Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Unikalna populacja niedźwiedzi polarnych przystosowuje się do zmian klimatu, polując na foki na lodzie słodkowodnym

Unikalna populacja niedźwiedzi polarnych przystosowuje się do zmian klimatu, polując na foki na lodzie słodkowodnym

Naukowcy odkryli nieznaną wcześniej populację niedźwiedzi polarnych, które przystosowują się do ograniczonego dostępu do lodu morskiego z powodu globalnego ocieplenia, łowiąc ryby z lodu słodkowodnego spływającego do oceanu z lodowców.

Podczas gdy większość niedźwiedzi polarnych poluje na foki na lodzie morskim, naukowcy odkryli, że ta odrębna i odizolowana grupa wykorzystuje lód słodkowodny z frontów lodowych terminalu morskiego jako całoroczną platformę polowania na foki.

badanie było Opublikowano w czasopiśmie Nauki Czwartek Przez naukowców, w tym naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Stanach Zjednoczonych.

Rzuca światło na tę odizolowaną grupę kilkuset genetycznie odrębnych niedźwiedzi polarnych, które są wyjątkowo przystosowane do tego środowiska.

Naukowcy twierdzą, że badanie tej grupy może rzucić światło na przyszłość gatunku w ocieplającej się Arktyce.

„Chcieliśmy zbadać ten obszar, ponieważ nie wiedzieliśmy zbyt wiele o niedźwiedziach polarnych w południowo-wschodniej Grenlandii, ale nigdy nie spodziewaliśmy się, że znajdziemy tam żyjącą nową subpopulację” – powiedziała badaczka polarna Kristen Lieder i główna autorka badania. zezwolenie.

Wiedzieliśmy, że w okolicy jest kilka niedźwiedzi z zapisów historycznych i rdzennej wiedzy. „Nie wiedzieliśmy, jak są wyjątkowi” – ​​powiedział dr Leader.

W badaniu naukowcy połączyli nowe dane z siedmiu lat zebrane z południowo-wschodniego wybrzeża Grenlandii – obszaru słabo zbadanego ze względu na nieprzewidywalną pogodę, poszarpane góry i obfite opady śniegu – z danymi historycznymi z 30 lat z całego wschodniego wybrzeża wyspy.

Wyniki ujawniły, że ta wyjątkowa populacja niedźwiedzi polarnych, mająca ograniczony dostęp do lodu morskiego, wykorzystywała lód lodowcowy do przetrwania.

Niedźwiedzie w południowo-wschodniej Grenlandii żyją w fiordach wolnych od lodu morskiego przez ponad osiem miesięcy w roku, ponieważ mają dostęp do lodu lodowcowego (wód słodkich), na którym mogą polować na foki. To najbardziej genetycznie izolowane niedźwiedzie polarne na świecie” – napisał na Twitterze dr Ledri.

READ  Były prawnik Trumpa przesłuchiwany w sprawie rosyjskiego śledztwa po dwuletniej walce | Donald Trump

„Niedźwiedzie polarne są zagrożone utratą lodu morskiego z powodu zmian klimatycznych. Ta nowa społeczność daje nam pewne pomysły na temat przetrwania gatunku w przyszłości” – powiedziała.

Naukowcy stwierdzili, że różnica genetyczna między tymi niedźwiedziami polarnymi a ich najbliższymi genetycznymi sąsiadami była większa niż ta obserwowana w którejkolwiek z 19 wcześniej znanych grup.

„Musimy jednak uważać na ekstrapolację naszych odkryć, ponieważ lód lodowcowy, który umożliwia przeżycie południowo-wschodnim niedźwiedziom Grenlandii, nie jest dostępny w większości Arktyki” – dodała.

„Są najbardziej izolowaną genetycznie populacją niedźwiedzi polarnych na całej planecie” – powiedziała Beth Shapiro, współautorka badań.

„Wiemy, że ta grupa żyje oddzielnie od innych grup niedźwiedzi polarnych przez co najmniej kilkaset lat i że jej wielkość przez cały ten czas pozostawała niewielka” – dodał dr Shapiro.

Te niedźwiedzie są prawdopodobnie izolowane, ponieważ są otoczone ze wszystkich stron ostrymi szczytami górskimi i ogromnymi pokrywami lodowymi Grenlandii na zachodzie, otwartymi wodami Cieśniny Duńskiej na wschodzie i szybkim prądem przybrzeżnym Wschodniej Grenlandii, który stanowi zagrożenie na morzu.

Podczas gdy inne grupy niedźwiedzi polarnych poruszają się po lądzie lub migrują, gdy lód morski cofa się do mniej produktywnych obszarów w sezonie wolnym od lodu, adaptacja obserwowana w tej nowej grupie pozwala niedźwiedziom rozwijać się w niegościnnym otoczeniu.

Według naukowców odkrycia mają znaczenie dla ochrony niedźwiedzi polarnych.

Sugerują, że te wygasające lodowce morskie, choć są ograniczone pod względem dostępności, mogą stanowić wcześniej nierozpoznane schronienie klimatyczne dla niedźwiedzi.

Chociaż takie siedliska są rzadkością w Arktyce, naukowcy stwierdzili, że są one dostępne w miejscach takich jak Grenlandia czy Svalbard.

Naukowcy ostrzegają jednak, że długoterminowe monitorowanie jest konieczne, aby poznać przyszłą żywotność tych wyjątkowych niedźwiedzi i zrozumieć, co dzieje się z subpopulacjami niedźwiedzi polarnych, ponieważ są one coraz bardziej odizolowane od reszty Arktyki.

READ  Według Światowej Organizacji Zdrowia „zbliża się” koniec pandemii Covid-19

„Ochrona różnorodności genetycznej niedźwiedzi polarnych ma kluczowe znaczenie dla postępu w obliczu zmian klimatycznych. Formalne uznanie tych niedźwiedzi jako oddzielnej grupy będzie ważne dla ochrony i zarządzania” – powiedział dr Leader.