Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wyboista droga CD Projektu od Cyberpunka 2077 do Phantom Liberty

Wyboista droga CD Projektu od Cyberpunka 2077 do Phantom Liberty

GDAŃSK (Reuters) – Phantom Liberty, długo oczekiwany dodatek do flagowej gry CD Projekt (CDR.WA) Cyberpunk 2077, zadebiutuje we wtorek na konsolach obecnej generacji i PC.

Zapowiedziany w 2012 roku Cyberpunk miał wyprzedzić sagę o Wiedźminie i stać się największym tytułem polskiego studia, ale opóźnienia i problemy z rozgrywką nękały tytuł jeszcze przed premierą.

Phantom Liberty, jedyny planowany dodatek do gry, postrzegany jest jako kluczowy wskaźnik tego, czy CD Projekt, niegdyś najcenniejsza spółka na polskiej giełdzie, może odzyskać zaufanie zarówno graczy, jak i inwestorów.

Cena akcji przed publikacją ruchomą została zarejestrowana trzykrotnie

Premiera Cyberpunka 2077 początkowo planowana była na 16 kwietnia 2020 roku, jednak jej premierę trzykrotnie przekładano na 10 grudnia tego samego roku.

W miesiącach poprzedzających premierę kapitalizacja rynkowa CD Projektu przekroczyła 40 miliardów złotych (9,28 miliarda dolarów). W przededniu premiery akcje spółki zamknęły się po cenie 395,80 zł za akcję, po tym jak na początku tygodnia osiągnęły rekordowy poziom 464,20 zł.

Zwolnienie i wstępna odpowiedź

Kilka godzin po premierze CD Projekt podał, że zamówienia przedpremierowe na grę szacowano na ponad 8 milionów egzemplarzy, czyli znacznie więcej niż zamówienia na Wiedźmin 3: Dziki Gon, które wynosiły ponad 1 milion.

Prezes Adam Kiciński powiedział na konferencji prasowej, że spółka nie rozważa czwartego przełożenia meczu, mimo że mecz obfitował w błędy.

Cyberpunk ukazał się na PC oraz konsolach starszej generacji: PlayStation 4 (PS4) i Xbox One. Wersja na PC uzyskała w dniu premiery ocenę 91 na 100 w serwisie Metacritic. Jednak wersja na PS4 uzyskała tylko 2,8 na 10, podczas gdy wersja na Xbox 3,7 na 10.

Tylko w dniu premiery akcje CD Projekt spadły o ponad 8% i w ciągu pięciu dni straciły jedną czwartą swojej wartości do 296,10 zł.

READ  Agnieszka prezentuje eleganckiego Woźniaka-Staraka z torebką Balenciaga dla 8000 eleganckich osób na premierze filmu (ZDJĘCIA)

Zwroty i wysyłki ze sklepu Sony

Po negatywnym przyjęciu CD Projekt przeprosił graczy i zaoferował zwrot pieniędzy.

W ciągu kilku dni firma Sony usunęła cyfrową wersję Cyberpunka ze swojego PlayStation Store do odwołania ze względu na przetwarzanie zwrotów, chociaż fizyczna wersja na PS4 była nadal dostępna.

Oczekiwania dotyczące opóźnionej sprzedaży

23 grudnia 2020 roku CD Projekt podał, że sprzedał mniej niż 14 milionów egzemplarzy Cyberpunka, czyli poniżej oczekiwań rynkowych wynoszących 16,4 miliona sprzedanych egzemplarzy.

pozew sądowy

Pod koniec grudnia 2020 roku amerykańscy akcjonariusze CD Projektu złożyli przeciwko spółce pozew zbiorowy, zwracając się do sądu o ustalenie, czy działania CD Projektu związane z premierą Cyberpunka naruszyły przepisy federalne wprowadzając inwestorów w błąd i tym samym powodując straty z ich strony.

Sprawa została rozstrzygnięta w styczniu 2023 roku, a CD Projekt miał zapłacić powodom 1,9 miliona dolarów.

Atak internetowy

Na początku lutego 2021 roku CD Projekt stał się celem cyberataku, który wpłynął na niektóre jego systemy wewnętrzne, w tym kod źródłowy Cyberpunka. Opóźniło to pierwszą dużą łatkę do gry, która została wydana pod koniec marca tego samego roku.

Wróć do PlayStation Store

Wersja cyfrowa powróciła do PlayStation Store 21 czerwca 2021 roku. W ciągu 10 dni od powrotu stała się najczęściej pobieraną grą na PS4.

Aktualizacja nowej generacji

W lutym 2022 roku CD Projekt wydał aktualizację Cyberpunk dla konsol nowej generacji. Wydanie to również zostało przełożone, ponieważ firma przeznaczyła dodatkowy czas na pracę nad grą.

Kreskówka EDGERUNNERS wzbudza nowe zainteresowanie

W połowie września 2022 roku w serwisie Netflix zadebiutował serial anime Cyberpunk: Edgerunners, co przełożyło się na wzrost zainteresowania grą. Mniej więcej tydzień po emisji serialu liczba graczy grających jednocześnie w grę na platformie Steam wzrosła do 86 000 z 30 000, osiągając wyższy poziom ponad miesiąc po premierze gry.

READ  Senat RP przyjmie ustawę postrzeganą jako ograniczającą wolność mediów

Wraz z premierą serii CD Projekt wypuścił łatkę 1.6 do Cyberpunka, zawierającą dodatki związane z anime. Była to ostatnia aktualizacja dla konsol starszej generacji. Do tego czasu sprzedaż gry przekroczyła 20 milionów egzemplarzy.

Ogłoszono kontynuację

Na początku października 2022 roku CD Projekt wprowadził siedem nowych projektów dla trzech franczyz, w tym kontynuację Cyberpunka, którą opracuje nowo otwarte studio w Ameryce Północnej.

Ogłoszono datę premiery Phantom Liberty

11 czerwca 2023 roku CD Projekt poinformował, że dodatek Phantom Liberty ukaże się we wrześniu. W ciągu kolejnych trzech dni akcje spółki zwyżkowały o prawie 24%, przekraczając 160 złotych.

Aktualizacja 2.0

21 września CD Projekt wydał bezpłatną aktualizację wersji 2.0 podstawowej gry, zawierającą różne ulepszenia mechaniki gry. W kolejny weekend liczba graczy grających jednocześnie w grę na platformie Steam sięgnęła 169 711 osób.

(1 dolar = 4,3090 zł)

(Raport: Adriana Ebert) Redakcja: Mila Nisi i Anel De Silva

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę