Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Atak dronów na Ukrainie wywołuje poważny pożar paliwa na Krymie |  Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Atak dronów na Ukrainie wywołuje poważny pożar paliwa na Krymie | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Ogromny pożar wybuchł w bazie paliw w mieście Sewastopol na półwyspie, gdzie stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska.

Ogromny pożar wybuchł w krymskim mieście portowym Sewastopol po podejrzeniu ataku drona na zbiornik paliwa.

Nowo wybrany gubernator Rosji Michaił Razwogajew napisał w sobotę w Telegramie, że pożar został oceniony najwyżej pod względem złożoności jego ugaszenia.

Ogień nadal się palił, ale został opanowany i nikomu nic się nie stało. Powiedział, że pożar zbiornika z ropą nie spowodował ofiar w ludziach i nie zakłóci dostaw paliwa do Sewastopola.

„Cztery trafione zbiorniki paliwa już się spaliły” – powiedział Razowugajew, dodając, że podpalono obszar o powierzchni 1000 metrów kwadratowych (11 000 stóp kwadratowych).

„Sytuacja jest pod kontrolą straży pożarnej i wszystkich służb operacyjnych”.

Nagrania udostępnione w mediach społecznościowych pokazały płomienie pochłaniające zbiorniki paliwa i gęstą chmurę czarnego dymu unoszącą się nad miastem.

Rzecznik sił zbrojnych Ukrainy powiedział, że nie ma informacji wskazujących na odpowiedzialność Ukrainy za sobotni pożar.

Sewastopol był wielokrotnie atakowany z powietrza od czasu inwazji Rosji na całą Ukrainę w lutym 2022 r. Kijów wielokrotnie deklarował zamiar odzyskania Krymu, który Rosja nielegalnie zaanektowała w 2014 r. wśród międzynarodowych protestów.

Po poprzednich atakach na Krym Ukraina nie przyznała się otwarcie do odpowiedzialności, ale zapewniła, że ​​ma prawo uderzyć w każdy cel w odpowiedzi na rosyjską agresję.

W poniedziałek Razowugajew poinformował, że rosyjskie wojsko zniszczyło ukraiński dron, który próbował zaatakować port, a drugi dron eksplodował. Dodał, że eksplozje rozbiły szyby w wielu budynkach mieszkalnych, ale nie spowodowały innych szkód.

Atak jest ostatnim z serii ataków na Sewastopol, główną bazę morską rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Po wcześniejszych atakach na Sewastopol i inne regiony ukraińscy urzędnicy powstrzymali się od publicznego przyznania się do odpowiedzialności, ale wskazywali na prawo Ukrainy do uderzenia w dowolny cel w odpowiedzi na rosyjską agresję.

READ  Ron DeAntis bierze udział w wyścigu o fotel kolejnego prezydenta Stanów Zjednoczonych i zmierzy się z Donaldem Trumpem | Wiadomości z USA

Pożar w Sewastopolu ma miejsce dzień po tym, jak salwa rosyjskich pocisków uderzyła w obszary mieszkalne na Ukrainie, zabijając 25 osób, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał sojuszników do zapewnienia jego siłom lepszej obrony powietrznej, w tym myśliwców.

„Obrona powietrzna, nowoczesna siła powietrzna – bez której skuteczna obrona powietrzna jest niemożliwa – artyleria, pojazdy opancerzone. Wszystko, co niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa naszym miastom, naszym wioskom, zarówno w odległych rejonach, jak i na liniach frontu” – stwierdził Zełenski w przesłaniu wideo Piątkowa noc.

Potępił atak, do którego doszło w mieście Humań we wczesnych godzinach piątkowych, w którym zginęły co najmniej 23 osoby, w tym czworo dzieci.

Urzędnicy poinformowali, że pociski trafiły w 10 budynków mieszkalnych w Humaniu w obwodzie czerkaskim. Jeden blok mieszkalny został zniszczony. Osiemnaście osób zostało rannych w ataku, z których dziewięć jest leczonych w szpitalu.

A w obwodzie dniepropietrowskim w nocnym rosyjskim bombardowaniu zginęła kobieta i jej dwuletnia córka.

„Rosyjskie zło można powstrzymać za pomocą broni – robią to nasi obrońcy. Można je powstrzymać za pomocą sankcji – globalne sankcje muszą zostać wzmocnione” – napisał dziś na Twitterze Zełenski.

W piątek dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny poinformował, że w nocy na Ukrainę wystrzelono łącznie 23 rakiety, z czego 21 zestrzelono i dwa drony. Ukraińskie wojsko poinformowało, że w pobliżu stolicy, Kijowa, wystrzelono pociski manewrujące, a 11 z nich zostało zestrzelonych przez obronę powietrzną.

W piątek lokalne władze poinformowały, że w ostrzale kontrolowanego przez Rosję miasta Donieck na wschodniej Ukrainie zginęło siedem osób, a 19 zostało rannych.