Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna na Ukrainie: czy istnieje impas – czy to cisza przed burzą? | wiadomości ze świata

Obecnie panuje zastój w walkach, ale oba kraje mogą przygotowywać się do bardziej intensywnych walk w przyszłości.

przez Sean Bell, analityk wojskowy


Sobota, 29 kwietnia 2023 01:15, Wielka Brytania

Mogłoby się wydawać, że wojna na Ukrainie schodzi z radaru światowych mediów, co oznacza, że ​​utknęła w ślepym zaułku i została zatrzymana. Ale poza nagłówkami gazet obie strony są bardzo aktywne.

Rosyjska „wczesna” wiosenna ofensywa – mająca na celu uprzedzenie wspieranej przez Zachód ukraińskiej ofensywy – zakończyła się szybko i pod każdym względem militarnym zakończyła się sromotną porażką.

włóż to Rządził tym, rzucając przytłaczającą siłę na zmęczoną walką ukraińską obronę, ale zamiast tego zadał ciężkie straty i naraził rozmieszczone siły zbrojne.

Nadszedł czas, aby Ukraina w pełni wykorzystała rosyjskie zmęczenie, a scena jest prawdopodobnie przygotowana na potencjalnie decydującą fazę wojny.

Z dala od nagłówków gazet siły rosyjskie – głównie Grupa Wagnera – nadal posuwają się naprzód Powolny postęp w Bakhmut Zaciekła wojna na wyniszczenie.

Upadek Bachmuta wydaje się coraz bardziej nieunikniony – siły rosyjskie podobno kontrolują obecnie ponad 85% miasta – ale Ukraina zmusiła ją do zapłacenia wysokiej ceny za każdy centymetr postępu.

Siły rosyjskie oczyszczają magazyn na Krymie

Moskwa nadal koncentruje się na zabezpieczeniu Donbasu, a na północy w Ługańsku wojska „od jakiegoś czasu” nie prowadzą działań ofensywnych w wielu sektorach i wydają się konsolidować swoje pozycje.

W Elektrowni Jądrowej Zaporizhzhya ustawiają posterunki bojowe z workami z piaskiem na dachach wielu z sześciu budynków reaktorów.


zdjęcie:
Zaporoska Elektrownia Jądrowa

Te ruchy znacznie zwiększają szanse na uszkodzenie systemów bezpieczeństwa elektrowni, niż gdyby doszło do walk wokół obiektu, chociaż katastrofalne uszkodzenie reaktorów jest mało prawdopodobne, ponieważ konstrukcje są silnie wzmocnione.

Rosja rozwinęła również rozległą obronę liniową w regionie Zaporoża na południu Ukrainy, a teraz ukończyła trzy warstwy stref obronnych na prawie 120 kilometrach obszaru, z okopami widocznymi z kosmosu.

Szerokie zastosowanie Smoczych Zębów – żelbetowych przeszkód przeciwpancernych w kształcie piramidy w kształcie kwadratu, użytych po raz pierwszy podczas II wojny światowej do utrudniania ruchu czołgów i piechoty zmotoryzowanej – uzupełnia linie obronne.


zdjęcie:
Zdjęcie satelitarne rosyjskich fortyfikacji i Smoczych Zębów na Krymie w styczniu

Tymczasem zdjęcia satelitarne wskazują, że w ciągu ostatniego tygodnia siły rosyjskie przerzuciły pojazdy opancerzone i systemy artyleryjskie z okupowanego Krymu na linię frontu.

Czytaj więcej:
Ukraina będzie walczyć o zwycięstwo w wojnie, a Rosja o przegraną
Czy Putin mógłby wykorzystać wojnę na Ukrainie do potajemnej aneksji Białorusi?

Prawie rok odkąd widziałem się z mamą.

To jest limitowana wersja tej historii, więc niestety ta zawartość nie jest dostępna.

Odblokuj pełną wersję

Ukraińcy też byli zajęci.

Wokół Chersoniu pojawia się coraz więcej doniesień o kilku ukraińskich przyczółkach na wschodnim brzegu Dniepru.

To, wraz ze wzrostem tempa uderzeń artylerii precyzyjnej na rosyjskie centra zaopatrzenia i logistyki, wyraźnie wskazuje, że pierwsze etapy ukraińskiej fazy ofensywnej są już w toku.

Zachodnie czołgi podstawowe – Lampart 2Challenge 2 i Abrams – nadal napływają na Ukrainę wraz z wyszkolonymi ukraińskimi załogami, a NATO niedawno stwierdziło, że „ponad 98% pojazdów bojowych obiecanych Ukrainie zostało dostarczonych”.

Ponadto 14 000 ukraińskich żołnierzy wróciło do obrony ojczyzny po przeszkoleniu w Wielkiej Brytanii, a dziesiątki tysięcy zostało przeszkolonych przez inne kraje zachodnie.

Kliknij, aby zasubskrybować ukraińskie dzienniki wojenne, gdziekolwiek znajdziesz swój podcast

To nie są akty impasu wojennego. Obie strony przygotowują się do kolejnej rundy brutalnej wojny.

Niezależnie od wyniku na polu bitwy i gdziekolwiek przesunie się linia frontu, ofiary i zniszczenia będą rosły.

W końcu to ustanie, ale mimo pozornego spokoju w walkach nadchodzi burza.

READ  Wojna na Ukrainie: trzech zabitych, a Rosja rozpoczyna nowy atak na miasta