Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna na Ukrainie na żywo: sojusznik Putina Łukaszenko mówi, że ostrzegł Prigożyna, aby „strzegł się” przed zagrożeniami dla jego życia

Wojna na Ukrainie na żywo: sojusznik Putina Łukaszenko mówi, że ostrzegł Prigożyna, aby „strzegł się” przed zagrożeniami dla jego życia

Wódz Wagner Prigozhin zostaje zabity

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział, że ostrzegł Jewgienija Prigożyna przed zagrożeniami dla jego życia, kiedy w czerwcu odprowadzał szefa najemników Wagnera do Moskwy, przed katastrofą lotniczą, w której prawdopodobnie zginął.

Podczas powstania rzucającego wyzwanie rządom Władimira Putina w Rosji Łukaszenka powiedział, że ostrzegł Prigożyna, że ​​„umrze”, jeśli będzie kontynuował marsz na Moskwę, i powiedział, że Prigożyn odpowiedział: „Do diabła – umrę. Umrę”. „

Dodał, że kiedy Prigożin i jego prawa ręka Dmitrij Utkin, który również był pasażerem rozbitego Embraera Legacy 600, przyszli go odwiedzić, ostrzegł ich: „Chłopcy, uważajcie”.

Doniesienia pojawiają się po tym, jak Moskwa oświadczyła, że ​​w nocy doświadczyła kolejnego ataku dronów, który został zestrzelony przez systemy obrony powietrznej nad dzielnicą Istra w stolicy Rosji.

Dwie osoby zginęły, a jedna została ranna w sobotę, gdy rosyjski ostrzał uderzył w kawiarnię we wsi Podoli w obwodzie charkowskim we wschodniej Ukrainie.

1693026272

Prezydent Białorusi twierdzi, że ostrzegł szefa Wagnera, aby uważał na zagrożenia dla jego życia

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka powiedział, że przed katastrofą lotniczą, w której prawdopodobnie zginął, przestrzegł szefa najemników Wagnera Jewgienija Prigożyna, aby „uważał” na zagrożenia dla jego życia.

Łukaszenka powiedział, że Prigożin dwukrotnie odrzucił obawy białoruskiego przywódcy dotyczące możliwych zagrożeń dla jego życia.

Łukaszenka powiedział, że podczas buntu ostrzegł Prigożyna, że ​​„umrze”, jeśli będzie kontynuował marsz na Moskwę, i powiedział, że Prigożin odpowiedział: „Idź do diabła – umrę”. Następnie, jak powiedział Łukaszenka, kiedy Prigożin i jego prawa ręka Dmitrij Utkin, który również był pasażerem rozbitego Embraera Legacy 600, przyszli go odwiedzić, ostrzegł ich obu: „Chłopcy, patrzycie”. Poza.”

Miejski Ray26 sierpnia 2023 06:04

1693052459

„Śmierć” Prigożyna nie powstrzyma rosyjskiej misji w Afryce

Nigeryjczycy twierdzą, że rzekoma śmierć Prigożyna nie powstrzyma Rosji przed próbami rozszerzenia swoich wpływów.

„Uważamy, że Rosja chce mieć tutaj bazę i być popularna. Najwyraźniej chcą tu być” – powiedział The Associated Press Baro Slimane, krawiec z Niamey. Od czasu zamachu stanu, jak powiedział, uszył ponad 150 Rosyjskie flagi w jeden miesiąc. .

I modlimy się do Boga, aby wzmocnił relacje z (Wagnerem), aby kontynuować umowę. „Jeśli stosunki będą dobre i silne, możliwe będzie kontynuowanie umowy nawet po jego śmierci” – powiedział Al-Khamees.

Z kolei w sąsiednim Mali junta wojskowa, która przejęła władzę w 2020 r., wydaliła francuskich żołnierzy, dyplomatów i media oraz nakazała zakończenie trwającej dziesięć lat misji pokojowej ONZ.

