Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Narciarze w Europie znajdują trawiaste stoki

Narciarze w Europie znajdują trawiaste stoki

Sarajewo, Bośnia — obchody Nowego Roku w Bośni dobiegły końca, a odwiedzający zimowe kurorty tego kraju pakują się do domu. Wiosenne temperatury pozostawiły niewielki lub żaden śnieg w górach i nie jest jasne, kiedy przybędą kolejni goście.

Ten mały bałkański kraj, zamieszkany przez 3,3 miliona ludzi, jest jednym z kilku krajów w Europie, w których sezon narciarski jest powolny, a łagodne warunki panują na większości kontynentu na początku 2023 r. Wzdłuż stoków w Bjelasnicy niedaleko Sarajewa w zeszłym tygodniu nagromadzenie śniegu wyniosło nieco ponad kilka białe plamy na brązowo-zielonej trawie.

Rekordowe dzienne temperatury o tej porze roku zostały pobite – czasami zatarte – w ostatnich dniach przez setki stacji odczytujących pogodę w co najmniej 11 krajach: Bośni, Białorusi, Belgii, Czechach, Francji, Niemczech, Łotwie, Litwie, Holandii , Polska i Szwajcaria. .

Białoruś, Belgia, Czechy, Łotwa, Polska i Holandia odnotowały dzienne rekordy krajowe 31 grudnia lub 1 stycznia.

Światowa Organizacja Meteorologiczna ONZ od dawna ostrzegała przed złymi skutkami zmian klimatu i twierdzi, że ostatnie osiem lat było najgorętszymi w historii. Opady tej zimy nie ograniczały się do bezśnieżnych stoków, ponieważ najbardziej dotknęły wzniesienia średniego zasięgu. Urzędnicy pogodowi i naukowcy twierdzą, że rośliny i zwierzęta również odczuwają wpływ.

Anomalia temperatur obserwowana w okresie Nowego Roku może prowadzić do niepożądanego wzrostu roślin – narażając uprawy na większe ryzyko szkód spowodowanych mrozem w późniejszej zimie – powiedział meteorolog Florian Embery z Niemieckiej Narodowej Służby Meteorologicznej, DWD.

Biolog Livio Rey, rzecznik Szwajcarskiego Instytutu Ornitologicznego, powiedział, że wiele kaczek, które zwykle migrują do Szwajcarii o tej porze roku z krajów nordyckich, już się nie pojawia, na przykład czernica.

W krajach takich jak Finlandia „znajdują pożywienie, ponieważ jeziora nie zamarzają” – co oznacza, że ​​mogą nadal jeść małże, które jedzą w cieplejszych porach roku, zwykle niedostępnych z powodu lodu w zimie, powiedział Rey przez telefon.

READ  Społeczność Adidas Runners rozszerza się w GCC

Podczas gdy ciepły okres był trudny dla firm, które polegają na sportach zimowych, wysokie temperatury przyniosły pewną ulgę w zmaganiach Europy z wyższymi cenami energii. Krótkoterminowe ceny gazu ziemnego, choć nadal wysokie w porównaniu historycznym, są obecnie niższe niż przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

Decyzja Rosji o odcięciu większości dostaw rurociągami do Europy spowodowała, że ​​w sierpniu ceny wzrosły do ​​357 dolarów za megawatogodzinę. W środę stawka wynosiła około 73 dolarów za megawatogodzinę, w porównaniu z 93 dolarami w przededniu inwazji w lutym.

Fala ciepła zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło gazowe i energię elektryczną wytwarzaną z gazu, łagodząc obawy, że narzucone przez rząd racjonowanie jeszcze bardziej zaszkodzi europejskiej gospodarce.

Ale ostatnie rekordowe ciepło oznacza chłodny komfort ośrodków narciarskich na średnich wysokościach, takich jak ten w Bośni, gdzie panuje ciasnota, podczas gdy na najwyższych szczytach górskich wciąż widać śnieg.

Na górze Vlasic, w pobliżu centralnego miasta Zenica, turyści spakowali się, by w wiosennych temperaturach wrócić do domu wcześniej. Hotelarze twierdzą, że liczba rezerwacji spadła, a wraz z nimi ceny pokoi i poziom zatrudnienia. Urzędnicy ds. turystyki powiedzieli, że wczasowicze są zmuszeni szukać alternatyw dla jazdy na nartach, takich jak wędrówki po trawiastych szczytach górskich lub korzystanie z wyciągów narciarskich, tylko dla widoków.

„W tej chwili, kiedy powinniśmy powitać narciarzy na naszej górze, nie mamy śniegu, więc nie ma wątpliwości, że nasz biznes osłabnie; tego można się spodziewać” – powiedział Dino Kurogic, kierownik hotelu Sunce we Vlasicu . Nasze zastrzeżenia są ściśle związane z [the] Prognoza pogody.”

Niemiecki DWD powiedział, że front niskiego ciśnienia nad Wielką Brytanią i Skandynawią przenosi „bardzo żywy” strumień ciepłego, subtropikalnego powietrza do Europy Środkowej. Przy wciąż bardzo wysokich temperaturach oceanów doprowadziło to do rekordowo wysokich temperatur w okolicach Nowego Roku – i dwucyfrowych temperatur w ciągu dnia – co najmniej 50 stopni Fahrenheita – na większości kontynentu.

READ  Znakomici Szwedzi chcą kontynuować niepokonany bieg Sports News, Firstpost

W Bośni i innych miejscach nie udało się stworzyć stworzonych przez człowieka rozwiązań do walki z upałami i utrzymywania otwartych stoków w czasie czegoś, co niektórzy nazywają „zielonymi zimami”. Albo jest za ciepło, by tworzyć sztuczny śnieg, albo topnieje wkrótce po wypluciu na stoki.

Srjan Stefanovic, doradca ds. zawodów narciarskich w ośrodku narciarskim Jahorina niedaleko Sarajewa, powiedział, że jego menedżerowie rozpoczęli produkcję sztucznego śniegu pod koniec listopada, aby przygotować się do otwarcia sezonu narciarskiego w połowie grudnia, ale ciepła pogoda udaremniła ich wysiłki.

„Pomimo najnowocześniejszego systemu naśnieżania, instalacji nowych wyciągów narciarskich i gondoli, Bóg i przyroda okazały się silniejsze od nas i uniemożliwiły naśnieżanie naszych gości” – powiedział.

Informacje do tego artykułu pochodzą od Vojislava Stepanovica, Almira Alicha, Davida McHugha, Franka Jordansa, Samuela Petrekina i korespondentów Associated Press z całej Europy.

Południowe słońce oświetla hotele i domy w Vlasicu, ośrodku narciarskim dotkniętym wyjątkowo ciepłą pogodą w Bośni, wtorek, 3 stycznia 2023 r. Wyjątkowo ciepły sezon zimowy wpływa na ośrodki narciarskie w całej Bośni, co skłania władze turystyczne w niektórych częściach kraju do rozważyć ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. (AP Photo/Almir Alic)