Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Janet Yellen ostrzega, że ​​secesja USA od Chin byłaby „katastrofalna”

Janet Yellen ostrzega, że ​​secesja USA od Chin byłaby „katastrofalna”

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen ostrzegła, że ​​wszelkie próby odłączenia się od Chin będą „katastrofalne”, mówiąc, że środki bezpieczeństwa narodowego wymierzone w Pekin nie miały na celu „uduszenia” chińskiej gospodarki.

W ważnym przemówieniu wygłoszonym w czwartek Yellen wezwała do „konstruktywnych i uczciwych” stosunków gospodarczych między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, ponieważ Waszyngton stara się naprawić głęboko napięte stosunki między dwoma potęgami gospodarczymi.

„Stany Zjednoczone będą się bronić, gdy w grę wchodzą nasze żywotne interesy” – powiedział sekretarz skarbu. Ale nie dążymy do „oddzielenia” naszej gospodarki od Chin. Całkowite oddzielenie naszych gospodarek byłoby katastrofalne dla obu krajów. Byłoby to destabilizujące dla reszty świata”.

Stosunki między dwoma mocarstwami znajdują się w najgorszym punkcie od dziesięcioleci po tym, jak dwa miesiące temu wykoleiły się wysiłki na rzecz deeskalacji, kiedy podejrzany chiński balon szpiegowski przeleciał nad Stanami Zjednoczonymi.

Pekin utrzymuje, że Waszyngton próbuje powstrzymać jego wzrost, ograniczając jego zdolność do rozwoju najnowocześniejszego przemysłu półprzewodników. Twierdzi również, że Stany Zjednoczone pomagają Tajwanowi oprzeć się długoterminowemu planowi przejęcia wyspy.

Chińscy urzędnicy są prywatnie sfrustrowani tym, że ich amerykańscy odpowiednicy wplatają krytyczny język w swoją retorykę, rzekomo na temat poprawy stosunków.

Ale Yellen powiedziała, że ​​oba kraje powinny mieć możliwość otwartego omawiania „trudnych kwestii”.

„Negocjowanie linii zaangażowania między wielkimi mocarstwami jest trudne” – dodała. „Ale możemy znaleźć drogę naprzód, jeśli Chiny również zechcą odegrać swoją rolę”.

Ale chociaż sekretarz skarbu wezwała do „zdrowych stosunków gospodarczych” i współpracy w zakresie makroekonomii i zmian klimatu, powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone będą nadal współpracować z sojusznikami, aby przeciwstawić się „nieuczciwej” polityce gospodarczej Pekinu.

Powiedziała, że ​​podjęta w ostatnich latach przez Chiny decyzja o przejściu od reform rynkowych do bardziej państwowego podejścia „osłabiła ich sąsiadów i kraje na całym świecie”.

READ  Wiadomości na żywo: Ocado Retail ostrzega przed spowolnieniem wzrostu sprzedaży, ponieważ koszty obniżają marże zysku

Dodała: „Chociaż nasze ukierunkowane działania mogą mieć skutki gospodarcze, są one motywowane jedynie naszymi obawami o nasze bezpieczeństwo i nasze wartości”, podkreślając, że Stany Zjednoczone nie próbują osłabiać Chin. „Naszym celem nie jest wykorzystanie tych narzędzi do uzyskania konkurencyjnej przewagi ekonomicznej”.

Chiński rząd nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Odnosząc się do kroków, takich jak kontrola eksportu półprzewodników w Stanach Zjednoczonych, Yellen powiedziała, że ​​ochrona niektórych technologii przed chińskim wojskiem ma „niezbędne” znaczenie, ale „nie została zaprojektowana… w celu stłumienia ekonomicznej i technologicznej modernizacji Chin”.

Wskazał również, że Stany Zjednoczone przygotowują się do dalszych działań, które mogą rozgniewać Pekin. Stwierdzono, że administracja rozważa program „ograniczenia niektórych zagranicznych inwestycji USA w określone wrażliwe technologie, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo narodowe”.

Napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami gwałtownie wzrosły, szczególnie w związku z Tajwanem, ponieważ Waszyngton stał się bardziej zaniepokojony asertywną chińską działalnością wojskową.

Kiedy Joe Biden i Xi Jinping spotkali się na szczycie G20 w listopadzie, obaj prezydenci zgodzili się spróbować położyć „podłogę” w stosunkach i omówili wymianę informacji na wysokim szczeblu, która rozpocznie się od wizyty w Pekinie sekretarza stanu Anthony’ego Blinkena. Luty.

Ten plan zostaje zniweczony, gdy nad Stanami Zjednoczonymi pojawia się balon szpiegowski, a Blinken nagle odwołuje wizytę.

Pekin sprzeciwił się zmianie terminu z powodu obaw, że FBI może wkrótce opublikować raport na temat balonu. Ale w rzadkim pozytywnym znaku, dwóch wyższych urzędników Departamentu Handlu, w tym ekspert ds. Chin, Elizabeth Economy, pojechało w tym miesiącu do Pekinu, aby porozmawiać o możliwej wizycie Giny Raimondo, sekretarza handlu w tym roku.

Mimo krytycznych komentarzy Yellen powiedziała, że ​​planuje podróż do Chin „we właściwym czasie”.

Wezwał także Chiny do współpracy z Waszyngtonem, aby pomóc rynkom wschodzącym i krajom rozwijającym się borykającym się z problemami zadłużenia. „Udział Chin jest niezbędny do rzeczywistej redukcji zadłużenia” – powiedziała. Ale przez długi czas nie poruszał się w sposób kompleksowy i terminowy. Stanowiło to przeszkodę na drodze niezbędnych działań”.

READ  Afganistan: Ostatni brytyjski żołnierz opuścił Kabul podczas ostatniej wyprawy wojskowej - zakończenie 20-letniej kampanii Wielkiej Brytanii | Wiadomości z Wielkiej Brytanii

Śledź Dimitri Sevastopoulou na Twitterze