Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W drodze na Polexit? Polska wycofuje się w walce z rządami UE

Polska jest uwikłana w prawną batalię z Unią Europejską o legalność reform sądowniczych i konstytucyjnych przeprowadzanych przez konserwatywną partię rządzącą, które mogą potencjalnie doprowadzić do wyjścia Polski z bloku UE.

Kierowany przez populistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość, polski rząd przeforsował gruntowne reformy, które według niego są niezbędne do walki z korupcją, ale krytycy twierdzą, że poszerzają uprawnienia rządu i kwestionują wartości demokratyczne wspierane przez prawo UE. PolskaPrawa do aborcji zostały zniesione wraz z nałożeniem niemal zakazu w styczniu, pomimo miesięcy gwałtownych protestów na ulicach, podczas gdy grupy gejowskie i wolność słowa zwykłych obywateli również zostały zaatakowane.

Jednak różnice między Warszawą a Brukselą pogłębiły się w środę i przybrały bardziej wrogi obrót, gdy polski Trybunał Konstytucyjny odrzucił orzeczenie Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości przeciwko kontrowersyjnym reformom sądownictwa w Polsce. Polski Trybunał Konstytucyjny, najwyższy sąd krajowy, stwierdził, że decyzja jest „niezgodna” z konstytucją.

Spór o legalność prawa unijnego pojawił się po raz pierwszy w lutym 2020 r., kiedy Polska przyjęła nowe środki mające uniemożliwić sędziom kierowanie spraw do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Polska utrzymuje, że w sprawach wewnętrznych własnego sądownictwa i sądów decyzja należy do polskich władz i ustawodawstwa, a nie od Brukseli.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Sziobro, który jest odpowiedzialny za reformy sądownictwa, powiedział, że środowe orzeczenie „jest przeciwko ingerencji, gwałtom i napaściom prawnym ze strony organów UE”.

Orzeczenie było następstwem wcześniejszej decyzji sądu unijnego, która tymczasowo nakazała Polsce natychmiastowe wstrzymanie prac nowo utworzonej polskiej „Izby Dyscyplinarnej” – wydziału Sądu Najwyższego utworzonego w ramach rządowych reform sądownictwa w celu dyscyplinowania sędziów i prokuratorów.

PiS został oskarżony o wykorzystywanie izby dyscyplinarnej do uciszania lub ścigania sędziów z powodów politycznych. Sędziemu grozi obecnie do trzech lat więzienia z powodu oskarżenia dyscyplinarnego po znieważeniu PiS.

READ  Spotkanie z byłą gwiazdą La Cueva Bryce’em Alfordem w Polsce | Sporty

Niektóre kraje UE, takie jak Irlandia i Holandia, już wstrzymały ekstradycję do Polski, powołując się na załamanie praworządności w kraju. Wielu ekspertów prawnych zgodziło się, że decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego była świadomym posunięciem podważającym autorytet prawa unijnego.

W odpowiedzi na twierdzenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego, że polscy sędziowie nie są sędziami UE, Alberto Alemanno, profesor prawa UE stwierdził na Twitterze: „Ale dokładnie to dzieje się w unijnym systemie prawnym, do którego należy Polska…”.

Polexit?

Były przewodniczący Rady UE Donald Tusk uznał decyzję Trybunału Konstytucyjnego za tymczasową skłonność do całkowitego opuszczenia Unii Europejskiej. „To nie Polska, ale (lider partii rządzącej Jarosław) Kaczyński opuszcza UE ze swoją partią” – powiedział Tusk.

– Tylko my, Polacy, możemy się temu skutecznie przeciwstawić – powiedział Tusk, były polski premier, który niedawno powrócił politycznie.

Adam Bodnar, niezależny polski rzecznik praw człowieka, powiedział dziennikarzom, że Polska jest „w trakcie stopniowego, legalnego procesu politycznego”.

Polska przystąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku, ale wieloletnie spory postawiły Warszawę i Brukselę na kursie kolizyjnym, gdy PiS gna z coraz szerszym konserwatywnym programem reform.

jak Polska, Węgry Odszedł od unijnego liberalizmu i skrytykował innych członków UE za ingerowanie w jej sprawy narodowe. Oba kraje rozprawiły się z wolnością słowa na uniwersytetach, wydaliły lewicowe think tanki i organizacje pozarządowe oraz ostro cenzurowały media i sądownictwo, ignorując jednocześnie unijne próby ukrócenia ich działań.

Unia Europejska oznacza wartości

Jednak Unia Europejska przygotowywała się do odpowiedzi. W czwartek rozpoczęło się postępowanie sądowe przeciwko Polsce i Węgrom za naruszenie podstawowych praw związanych z prawami osób LGBT. W odniesieniu do Polski Komisja Europejska zarzuciła polskim władzom, że „nie odpowiedziały w pełni i adekwatnie na ich zapytanie dotyczące charakteru i wpływu przyjętych przez kilka polskich regionów tzw. decyzji o strefach wolnych od LGBTQ”. Działania UE przeciwko Węgrom odnoszą się do przyjętej w czerwcu ustawy o przeciwdziałaniu wykorzystywaniu seksualnemu dzieci, która zakazuje lub ogranicza treści LGBTQ dla osób poniżej 18 roku życia.

READ  BJK Cup: Poziomy Brytyjczyka Raducanu, Polaka Świątka na czele | Sport narodowy

Korespondent France 24 w Brukseli, Dave Keating, powiedział, że żaden z krajów nie wykazuje oznak wycofania się i że sprawa zostanie prawdopodobnie skierowana do sądu, chociaż „podstawy prawne Komisji Europejskiej są chwiejne, zwłaszcza w stosunku do Polski”.

„Można to zadecydować na podstawie pewnych technicznych zasad jednolitego rynku UE, a nie naruszeń praw podstawowych” – powiedział Keating o naruszeniu.

Niektórzy obserwatorzy prawni ostrzegali, że jakakolwiek próba nałożenia grzywny na niektóre państwa członkowskie, a nie na inne, za nieprzestrzeganie orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości byłaby niezgodna z prawem i jeszcze bardziej podważyłaby zaufanie w bloku. Z drugiej strony, jeśli nie zostanie zakwestionowana, może prowadzić do demontażu prawa UE.

„Prawo europejskie nie ma już zastosowania, jeśli stosuje się je w jednym kraju, a nie w innym. Kees Sterk, starszy holenderski sędzia i profesor na Uniwersytecie w Maastricht, powiedział czasy finansowe.

Polski rząd może być zachęcany przez te kraje, które mają i wciąż testują granice prawa unijnego i wartości, na których te prawa się opierają. Polexit w tym kontekście może nie być odległy, choć badania pokazują, że większość wartości Polaków pozostaje w UE. Polscy nacjonaliści mogą wskazać, że precedensem ustanowionym przez Brexit jest legitymizacja ich roszczeń do suwerenności konstytucyjnej.

Jednak UE nie ulegnie łatwo naruszeniom praw i wartości. A jak pokazał Brexit, wyjście z Unii Europejskiej nie jest możliwe bez większego kurzu i eskalacji wrogości z UE.