd, Julie Cobson, przebyła ponad 600 mil (1000 kilometrów) od miasta Fremantle na zachodnim wybrzeżu, aby być świadkiem tego zjawiska.

„Czułam się tak emocjonalnie, jakbym mogła płakać” – powiedziała.


zdjęcie:
Całkowite zaćmienie Słońca w Exmouth

zdjęcie:
Zaćmienie widziane w Exmouth w Australii

Szalone zjawisko

READ  Bez maski Liz Truss na zdjęciu skulona z ministrami w Commons kilka godzin przed pozytywnym wynikiem testu na Covid

Zaćmienie było „hybrydą”, której nie widziano od 2013 roku. Oznacza to, że w zależności od tego, gdzie widzowie stoją, księżyc zasłania słońce podczas całkowitego zaćmienia lub zasłania środek, pozostawiając „pierścień ognia” podczas zaćmienia obrączkowego.

Setki osób obserwowało zaćmienie, które jest częściowo przesłonięte chmurami, w planetarium w Dżakarcie w stolicy Indonezji.

Wezwanie do modlitwy odbiło się echem od miejskich meczetów, gdy rozpoczęła się faza zaćmienia – muzułmanie intonowali modlitwę zaćmienia jako przypomnienie wielkości Boga.


zdjęcie:
Zaćmienie widziane w Padang w prowincji Sumatra Zachodnia w Indonezji

zdjęcie:
Rzadkie hybrydowe zaćmienie Słońca obserwuje się w Dżakarcie Planetarium w Dżakarcie w Indonezji

Zaćmienie, które śledzono od Oceanu Indyjskiego do Oceanu Spokojnego, było również widoczne z Timoru Wschodniego, położonego na wschód od Australii i Indonezji.


zdjęcie:
Młodzi ludzie w goglach oglądają zaćmienie słońca w Dżakarcie w Indonezji Fot: AP

Dzieje się tak, gdy Ziemia znajduje się w „słodkim punkcie”, więc księżyc i słońce wydają się być mniej więcej tej samej wielkości na niebie, powiedział Michael Kirk, ekspert NASA ds. Słońca.

„To szalone zjawisko” — powiedział Kirk. „Właściwie obserwujesz, jak księżyc staje się większy na niebie”.

Miliony ludzi będą miały szansę być świadkami obrączkowego zaćmienia 23 października tego roku, kiedy przecina Amerykę Północną, Środkową i Południową.

Czytaj więcej:
Księżyc mógłby mieć swoją własną strefę czasową – ale tam zegary działają inaczej
Asteroida przechodzi między Ziemią a Księżycem w bliskim spotkaniu z prędkością 17 500 mil na godzinę
Astronauci będą mieszkać i pracować na Księżycu w ciągu dekady

NASA powiedziała, że ​​rozpocznie się w Stanach Zjednoczonych, przechodząc od wybrzeża Oregonu do wybrzeża Zatoki Teksasu, a jeśli pozwoli na to pogoda, będzie widoczny w Oregonie, Nevadzie, Utah, Nowym Meksyku i Teksasie, a także w niektórych częściach Kalifornii, Idaho i Kolorado. Arizona.

READ  Mieszkańcom Madrytu nakazano pozostać w domach, ponieważ nad Hiszpanią przetaczają się ulewne deszcze

Będzie kontynuował podróż do Ameryki Środkowej, przechodząc przez Meksyk, Belize, Honduras i Panamę. W Ameryce Południowej zaćmienie będzie podróżować przez Kolumbię, zanim zakończy się u wybrzeży Natal w Brazylii na Oceanie Atlantyckim.