Organizacja Human Rights Watch twierdzi, że armia malijska wraz z podejrzanymi najemnikami Wagnera dopuściła się zbiorowych egzekucji, grabieży, wymuszonych zaginięć i innych nadużyć.

„To, czego byliśmy świadkami poprzez Wagnera, to masakra, jakiej został poddany nasz naród” – powiedział Ali Nohoum Diallo, były przewodniczący Zgromadzenia Narodowego.

Eksperci twierdzą, że rola Wagnera będzie kontynuowana nawet po śmierci Prigożyna

(kanał telegramu Razgruzka_Vagnera)

Sama Rokiny26 sierpnia 2023 o 13:20

1693051259

Putin „spróbuje zbliżyć Afrykę”

Jednak niektórzy w Republice Środkowoafrykańskiej potępiają najemników, a misja pokojowa ONZ w tym kraju skrytykowała ich w 2021 r. za łamanie praw człowieka.

„Bezpieczeństwo państwa to jego suwerenność. Nie można powierzać bezpieczeństwa państwa grupie najemników” – powiedział Jean-Serge Bokassa, były Minister Bezpieczeństwa Publicznego.

Natalia Dukhan, starsza badaczka w The Sentry, przewidziała, że ​​Kreml będzie próbował wprowadzić Afrykę na swoją orbitę.

„Wagner okazał się dla Rosji skutecznym narzędziem skutecznego i brutalnego rozszerzania swoich wpływów” – stwierdziła. Pośród całego zamieszania między Putinem a Prigożynem operacja Wagner pogłębiła się w Afryce Środkowej wraz ze zwiększonym bezpośrednim zaangażowaniem rządu rosyjskiego.

Lou Osborne z projektu All Eyes on Wagner skupiającego się na grupie powiedział, że klienci wysokiego szczebla Wagnera zbudowali relacje w Mali i Republice Środkowoafrykańskiej oraz rozumieją teren.

„Mają dobrą reputację i mogliby ją sprzedać innemu rosyjskiemu konkurentowi. Nie byłoby zaskakujące, gdyby przejęła tę funkcję nowa organizacja” – powiedział Osborne, zauważając, że rosyjscy kontrahenci wojskowi na Ukrainie, tacy jak Redut i Convoy, niedawno wyraził zainteresowanie prowadzeniem interesów w Afryce.

Redut został stworzony przez Ministerstwo Obrony Rosji, które chciało przejąć kontrolę nad Grupą Wagnera. Po czerwcowym buncie Putin powiedział, że najemnicy mogą podpisać kontrakty z ministerstwem i nadal służyć pod dowództwem jednego z najwyższych dowódców grupy, Andrieja Troszewa. Nie było jasne, ilu żołnierzy zostanie przyjętych, ale doniesienia medialne mówią o kilku tysiącach.

Sama Rokiny26 sierpnia 2023 o godzinie 13:00

1693050059

Afryka „ma dla Rosji żywotne znaczenie – gospodarcze i polityczne”

Tego lata Wagner pomógł w zorganizowaniu ogólnokrajowego referendum w Republice Środkowoafrykańskiej, które umocniło władzę prezydencką; Jest kluczowym partnerem armii malijskiej w walce z uzbrojonymi rebeliantami; Skontaktowałem się także z Radą Wojskową w Nigrze, która potrzebuje jej usług po zamachu stanu.

Rozszerzanie więzi i osłabianie wpływów Zachodu w Afryce jest najwyższym priorytetem, ponieważ Kreml szuka nowych sojuszników w obliczu wojny na Ukrainie, gdzie siły Wagnera również pomogły wygrać kluczową bitwę. 54 kraje afrykańskie stanowią największy blok wyborczy w Organizacji Narodów Zjednoczonych, a Moskwa aktywnie zdobywała poparcie dla tej inwazji.

Linda Thomas-Greenfield, ambasador USA przy ONZ, powiedziała w piątek, że siły Wagnera „dokonują destabilizacji, a my zachęcaliśmy kraje w Afryce, aby potępiły ich obecność i działania”.

