Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Były prawnik Trumpa przesłuchiwany w sprawie rosyjskiego śledztwa po dwuletniej walce |  Donald Trump

Były prawnik Trumpa przesłuchiwany w sprawie rosyjskiego śledztwa po dwuletniej walce | Donald Trump

Don McGahn, były doradca Białego Domu Donald Trump, „rzucając nowe światło” na śledztwo w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory w 2016 r., dwa lata po tym, jak Dom Demokratów pierwotnie zażądał jego zeznań.

McGahn, który był adwokatem prezydenta Trumpa przez prawie dwa lata, zanim zrezygnował w październiku 2018 roku, zeznawał na całodniowej sesji za zamkniętymi drzwiami przed komisją sądową Izby Reprezentantów USA.

Długo oczekiwany wywiad był wynikiem porozumienia osiągniętego w zeszłym miesiącu w sądzie federalnym. Demokraci Izby Reprezentantów zbadają następnie, czy Trump próbował utrudniać śledztwo Departamentu Sprawiedliwości w sprawie powiązań jego kampanii prezydenckiej z Rosją, która pierwotnie pozwała po tym, jak McGahn zakwestionował wezwanie do sądu w kwietniu 2019 r. Na rozkaz Trumpa.

W tym samym miesiącu Departament Sprawiedliwości opublikował poprawioną wersję raportu specjalnego doradcy Roberta Muellera w tej sprawie. w raportMueller nie uniewinnił Trumpa utrudniania wymiaru sprawiedliwości, ale też nie zalecił jego ścigania, powołując się na politykę Departamentu Sprawiedliwości przeciwko osądzaniu urzędującego prezydenta. Raport Muellera szeroko cytowany z wywiadów z McGahnem, Kto opisał wiele przypadków za wysiłki republikańskiego prezydenta, by zdusić śledztwo.

Chociaż komisja ostatecznie wygrała bitwę o zeznania McGahna, porozumienie sądu prawie gwarantuje, że jego członkowie nie nauczą się niczego nowego. Obie strony zgodziły się, że McGahn będzie przesłuchiwany tylko w sprawie informacji przypisywanych mu w publicznie dostępnych częściach raportu Muellera.

Jednak Demokraci z Domu wytrwali w tej sprawie, nawet po prezydenturze Trumpa, i posuwają się naprzód z wywiadem, aby dać przykład byłemu prawnikowi Białego Domu. Przewodniczący komisji, Jerry Nadler, powiedział, że porozumienie w sprawie zeznań McGahna jest kompromisem w dobrej wierze, który „spełnia nasze wezwanie do sądu, chroni konstytucyjny obowiązek komisji do prowadzenia przyszłego nadzoru i chroni wrażliwe uprawnienia władzy wykonawczej”.

READ  W paszczy 13-metrowego aligatora z Florydy znaleziono ciało kobiety

Tekst zeznań McGahna ma zostać opublikowany w najbliższych dniach.

„Pan McGahn jest wyraźnie zaniepokojony odmową prezydenta Trumpa, by raz po raz zastosować się do jego porad prawnych i rzucił nowe światło na wiele dzisiejszych niepokojących wydarzeń” – powiedział Nadler w oświadczeniu.

Nie jest jasne, co zrobią Demokraci Izby Reprezentantów z zeznaniami, o które dwukrotnie zabiegali przed procesem Trumpa o impeachment, najpierw w związku ze skandalem na Ukrainie, a drugim po buncie 6 stycznia. Senat za każdym razem uniewinnił Trumpa z zarzutów impeachmentu.

Jako doradca Białego Domu, McGahn miał poufny pogląd na wiele epizodów, które Mueller i jego zespół badali pod kątem możliwego utrudniania wymiaru sprawiedliwości podczas Rosja Dochodzenie. McGahn okazał się kluczowym i cholernym świadkiem przeciwko Trumpowi, ponieważ jego nazwisko pojawia się setki razy w tekście raportu Muellera i jego przypisach.

McGahn opisał śledczym powtarzające się wysiłki prezydenta zmierzające do zduszenia śledztwa oraz niepokojące wytyczne, które otrzymał od prezydenta.

Opowiedział, jak Trump poprosił, aby zadzwonił do Jeffa Sessionsa, ówczesnego prokuratora generalnego, aby zakazał mu nie dystansować się od rosyjskiego śledztwa. McGahn powiedział również, że Trump błagał go, aby powiedział ówczesnemu zastępcy prokuratora generalnego Rodowi Rosensteinowi, że Mueller został zwolniony z powodu domniemanego konfliktu interesów, a po tym, jak incydent został ogłoszony w mediach, by publicznie i niesłusznie odmówił prośbie. od kiedy.

Departament Sprawiedliwości Trumpa walczył o to, aby McGahn zeznawał, ale sędzia okręgowy USA Kitangi Brown Jackson w 2019 roku Odrzuciłem argumenty Trumpa że jego bliscy doradcy byli odporni na wezwanie z Kongresu.

Joe Biden nominował Jacksona do Sądu Apelacyjnego w Waszyngtonie.