Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dawca nasienia, który spłodził 550 dzieci, otrzymał nakaz zatrzymania

Dawca nasienia, który spłodził 550 dzieci, otrzymał nakaz zatrzymania

  • Emily McGarvey
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Zamrożone przechowywanie w banku nasienia

Holender podejrzany o spłodzenie ponad 550 dzieci na całym świecie poprzez oddanie nasienia otrzymał nakaz zatrzymania.

Mężczyzna o imieniu Jonathan, lat 41, może zostać ukarany grzywną w wysokości ponad 100 000 euro (88 000 funtów), jeśli ponownie spróbuje przekazać darowiznę.

W 2017 roku zakazano mu przekazywania darowizn na rzecz klinik leczenia niepłodności w Holandii, po tym, jak wyszło na jaw, że spłodził ponad 100 dzieci.

Ale zamiast przestać, nadal oddawał nasienie za granicą i online.

Sąd w Hadze poprosił go o dostarczenie listy wszystkich klinik, z których korzystał i nakazanie im zniszczenia jego nasienia.

Mówiono, że mężczyzna wprowadził w błąd setki kobiet.

Holenderskie wytyczne kliniczne mówią, że dawcą nie powinno być więcej niż 25 dzieci z 12 rodzin.

Ale sędziowie stwierdzili, że mężczyzna pomógł ojcu od 550 do 600 dzieci, odkąd zaczął oddawać nasienie w 2007 roku.

Sprawę skierowała do sądu fundacja chroniąca prawa dawców dzieci oraz matka jednego z dzieci rzekomo urodzonych z jego nasienia.

„Chodzi o to, że ta sieć pokrewieństwa z setkami przyrodnich braci i przyrodnich sióstr jest bardzo duża” – powiedział rzecznik sądu Gert Mark Smelt.

Ponad 100 dzieci spłodzonych przez mężczyznę zostało dostarczonych w holenderskich klinikach i innych prywatnie, ale oddał on również duńską klinikę, która wysłała jego nasienie na adresy w różnych krajach.

Sędzia Thera Hesselink powiedziała, że ​​sąd „zabrania oskarżonemu oddawania nasienia potencjalnym rodzicom po wydaniu tego orzeczenia”.

Sąd Okręgowy w Hadze stwierdził, że dawca „celowo wprowadził w błąd” przyszłych rodziców co do liczby dzieci, które spłodzili już w przeszłości.

Dodała, że ​​„wszyscy ci rodzice mają teraz do czynienia z faktem, że dzieci ich rodzin są częścią ogromnej sieci pokrewieństwa, z setkami przyrodniego rodzeństwa, którego nie wybrali”.

Sąd stwierdził, że było to „wystarczająco rozsądne”, aby miało to lub mogło mieć negatywne konsekwencje psychologiczne i społeczne dla dzieci.

Dawcom nasienia mówi się, aby ograniczyli liczbę usług, które świadczą, aby zmniejszyć szansę, że rodzeństwo nieumyślnie stanie się parą i będzie miało razem dzieci.

W przeszłości Holandię nękały skandale związane z płodnością.