Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Schengen: Chorwacja ma przystąpić, ale Austria jest „głównym przeciwnikiem” Rumunii i Bułgarii

Schengen: Chorwacja ma przystąpić, ale Austria jest „głównym przeciwnikiem” Rumunii i Bułgarii

Rozszerzenie bezpaszportowej strefy Schengen w Rumunii i Bułgarii zostało poważnie zakwestionowane przed długo oczekiwanym głosowaniem w czwartek.

Austria i Holandia nadal mają obawy co do przyjęcia jednego lub obu krajów.

sprzeciw warzyło się przez kilka dni, ale stało się jasne w środę po spotkaniu ambasadorów UE w celu omówienia tej kwestii.

Oczekuje się, że ministrowie spraw wewnętrznych z Unii Europejskiej podejmą dziś decyzję w sprawie długo odkładanych nominacji. Jednomyślna zgoda jest wymagana do przyjęcia nowych członków do Schengen i zniesienia kontroli na wszystkich granicach wewnętrznych.

„Austria jest głównym bastionem” – powiedział w środę po południu dyplomata UE, który ze względu na delikatność sprawy mówił pod warunkiem zachowania anonimowości.

„Już teraz jest jasne, że nie ma konsensusu” – powiedział inny dyplomata. Ci, którzy się nie zgadzają, przedstawią swoje opinie podczas dyskusji.

Austria argumentuje, że nowy napływ osób ubiegających się o azyl szlakiem zachodniobałkańskim pokazuje, że Schengen nie jest w stanie poradzić sobie z zarządzaniem imigracją, nawet jeśli Rumunia nie jest częścią tego szlaku.

Austria twierdzi, że w tym roku przyjęła 75 000 nielegalnych imigrantów, co stanowi „problem bezpieczeństwa, którego nie możemy wyeliminować” – powiedział austriacki kanclerz Karl Nehammer. powiedział w środę.

Nehammer wezwał do pięciopunktowego planu wzmocnienia Schengen i poprosił o głosowanie nad wspólną kandydaturą „do sierpnia przyszłego roku”.

A zaskakujące dla wielu stanowisko Austrii rozgniewało Rumunię i Bułgarię, które sprzeciwiły się ich propozycjom i uzyskały bezwarunkowe poparcie Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i zdecydowanej większości państw członkowskich.

„Obecna niepewność nie może trwać. Wszyscy mamy bardzo mocne argumenty na poparcie naszych żądań” – powiedział w środę rumuński premier Nicolae Ciocci.

„W zasadzie nie możemy w tej chwili mówić o prawdziwym uzasadnieniu”.

Ze swojej strony Holandia jest otwarta na przystąpienie Rumunii, ale pozostaje przeciwna przystąpieniu Bułgarii ze względu na to, co według nich jest nierozwiązanymi elementami praworządności.

READ  Policja w domu rodzinnym szuka śladów prześladowcy, podczas gdy pilot ujawnia szczegóły pościgu zaginionej dziewczyny

Bułgaria jest świadkiem rządu tymczasowego od sierpnia, po serii niejednoznacznych wyborów.

Jednak zarówno Austria, jak i Holandia zamierzają poprzeć trzeciego wiodącego kandydata do wejścia do strefy Schengen: Chorwację, traktując ich akceptację jako przesądzoną.

„Nieliczne pozostałe wahania mają charakter polityczny i podważają dwie bardzo proste prawdy, że dzięki rozszerzeniu Schengen jesteśmy silniejsi, a nie słabsi” – powiedział dziennikarzom przed czwartkowym spotkaniem wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Po drugie, rozszerzenie strefy Schengen oznacza więcej i lepszą kontrolę, a nie mniej.

Czechy, które obecnie sprawują rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, planują przeprowadzenie w czwartek dwóch oddzielnych głosowań: jedno w sprawie Chorwacji oraz jedno w sprawie Bułgarii i Rumunii.

Mimo niesprzyjających okoliczności Czesi nadal planują głosowanie, jak rozumie euronews, chociaż porządek obrad może ulec zmianie w ostatniej chwili.

Dyplomaci przyznają, że nawet gdyby Rumunia mogła przezwyciężyć sprzeciw Austrii, nadal nie mogłaby przystąpić do Schengen, ponieważ jej kandydatura politycznie i technicznie uwikłała się w kandydaturę Bułgarii.

Pewien unijny dyplomata powiedział: „Odwołanie jest bardzo skomplikowane z powodów prawnych i technicznych. Rada będzie musiała zasięgnąć opinii Parlamentu Europejskiego, zanim będzie mogła powrócić do tej kwestii”.

– To naprawdę by nie pomogło.

Jakikolwiek negatywny wynik w czwartek zadałby polityczny cios zarówno Rumunii, jak i Bułgarii, ponieważ duet ten znajduje się na liście oczekujących w strefie Schengen od co najmniej 2011 r. – lata przed Chorwacją.

Komisja Europejska i Parlament Europejski się skończyły Oba kraje są chętne do przyłączenia się strefy Schengen i wezwała państwa członkowskie do przyjęcia ich ofert bez dalszej zwłoki.

W ciągu ostatnich kilku lat Francja, Niemcy, Szwecja, Dania, Finlandia i Belgia – kraje, które w przeszłości sprzeciwiały się rozszerzeniu strefy Schengen – złagodziły swoje stanowisko i stały się bardziej akceptujące.

READ  Zełenski mówi, że Ukraina się nie ugięła, nawet Rosjanie spodziewają się porażki

Ponieważ jednak przystąpienie wymaga konsensusu, jedno proste „nie” może zepsuć całe porozumienie.

Dyplomaci powiedzieli, że rada może powrócić do tej kwestii w marcu, podczas kolejnej szwedzkiej prezydencji.

Ivan Demirdzhiev, tymczasowy minister spraw wewnętrznych Bułgarii, zapowiedział, że jego kraj zemści się na Austrii i Holandii, jeśli próba jego kraju się nie powiedzie, ale nie podał dalszych szczegółów, co to może oznaczać w praktyce.

„Holandia i Austria próbują przezwyciężyć swoje wewnętrzne problemy stanowiskiem, które zajmują w sprawie Bułgarii, ale trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to stanowisko europejskie. Nasza odpowiedź będzie obustronna w stosunku do tego, co otrzymamy” — powiedział Demirdżiew Euronews Bułgaria . Wtorek.

„Kiedy zostaniemy poproszeni o zajęcie stanowiska w takich kwestiach, będziemy również pamiętać, że nie zawsze musimy trzymać się tego, co istnieje jako wartości Unii, jako zasady działania Unii, ale możemy również rozwiązywać różne inne problemy poprzez nasze stanowisko w kwestiach europejskich”.

Schengen umożliwia przekraczanie granic bez konieczności posiadania paszportu lub przechodzenia przez kontrolę graniczną. Obecnie obejmuje 26 krajów, w tym 22 państwa członkowskie Unii Europejskiej i około 420 milionów obywateli.

Przystąpienie do Schengen jest prawnym obowiązkiem każdego kraju UE.

Jedynie Irlandia, która przez dziesięciolecia negocjowała klauzulę opt-out, oraz Cypr, wciąż podzielony między północ i południe, nie złożyły wniosku o przystąpienie do strefy bezpaszportowej.