Siły Wagnera działały jako ochroniarze prezydenta Faustina-Archange Touadery, chroniąc stolicę Bangi przed zagrożeniami ze strony rebeliantów i pomagając w zabezpieczeniu referendum konstytucyjnego zaplanowanego na 30 lipca, które mogłoby przedłużyć jego władzę na czas nieokreślony.

Środkowoafrykański aktywista i bloger Christian Aime Nduta powiedział, że nowe przywództwo z Wagnerem, które jest tam „zakorzenione” od lat, nie będzie miało wpływu na współpracę kraju z Rosją.

Prezydent Faustin-Archange Touadera

(agencja hostingu zdjęć TASS)

Sama Rokiny26 sierpnia 2023 o 12:40

1693048859

Rosyjscy najemnicy Wagnera stoją w obliczu niepewności po przypuszczalnej śmierci ich przywódcy

Obecność Grupy Wagnera rozciąga się od starożytnych pól bitewnych w Syrii po pustynie Afryki Subsaharyjskiej, co podkreśla globalne wpływy Kremla poprzez najemników oskarżonych o użycie brutalnej siły i czerpanie korzyści z przejętych bogactw mineralnych.

Ale to było pod rządami Jewgienija Prigożyna, który w swoim najnowszym filmie opublikowanym na początku tego tygodnia pojawia się w wojskowym mundurze i z karabinem szturmowym na suchej, zakurzonej, niezbadanej równinie, przechwalając się, że Wagner „czyni Rosję potężniejszą na wszystkich kontynentach”. Afryka jest bardziej wolna.

Z kolei w środę prywatny samolot przewożący Prigożyna i jego najważniejszych współpracowników w grupie najemników rozbił się na północny zachód od Moskwy, dwa miesiące po tym, jak przewodził on zbrojnej rebelii kwestionującej władzę prezydenta Władimira Putina. Powszechne są spekulacje, że Prigożyn, uznawany za zmarłego, był celem jego powstania, chociaż Kreml zaprzecza zaangażowaniu.

Ten upadek zrodził pytania o przyszłość Grupy Wagnera.

Natomiast w krajach afrykańskich, w których Wagner zapewnił bezpieczeństwo przed grupami takimi jak Al-Kaida i Państwo Islamskie, urzędnicy i komentatorzy oczekują, że Rosja prawdopodobnie utrzyma swoją obecność i przejmie siły pod nowym dowództwem.

Inni jednak twierdzą, że Prigożin zbudował głębokie relacje osobiste, które Moskwie może być trudno szybko zastąpić.

(służba prasowa Prigożyna)

Sama Rokiny26 sierpnia 2023 o 12:20

1693047599

Dwie osoby zginęły w rosyjskim zamachu bombowym na wschodniej Ukrainie

Dwie osoby zginęły, a jedna została ranna w sobotę, gdy rosyjski ostrzał uderzył w kawiarnię we wsi Podoli w obwodzie charkowskim na wschodniej Ukrainie, powiedział lokalny gubernator Ołeh Sinyhopow.

„Wróg uderzył w cel cywilny – kawiarnię, w której w ciągu dnia przebywali miejscowi” – ​​napisał Sinyhopow w Telegramie.

Podole zostało zajęte wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., ale Kijów odbił wieś w kontrataku we wrześniu poprzedniego roku.

W ostatnich tygodniach siły rosyjskie próbowały przejść na linię frontu w obwodzie charkowskim. Ukraińska armia przyznała, że ​​walki tam stały się trudniejsze, ale twierdzi, że podtrzymuje swoje stanowisko

Sama Rokiny26 sierpnia 2023 o 11:59

1693046478

Moskwa zapowiada kolejny atak dronów

Burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin powiedział, że systemy obrony powietrznej zestrzeliły drona nad rejonem Istra w obwodzie moskiewskim. Obszar ten położony jest około 50 km na zachód od Kremla.

