Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Miliarder Peter Thiel odmawia zatwierdzenia rozległej rezydencji w Nowej Zelandii |  Piotr Thiel

Miliarder Peter Thiel odmawia zatwierdzenia rozległej rezydencji w Nowej Zelandii | Piotr Thiel

Plany miliardera Petera Thiela dotyczące stworzenia przypominającego bunkier zajazdu w odległej części Wyspy Południowej w Nowej Zelandii zostały udaremnione, gdy lokalna rada zdecydowała, że ​​dom będzie miał znaczący negatywny wpływ na otaczający krajobraz.

Second Star, nowozelandzka firma należąca do współzałożyciela PayPal, złożyła wniosek o budowę rozległego kompleksu nad jeziorem w Wanaka, regionie Alp Południowych znanym z naturalnego piękna i odosobnienia. Planom stanowczo sprzeciwili się ekolodzy, którzy w swoich notatkach twierdzili, że loża „zniszczy nasze piękne środowisko jeziorne”.

W czwartek Rada Okręgu Jezior Queenstown odmówiła zgody na budowę loży.

Thiel – zdeklarowany liberał i wczesny inwestor na Facebooku – jest jednym z Liczba superbogatych spekulantów którzy wyruszyli na zakup odległego Bulthol w Nowej Zelandii, przygotowując się na szokującą dezintegrację społeczną, polityczną lub środowiskową. Wcześniej omawiał podróż do kraju jako plan awaryjny na wypadek pandemii lub globalnego załamania społecznego, Jego przyjaciel, biznesmen Sam Altman Powiedział The New Yorker w 2016 roku.

Peter Thiel, współzałożyciel PayPal, uzyskał obywatelstwo Nowej Zelandii w 2011 roku. Zdjęcie: John Lamparsky/Getty Images

Rysunki architektoniczne przedstawiają pofałdowany budynek osadzony w zboczu wzgórza i częściowo niewidoczny. W dokumentach zatwierdzających opisano „szereg wolnostojących budynków, w tym hostel, który może pomieścić gości dla maksymalnie 24 gości, oraz pokój mieszkalny dla właściciela, wraz z powiązanymi budynkami zarządzania zajazdem, infrastrukturą, pielęgnacją krajobrazu, elementami wodnymi i miejscem do medytacji ”.

Plany Medytacyjnej Kapsuły zostały usunięte z ostatecznej propozycji, ale roboty ziemne wymagane do budowy loży nadal obejmowałyby ponad 73 700 metrów kwadratowych (18 akrów) ziemi. Konstrukcja została zaprojektowana przez japońskich architektów Kengo Kuma and Associates, którzy stworzyli Stadion Olimpijski w Tokio.

Propozycja Thiela polegała na zbudowaniu loży na Górze Alfa, która w Nowej Zelandii została nazwana „Wielkim Krajobrazem” i jest pod specjalną ochroną. Niezależni komisarze, którzy przeglądali aprobatę w imieniu rady, napisali, że kiedy odwiedzili witrynę, „wszyscy członkowie byli zszokowani, że duża część propozycji pojawiła się tak wyraźnie i bezpośrednio”.

READ  Kontratak Ukrainy: Kijów twierdzi, że wyzwolił wsie w obwodzie donieckim

„Propozycja obejmowałaby bardzo duży i wysoki budynek… co znacznie umniejszałoby jakość i naturalność wspaniałego krajobrazu… w kontekście Góry Alpha. [landscape] Oni napisali.

Przedstawiciele Second Star argumentowali, że architekci „opracowali propozycję zintegrowania budynków z pofałdowanym krajobrazem”, który ich otacza, oraz że loża „stworzyłaby ekskluzywne zakwaterowanie w okolicy, z korzyściami ekonomicznymi sięgającymi całego obszaru i nie tylko”.

Rada otrzymała szereg próśb od mieszkańców i grup ekologicznych sprzeciwiających się budowie loży lub zmian w planach. W jednym z raportów miejscowy mieszkaniec, John Sutton, powiedział, że loża „zniszczy nasze piękne jezioro”. W innym raporcie, Upper Clutha Environmental Society stwierdziło, że miejsce to jest „całkowicie wewnątrz i otoczone… krajobrazem o znaczeniu krajowym” i że rozwój „prawdopodobnie spowoduje znaczące negatywne zmiany fizyczne”.

Subskrybuj codzienną pocztę Business Today lub śledź Guardian Business na Twitterze w BusinessDesk

Till uzyskał obywatelstwo Nowej Zelandii w 2011 roku, mimo że spędził w kraju tylko 12 dni. Zwykła droga do obywatelstwa wymaga, aby wnioskodawcy przebywali w kraju jako stali rezydenci przez co najmniej 1350 dni w ciągu pięciu lat – ale rząd odstąpił od tego wymogu ze względu na jego działalność gospodarczą i charytatywną. Decyzja Ujawniono go publicznie dopiero w 2017 roku I to było kontrowersyjne w Nowej Zelandii.

Ostatnio Thiel pojawił się jako Coraz silniejsza i coraz bardziej kontrowersyjna postać w amerykańską politykę, wykorzystując swoją fortunę, aby wpompować dziesiątki milionów w kampanie kandydatów zgodne z agendą wyborczą Donalda Trumpa w połowie kadencji.

The Guardian skontaktował się z przedstawicielami Second Star w celu uzyskania komentarza.