Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

World Cup 2022: Jaki jest status gry poza Europą w eliminacjach Kataru? | wiadomości piłkarskie

To krytyczny czas na drodze do Kataru 2022, ale gdy europejskie zawody prawie się skończyły, a kurz jest rozproszony, wciąż pozostaje wiele miejsca dla krajów na całym świecie.

Zaczyna wyłaniać się obraz kwalifikacji do przyszłorocznego mundialu w Katarze. Znanych jest 13 z 32 finalistów.

Ale kiedy Portugalia i Włochy zmierzają do nowo zaprojektowanych i napiętych europejskich play-offów, które z założycieli piłki nożnej są również fanatykami swojego miejsca w nadchodzącej zimowej imprezie? Przyglądamy się sytuacji, w którą zaangażowane są inne konfederacje.

zastępy niebieskie

wykwalifikowany: Katar

Europa – UEFA (łącznie 13 miejsc)

zdjęcie:
Cristiano Ronaldo z Portugalii zagra w eliminacjach do Mistrzostw Świata w marcu, aby spróbować dotrzeć do Kataru 2022

wykwalifikowany: Belgia, Chorwacja, Dania, Anglia, Francja, Niemcy, Holandia, Serbia, Hiszpania, Szwajcaria.

zdecydować: W marcu przyszłego roku odbędzie się 12-drużynowy turniej play-off, który wyłoni trzy ostatnie kwalifikacje w Europie.

Drużyny rankingowe: Portugalia, Szkocja, Włochy, Rosja, Szwecja i Walia.
Uczestniczące drużyny nierankingowe: Austria, Macedonia Północna, Turcja, Polska, Ukraina, Czechy

Jaka jest data loterii uzupełniającej i jak się ona odbędzie?

Losowanie odbędzie się w Zurychu w piątek 26 listopada od godziny 16:00 czasu brytyjskiego.

Sześciu zdobywców drugiego miejsca w rankingu – w oparciu o kryteria zaczynające się od punktów, różnicy bramek i zdobytych bramek – zostanie przydzielonych do 1. puli i powróci w sześciu meczach półfinałowych jako drużyna gospodarzy.

Pozostałe drużyny z puli 2 zostaną wylosowane do półfinałów 1-6.

Odbędą się trzy tory play-off, z których każdy zakwalifikuje się do finału Pucharu Świata.

Półfinały 1 i 2 tworzą tor A, półfinały 3 i 4 toru B oraz półfinały 5 i 6 będą rywalizować na torze C.

Aby wyłonić zwycięzcę półfinałów, który zagra u siebie w finale, dla każdego toru zostanie przeprowadzone dodatkowe losowanie.

Ameryka Południowa – CONMEBOL (4/5 miejsc)

Lionel Messi i Eder Militao
zdjęcie:
Kwalifikacja z Brazylii i Argentyny

wykwalifikowany: Argentyna i Brazylia.

Argentyna zremisowała u siebie 0:0 z Brazylią we wtorek w pełnym napięcia meczu, ale wyniki gdzie indziej oznaczały, że zdobyty przez nich punkt wystarczył, by zapewnić im miejsce na przyszłorocznym mundialu w Katarze.

Brazylia, która zapewniła sobie miejsce w zeszłym tygodniu, prowadzi w eliminacjach z 10 drużynami w Ameryce Południowej z 35 punktami, a Argentyna 29 punktów, sześć przed zajmującym trzecie miejsce Ekwadorem.

Cztery najlepsze drużyny zakwalifikują się automatycznie, a drużyna z piątego miejsca gra w międzyregionalnej fazie playoff.

Nawet argentyńscy piłkarze nie wiedzieli, że zakwalifikowali się dopiero po meczu w San Juan. Dopiero po zwycięstwach Ekwadoru, Peru i Boliwii późnym wieczorem Argentyńczycy matematycznie potwierdzili swoje miejsce w Katarze.

zdecydować: W 10-drużynowych kwalifikacjach w Ameryce Południowej pozostają cztery rundy meczów, z których czwórka najlepszych graczy kwalifikuje się automatycznie.

Zdobywca piątego miejsca otrzyma kolejną szansę w rozgrywkach Intercontinental Playoffs*.