Agencja informacyjna TASS podała, że ​​moskiewskie lotniska Szeremietiewo, Domodiedowo i Wnukowo zawiesiły loty na dwie godziny.

W obwodzie Biełgorodskim graniczącym z Ukrainą gubernator obwodu Biełgorodu Wiaczesław Gładkow powiedział, że obrona powietrzna zestrzeliła drona w pobliżu wsi Kupino, nie zgłaszając żadnych uszkodzeń ani ofiar.

Powiedział jednak, że w wyniku ukraińskiego ostrzału innej wsi, Urazowa, cztery osoby zostały ranne. Zamieścił zdjęcia pokazujące zniszczenia budynków, w tym dach jednego z nich.

Sama Rokiny26 sierpnia 2023 o 11:41

1693041359

Rosja ogłosiła, że ​​z miejsca katastrofy w Prigożynie wydobyto 10 ciał i rejestratory lotu

Rosja odnalazła 10 ciał i rejestratory parametrów lotu z nieszczęsnego samolotu wiozącego przywódcę Wagnera i jego sojuszników, który rozbił się w środę – podają urzędnicy.

W piątek urzędnicy poinformowali, że komisja śledcza przeprowadza molekularne testy genetyczne w celu identyfikacji ciał z miejsca katastrofy.

Samolot rozbił się wkrótce po starcie z Moskwy do Petersburga. Rosyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego podał, że na pokładzie samolotu prawdopodobnie znajdował się przywódca potężnej grupy najemników Jewgienij Prigożyn, sześciu innych członków Wagnera i trzyosobowa załoga.

Z kolei rosyjskie media podały, cytując anonimowe źródła Grupy Wagnera, że ​​ratownicy odnaleźli na miejscu wraku samolotu 10 ciał i potwierdzili śmierć ich największego przywódcy.

Służby nie potwierdziły tożsamości 10 ciał wydobytych z wraku.

Funkcjonariusz organów ścigania pracuje na miejscu katastrofy w pobliżu wsi Kozenkino w obwodzie twerskim

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Sama Rokiny26 sierpnia 2023 o 10:15

1693039559

Borys: Putin „bandyta” dopuścił się najohydniejszej okrucieństwa w naszym życiu

Były premier określił zestrzelenie samolotu Wagnera jako „brutalną likwidację” i stwierdził, że Putin „zamienia się na naszych oczach w azjatyckiego tyrana”.

„Nie przychodzi mi do głowy żaden inny przykład tak ostentacyjnej i niepohamowanej brutalności światowego przywódcy – nie za naszego życia” – powiedział.

Boris Johnson nazywa Władimira Putina „gangsterem”

(Getty Images)

Sama Rokiny26 sierpnia 2023 o 09:45

1693037459

na Ziemi w bitwie pod Robotyne

W obronie strategii Ukrainy w tym tygodniu prezydent Wołodymyr Zełenski odrzucił sugestie, jakoby siły jego kraju były rozmieszczone zbyt słabo i ponownie wyraził przekonanie, że Kijów odbije wszystkie terytoria ukraińskie zajęte przez Moskwę.

„Przeszliśmy przez zaminowane główne drogi. Dotarliśmy do tych linii, po których możemy się poruszać (do przodu). Jestem pewien, że stąd będziemy jechać szybciej” – powiedział Combat.

Powiedział, że w Robotyniu dwa domy pozostają pod kontrolą rosyjską: „Walczymy o nie i wtedy będziemy mieli pełną kontrolę (Ropotyń)”.

Combat powiedział, że siły ukraińskie wkroczyły teraz na terytorium, na którym znajdują się wyłącznie „rosyjskie grupy logistyczne”, i dał jasno do zrozumienia, że ​​nie spodziewa się, że przebicie się przez rosyjską obronę będzie tak trudne.

Dodał: „Wyzwolimy wszystkie nasze ziemie”.

Sama Rokiny26 sierpnia 2023 09:10