Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja twierdzi, że Ukraina planuje „prowokację” w elektrowni jądrowej;  Kijów odrzuca oskarżenie

Rosja twierdzi, że Ukraina planuje „prowokację” w elektrowni jądrowej; Kijów odrzuca oskarżenie

Żołnierz podnosi rosyjską flagę na swoim mundurze wojskowym stoi w pobliżu elektrowni atomowej w Zaporożu w kontekście konfliktu ukraińsko-rosyjskiego poza kontrolowanym przez Rosję miastem Enerhodar w obwodzie zaporoskim na Ukrainie, 4 sierpnia 2022 r. REUTERS / Aleksander Ermoszenko /PLIK ZDJĘCIE

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Kijów mówi, że rozwiązanie jest proste, Rosja powinna wyjść z fabryki
  • Rosja zaprzecza rozmieszczaniu broni w fabryce lub wokół niej
  • Sekretarz Generalny ONZ Guterres odwiedzi Ukrainę w piątek

LONDYN (Reuters) – Rosja poinformowała w czwartek, że istnieje niebezpieczeństwo katastrofy spowodowanej przez człowieka w ukraińskiej elektrowni atomowej w Zaporożu i oskarżyła Kijów i Zachód o planowanie „prowokacji” tam w piątek podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ na Ukrainie . Generał Antonio Guterres.

Wysoki rangą ukraiński urzędnik zaprzeczył temu, co określił jako cyniczne twierdzenie Moskwy, i powiedział, że najprostszym rozwiązaniem sytuacji jest wycofanie sił rosyjskich z zakładu, usunięcie wszelkiej przechowywanej tam amunicji i usunięcie min.

Rosja przejęła największy w Europie kompleks reaktorów jądrowych w Zaporożu, wkrótce po tym, jak prawie sześć miesięcy temu najechała Ukrainę i była wielokrotnie bombardowana, za co winę ponoszą Moskwa i Kijów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rosja twierdzi, że siły ukraińskie lekkomyślnie strzelają do elektrowni, ale Ukraina twierdzi, że Rosja celowo wykorzystuje kompleks reaktorów jako bazę do przeprowadzania ataków na swoich mieszkańców.

Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konashenkov powiedział dziennikarzom w czwartek, że Moskwa podejmuje działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa na terenie kompleksu i zaprzeczył, jakoby rozmieściła ciężką broń w fabryce i wokół niej.

Ale ministerstwo stwierdziło, że można podjąć próbę zamknięcia stacji, jeśli siły ukraińskie będą nadal ją bombardować. Czytaj więcej

Jewgienij Palitsky, szef rosyjskiej administracji w regionie Zaporoża, powiedział wcześniej, że istnieje ryzyko, że bombardowanie uszkodzi system chłodzenia kompleksu reaktora, a elektrownia była cytowana jako mówiąc, że działa tylko z jednym blokiem.

READ  Ukraińska Służba Bezpieczeństwa dokonuje zamachu w Moskwie na byłego posła powiązanego z Rosją Kiwę

Nie jest jasne, w jaki sposób zakład zostanie zamknięty, ale ministerstwo stwierdziło, że dwie z sześciu jednostek zakładu mogą zostać umieszczone w „zimnej rezerwie”. Elektrownia wytwarza jedną piątą rocznej produkcji energii elektrycznej na Ukrainie.

’podniecenie’

Wcześniej w czwartek rosyjskie Ministerstwo Obrony oskarżyło Ukrainę i, jak to określiło, „amerykańskich agentów”, o próbę zaaranżowania „drobnego wypadku” w fabryce na południu Ukrainy w celu zrzucenia winy na Rosję.

Dodała, że ​​termin „prowokacji” zbiega się z piątkową wizytą sekretarza generalnego ONZ Guterresa na Ukrainie i może wiązać się z wyciekiem radioaktywnym.

Reuters nie był w stanie zweryfikować twierdzenia Rosji.

„Rosja jest zaniepokojona możliwością katastrofy w Zaporożu” – napisał na Twitterze doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Michajło Podolak – „Rosyjskie Ministerstwo Obrony śmieje się sarkastycznie”.

„Jest rozwiązanie. Po prostu wyjdź (amunicję) z hal, oczyść budynki z min, uwolnij pracowników fabryki z lochów, zatrzymaj ostrzał południowego (miasta) Nikopola z terenu (fabryki) i wyjdź stacja. To proste, prawda?

W zeznaniach Igor Kirilłow, dowódca radioaktywnych, chemicznych i biologicznych sił obrony rosyjskich sił obronnych, powiedział, że zapasowe systemy wsparcia stacji zostały uszkodzone w wyniku bombardowania.

Kirillov zaprezentował slajd pokazujący, że w razie wypadku w zakładzie materiał promieniotwórczy obejmie Niemcy, Polskę i Słowację.

Guterres, który w czwartek ma spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, wezwał do wstrzymania wszelkich walk w pobliżu elektrowni.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez Reuters. Montaż przez Marka Heinricha i Bernadette Bohm

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.