READ  Mbappe prowadzi „Króla Futbolu”

Ekwador i Kolumbia zajmują obecnie dwa pozostałe automatyczne miejsca, a Peru jest piąte, ale Chile, Urugwaj, Boliwia i Paragwaj wciąż są w grze.

* W międzykontynentalnym play-offie jedna drużyna z Azji, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej/Środkowej/Karaibów i Oceanii rozegra mecze u siebie i na wyjeździe, aby określić dwie ostatnie miejsca. Odbędzie się w czerwcu 2022 roku.

Azja – AFC (4/5 miejsc)

Heung Min Son doznał kontuzji łydki podczas służby międzynarodowej w Korei Południowej
zdjęcie:
Heung Min Son ma nadzieję dotrzeć do Kataru 2022 z Koreą Południową

Dwa najlepsze rozstawienia w obu azjatyckich grupach kwalifikacyjnych automatycznie kwalifikują się do Kataru 2022, podczas gdy drużyny zajmujące trzecie miejsce awansują do serii play-offów.

Dwa pierwsze miejsca w każdej grupie kwalifikują się automatycznie, a dwie drużyny zajmujące trzecie miejsce stoją naprzeciwko siebie o prawo do gry w Intercontinental Playoffs.

wykwalifikowany: Nikt.

zdecydować: W ostatniej fazie 12-drużynowych play-offów, w których drużyny są podzielone na dwie grupy po sześć, pozostały cztery rundy meczów.

Iran jest blisko trzeciego z rzędu występu w mundialu, ponieważ drużyna trenera Dragana Skocica pokonała we wtorek Syrię 3:0 w Omanie, aby utrzymać niepokonany rekord w grupie A azjatyckich eliminacji do Mistrzostw Świata 2022 w Katarze.

Sardar Azmoun, Ehsan Hajsafi i Ali Golizadeh strzelili gola, gdy Irańczycy awansowali do 16 punktów w sześciu meczach w grupie A i wygranej z Irakiem, gdy kwalifikacje zostaną wznowione 27 stycznia, co zapewni im miejsce w przyszłorocznym turnieju.

Irańczycy mają dwa punkty przewagi nad Koreą Południową, która zwiększyła swoje nadzieje na awans po zwycięstwie 3-0 nad Irakiem w Doha, podczas gdy Zjednoczone Emiraty Arabskie awansowały na trzecie miejsce z sześcioma punktami, przegrywając gospodarza Liban 1:0.

Iran i Korea Południowa są dobrze widoczne w grupie A, ponieważ Zjednoczone Emiraty Arabskie, Liban, Irak i Syria wydają się rywalizować o trzecie miejsce.

Arabia Saudyjska prowadzi w grupie B z Japonią i Australią w zaciętej walce o drugie/trzecie miejsce.

Dwie drużyny, które zajęły trzecie miejsce w każdej grupie trzeciej rundy, zmierzą się ze sobą w jednym meczu, aby wyłonić drużynę, która zakwalifikuje się do fazy playoff federacji*.

* W międzykontynentalnym play-offie jedna drużyna z Azji, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej/Środkowej/Karaibów i Oceanii rozegra mecze u siebie i na wyjeździe, aby określić dwie ostatnie miejsca. Odbędzie się w czerwcu 2022 roku.

Afryka – CAF (pięć miejsc)

Sadio Mane zdobywa punkty po strzeleniu swojego setnego gola dla Liverpoolu (AP)
zdjęcie:
Sadio Mane i Senegal nadal stanowią jedną mieszankę pięciu afrykańskich platform

Wszystkie 54 związki piłkarskie zrzeszone w CAF weszły do ​​play-offów i właśnie zakończyła się druga runda.

Wśród krajów, które nie wyszły z drugiej tury są Togo, RPA, Gabon i Wybrzeże Kości Słoniowej.

Dla Wybrzeża Kości Słoniowej niepowodzenie w dotarciu do Kataru z powrotem do domu jest postrzegane jako katastrofa, biorąc pod uwagę ich bogactwo talentów. Kraj dotarł do finałów mistrzostw świata w 2006, 2010 i 2014 roku, zanim nie zakwalifikował się w 2018 roku.

