Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jemen: Co najmniej 78 osób zginęło, a dziesiątki zostało rannych w panice w stolicy, Sanie | wiadomości ze świata

Naoczni świadkowie powiedzieli, że Huti strzelali w powietrze, próbując kontrolować tłumy, gdy strzał trafił w przewód elektryczny, powodując jego eksplozję i wywołując panikę na ziemi.


Czwartek, 20 kwietnia 2023 02:45, Wielka Brytania

Co najmniej 78 osób zginęło w stolicy Jemenu, Sanie, w wyniku paniki.

Według wiadomości kontrolowanych przez Houthi, dziesiątki osób zostało rannych podczas wydarzenia, podczas którego rozdzielano pomoc finansową na Starym Mieście.

W oświadczeniu wydanym przez kontrolowane przez Huti Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opisano to, co się stało, jako „tragiczne” i „bolesne”, biorąc pod uwagę, że była to „losowa dystrybucja pieniędzy przez niektórych kupców bez koordynacji z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i bez regulacji”.

Czytaj więcej: Najgorszy kryzys humanitarny na świecie

Dodała: „Zabitych i rannych przewieziono do szpitali, a dwóch kupców odpowiedzialnych za tę sprawę aresztowano”.


zdjęcie:
Widok tłumu w Sanie na chwilę przed paniką

Oficjalny rzecznik ministerstwa, generał brygady Al-Ajri, powiedział, że śledztwo jest w toku i że „przekazujemy najgłębsze kondolencje i współczucie wszystkim rodzinom ofiar, prosząc Boga Wszechmogącego o cierpliwość”.

Świadkowie powiedzieli Associated Press, że Huti strzelali w powietrze, próbując zapanować nad tłumem, a jednym strzałem podobno trafili w przewód elektryczny, powodując jego eksplozję i wywołując panikę na ziemi.

Powiedzieli również, że rozdysponowane pieniądze wyniosły 5000 riali jemeńskich, czyli około 16 funtów.

A Associated Press dodała, że ​​rebelianci Huti pracowali nad zamknięciem miejsca, w którym rozdzielano pieniądze, i uniemożliwili dziennikarzom dotarcie do niego.

Co najmniej 13 rannych zostało poważnie rannych, powiedział starszy urzędnik służby zdrowia Motahar Al-Maroni.

Co się dzieje w Jemenie?

Huti, wspierani przez Iran, kontrolują Sanę od 2014 roku, kiedy to obalili tamtejszy rząd uznany na arenie międzynarodowej.

Arabia Saudyjska próbowała interweniować w 2015 r., ale konflikt stał się później wojną zastępczą przeciwko Iranowi, w wyniku czego zginęło ponad 150 000 osób – jedna z najgorszych katastrof humanitarnych na świecie.

READ  Marine Le Pen proponuje zacieśnienie stosunków NATO-Rosja po wojnie na Ukrainie | Wybory prezydenckie we Francji 2022