READ  Oleksandr Usyk odzyskuje siły na parkiecie i nokautuje Daniela Dubois w jednolitej walce o tytuł wagi ciężkiej „Następny Tyson Fury!” | Wiadomości bokserskie

wykwalifikowany: Nikt.

zdecydować: Trzecia runda odbędzie się w przyszłym roku, gdzie dziesięć drużyn dołączy do pięciu meczów deblowych ze zwycięzcami dwóch meczów dwumeczowych reprezentujących Afrykę w Katarze. Mecze odbędą się między 24 a 29 marca.

Zainteresowane kraje to Algieria, Kamerun, Demokratyczna Republika Konga, Egipt, Ghana, Mali, Maroko, Nigeria, Senegal i Tunezja.

Wszystkie kraje z wyjątkiem jednego z dziesięciu, które zakwalifikowały się do ostatniego etapu kwalifikacji do CAF World Cup, będą miały inny problem w swoim najbliższym programie, zanim zdecydują, kto zagra w finale 2022 w Katarze.

Algieria, Kamerun, Egipt, Ghana, Mali, Maroko, Nigeria, Senegal i Tunezja są na dobrej drodze do zakwalifikowania się do Kataru, ale w styczniu wezmą udział w finale Pucharu Narodów Afryki, zanim w marcu ponownie skupimy się na kwalifikacjach do Mistrzostw Świata.

Tylko Demokratyczna Republika Konga zakwalifikowała się do finałowej rundy eliminacji do Mistrzostw Świata w Afryce, mimo że nie zakwalifikowała się do Pucharu Narodów w tym roku.

Ameryka Północna i Środkowa oraz Karaiby – CONCACAF (3/4 miejsce)

Kanadyjski Alphonso Davies nr 19 rozmawia z Jonathanem Davidem nr 20 podczas meczu kwalifikacyjnego do Mistrzostw Świata 2022 z Panamą na BMO Field 13 października 2021 r. w Toronto, Ontario, Kanada.
zdjęcie:
Alphonso Davies pomógł Kanadzie znaleźć się w czołówce grupy

wykwalifikowany: Nikt

zdecydować: Jest jeszcze o co grać, ponieważ w ośmiozespołowej grupie kwalifikacyjnej pozostało sześć rund meczów. Trzy najlepsze drużyny zakwalifikują się automatycznie, a czwarte miejsce zajmą Intercontinental Playoffs*.

Obecnie tylko dwa punkty dzielą czołową czwórkę w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Panamie. Kostaryka, Jamajka i Salwador mają pracę do wykonania, ale nie zeszły im z drogi.

W ostatniej rundzie meczów Kyle Larrain strzelił dwa gole i poprowadził Kanadę do wygranej 2:1 z Meksykiem w mroźnym Edmonton we wtorek, umożliwiając gospodarzowi wspięcie się na szczyt tabeli.

Z ośmioma meczami Kanada pozostała jedyną niepokonaną drużyną, zajmując pierwsze miejsce z 16 punktami, a następnie Stany Zjednoczone z 15 punktami po remisie 1:1 z Jamajką.

To nieznane miejsce dla Kanadyjczyków, którzy tylko raz zakwalifikowali się do Mistrzostw Świata w 1986 roku.

* W międzykontynentalnym play-offie jedna drużyna z Azji, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej/Środkowej/Karaibów i Oceanii rozegra mecze u siebie i na wyjeździe, aby określić dwie ostatnie miejsca. Odbędzie się w czerwcu 2022 roku.

Oceania – OFC (0/1 miejsce)

Świętować
zdjęcie:
Czy Chris Wood z Burnley może wydalić Nową Zelandię do Kataru?

wykwalifikowany: Nikt

zdecydować: Proces kwalifikacyjny w Oceanii – który gwarantuje jedynie kwalifikację międzykontynentalną, a nie sam finał mistrzostw świata – wciąż się rozpoczyna z powodu praktycznych trudności, jakie stwarza pandemia koronawirusa.

Plany wciąż nie są sfinalizowane, ale mini-turniej 11 drużyn może się odbyć w regionie w marcu.

READ  ESE i Ekstraklasa gospodarzem turnieju EA SPORTS FIFA

11 drużyn OFC zostanie podzielonych na dwie grupy podczas pierwszej rundy na podstawie ich rankingu FIFA i będą rozgrywać mecze jednorundowe w centralnych lokalizacjach. Awansują dwie najlepsze drużyny z każdej grupy.

W drugiej rundzie cztery drużyny rozegrają mecze pucharowe, składające się z półfinału i finału. Zwycięzca kwalifikuje się do rozgrywek międzyfederacyjnych*.

Kraje w regionie to Samoa Amerykańskie, Wyspy Cooka, Fidżi, Nowa Kaledonia, Nowa Zelandia, Papua Nowa Gwinea, Samoa, Wyspy Salomona, Tahiti, Tonga i Vanuatu.

* W międzykontynentalnym play-offie jedna drużyna z Azji, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej/Środkowej/Karaibów i Oceanii rozegra mecze u siebie i na wyjeździe, aby określić dwie ostatnie miejsca. Odbędzie się w czerwcu 2022 roku.

Jaki jest format i harmonogram Mistrzostw Świata?

Mistrzostwa Świata FIFA 2020 Katar

Na Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze wezmą udział 32 drużyny w ośmiu grupach po cztery.

Każdego dnia w fazie grupowej, która potrwa 12 dni, będą rozgrywane cztery mecze, w których zwycięzcy i wicemistrzowie awansują do 1/8 finału.

Po losowaniu finałów mecze będą przydzielane tylko do niektórych miejsc, więc organizatorzy mogą wybrać optymalne godziny rozpoczęcia, które będą odpowiadać publiczności telewizyjnej w różnych krajach, a także fanom w Katarze.

Losowanie finałów zaplanowano na kwiecień 2022 roku, po marcowym oknie na mecze międzynarodowe.

W przeciwieństwie do Euro 2020, 17 grudnia odbędzie się mecz o trzecie miejsce.

Faza grupowa: 21 listopada – 2 grudnia
1/8 finału: 3-6 grudnia
Ćwierćfinały: 9/10 grudnia
półfinał: 13 i 14 grudnia
ostatni: 18 grudnia

Kiedy zaczynają się mecze?

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Christian Purslow, dyrektor generalny Aston Villi, powiedział, że ma obawy zarówno wobec graczy, jak i fanów, ponieważ Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze będą oznaczać pięciotygodniową przerwę w Premier League przyszłej zimy.

FIFA potwierdziła, że ​​pierwsze dwie rundy meczów rozpoczną się o godzinie 13:00, 16:00, 19:00 i 22:00 czasu lokalnego (10, 13:00, 16:00 i 19:00 w Wielkiej Brytanii).

Czas rozpoczęcia ostatniej rundy meczów grupowych i meczów pucharowych to 18:00 i 22:00 czasu lokalnego (15:00 i 19:00 czasu brytyjskiego).

Finał rozpocznie się o godzinie 18:00 czasu lokalnego (15:00 czasu brytyjskiego).

Jakie są miejsca?

Ten wygenerowany komputerowo obraz przedstawia artystyczne wrażenie stadionu Ras Abu Aboud w mieście goszczącym w Doha.
zdjęcie:
Ten wygenerowany komputerowo obraz przedstawia artystyczne wrażenie stadionu Ras Abu Aboud w mieście goszczącym w Doha.

Mecze grupowe odbędą się na ośmiu stadionach: Al Bayt Stadium, Khalifa International Stadium, Al Thumama Stadium, Ahmed Bin Ali Stadium, Lusail Stadium, Ras Abu Aboud Stadium, Education City Stadium oraz Al Janoub Stadium.

Co się stanie z Premier League w 2022/23?

Mistrzostwa Premier League

Premier League potwierdziła kluczowe daty kampanii 2022/23, z sezonem dostosowanym do Mistrzostw Świata odbywających się w środku krajowego kalendarza.

Sezon rozpocznie się tydzień wcześniej niż zwykle, 6 sierpnia 2022 roku, z 16 meczami do weekendu 12 i 13 listopada, zanim turniej rozpocznie się 21 listopada.

Premier League zostanie wznowiona w drugi dzień świąt po finale Pucharu Świata, który odbędzie się 18 grudnia.

Runda finałowa sezonu 2022/23 odbędzie się 28 maja 2023 roku.