Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina twierdzi, że Rosja przygotowuje się do „prowokacji” w największej elektrowni atomowej w Europie |  wiadomości ze świata

Ukraina twierdzi, że Rosja przygotowuje się do „prowokacji” w największej elektrowni atomowej w Europie | wiadomości ze świata

Ukraina poinformowała, że ​​Rosja przygotowuje się w piątek do „prowokacji” w największej elektrowni atomowej w Europie.

Krajowa agencja wywiadowcza złożyła oświadczenie zaledwie kilka godzin po tym, jak Moskwa oskarżyła Ukrainę o próbę zorganizowania tam „wypadku”, który mógłby obejmować wyciek radioaktywny, podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w rozdartym wojną kraju.

Znajdująca się na południowym wschodzie Ukrainy fabryka w Zaporożu została przechwycona Rosja W pierwszych dniach wojny iw ostatnich tygodniach wielokrotnie do mnie strzelano.

Obie strony oskarżyły się nawzajem o bombardowanie.

Wiadomości ukraińskie na żywo: Rosja nazywa propozycję rozbrojenia jądrowego „nie do przyjęcia”

Rosyjskie agencje informacyjne doniosły o nocnym bombardowaniu Enerhodar w pobliżu elektrowni, za które obwinia się Ukrainę.

Pojawiły się sugestie, że Rosja może próbować przeprowadzić fałszywą operację w regionie – rosyjskie Ministerstwo Obrony wcześniej twierdziło, że Ukraina przeprowadzi „drobny incydent” i „prowokację” – i pociągnie ją do odpowiedzialności – zbiegnie się z panem Guterresem ’ wycieczka.

Ukraińska Agencja Wywiadu Obronnego poinformowała, że ​​posiada informacje, że pracownicy rosyjskiej firmy jądrowej Rosatom opuścili obiekt i że obiekt będzie zamknięty dla wszystkich oprócz personelu operacyjnego.

NBC News, powołując się na ukraiński wywiad, podało, że pracownikom zakładu zakazano w piątek nie przychodzić do zakładu.

Oczekuje się, że w piątek Annan odwiedzi port w Odessie na Morzu Czarnym, gdzie wznowiono eksport zboża w ramach umowy z udziałem ONZ.

spotkałem Ukrainę Prezydent Wołodymyr Zełenski Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w zachodnim Lwowie podczas wizyty w czwartek.

O czym dyskutowano na spotkaniu?

Trio omawiało wysiłki na rzecz deeskalacji wojny, przyspieszenia eksportu zboża i sytuacji nuklearnej w Zaporożu.

Po spotkaniu pan Guterres wezwał do demilitaryzacji elektrowni i powiedział, że jest głęboko zaniepokojony sytuacją wokół niej.

„Obiekt nie powinien być wykorzystywany jako część jakiejkolwiek operacji wojskowej. Zamiast tego pilnie potrzebne jest porozumienie w celu przywrócenia czysto cywilnej infrastruktury Zaporoża i zapewnienia bezpieczeństwa regionu” – powiedział.

obrazek:
Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres i Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Ukraiński prezydent dodał, że zgodził się na potencjalnie ważne parametry Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na stacji.

READ  Szpital Nassera: Izraelskie siły specjalne dokonały nalotu na główną placówkę medyczną w Gazie

Pan Guterres wezwał do zakończenia walk w pobliżu elektrowni, a dowódca Rosyjskich Sił Obrony Chemicznej i Biologicznej, Igor Kirillov, twierdził, że zapasowe systemy wsparcia zostały już uszkodzone w wyniku bombardowania.

Powiedział, że każdy wypadek oznaczałby przybycie materiałów radioaktywnych do Niemiec, Słowacji i Polski.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony ostrzegło również, że fabryka może zostać zamknięta, jeśli bombardowania będą kontynuowane.

Ostrzeżenie Rosji jest złowieszcze, ale ryzyko wybuchu nuklearnego jest mało prawdopodobne

Ostrzeżenie Rosji przed ukraińskim atakiem na elektrownię w Zaporożu w piątek jest złowieszcze.

Rosja ma na swoim koncie „przewidywanie incydentów” jako przykrywkę dla swoich działań.

Analitycy twierdzą, że ryzyko wybuchu nuklearnego w elektrowni, podobne do tego, co wydarzyło się w ukraińskim mieście Czarnobyl w 1986 r., jest wysoce nieprawdopodobne ze względu na jego nowoczesną konstrukcję i odporność na znaczne uderzenia.

Bardziej prawdopodobne jest, że jeśli walki wokół elektrowni będą trwały nadal, radioaktywny wyciek podobny do niedawnej katastrofy w Fukushimie w Japonii.

W rezultacie wśród światowych przywódców narasta poczucie pilności, która w ostatnich dniach stała się przedmiotem tej wojny.

Ukraina chce, aby teren stał się strefą zdemilitaryzowaną; Posunięcie to zostało poparte dziś przez Sekretarza Generalnego ONZ, przemawiając po spotkaniu z prezydentem Zełenskim we Lwowie.

Rosja jest temu przeciwna – ich siły okupują obecnie teren, a tym samym kontrolują znaczną część południowej Ukrainy.

Przejęcie i przejęcie kontroli nad największą elektrownią jądrową w Europie jest dla Moskwy poważnym zamachem stanu, więc jest mało prawdopodobne, aby łatwo z niej zrezygnować.

Ukraina twierdzi, że jest wykorzystywana jako baza do ataków, a ciężka rosyjska artyleria stacjonuje w elektrowni i wokół niej – czemu Kreml zaprzecza.

Kijów twierdzi również, że Rosja zbombardowała sam obiekt, aby pociągnąć Ukrainę do odpowiedzialności za wszelkie przerwy w dostawie prądu.

READ  Sąd w Georgii oskarża Donalda Trumpa o próbę nielegalnego obalenia wyborów w 2020 roku | wiadomości z USA

Erdogan powiedział, że omówił możliwe sposoby zakończenia wojny podczas trójstronnego spotkania.

Dodał, że trzej przywódcy dyskutowali o wykorzystaniu pozytywnego klimatu stworzonego przez m.in Umowa na eksport zboża w lipcu do ustanowienia trwałego pokoju.

Po spotkaniu pan Guterres powiedział, że w ciągu niespełna miesiąca z ukraińskich portów w ramach umowy wypłynęło 21 statków, a 15 statków opuściło Stambuł, aby załadować zboże i inne zapasy żywności z kraju.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres biorą udział w konferencji prasowej we Lwowie na Ukrainie 18 sierpnia 2022 r. Tureckie biuro prasowe prezydenta / opublikowane przez Reuters Attention Editors – to zdjęcie zostało dostarczone przez A.  Strona trzecia.  Brak recenzji.  nie archiwizować.
obrazek:
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan z panem Zelensky i panem Guterres

Siedem osób zginęło, a 16 zostało rannych

Obawy o sytuację nuklearną pojawiają się wraz z większą liczbą zgonów w sześciomiesięcznej wojnie.

Według służb ratunkowych w środę wieczorem podczas bombardowania Charkowa, drugiego co do wielkości miasta na Ukrainie, zginęło siedem osób, a 16 zostało rannych.

Gubernator dystryktu Oli Senhopov powiedział, że inna osoba zmarła, a 18 innych zostało rannych wczesnym rankiem w czwartek w oddzielnej dzielnicy mieszkalnej miasta.

Tymczasem siły ukraińskie stwierdziły, że w dalszym rozwoju na polu bitwy zabiły 29 „okupantów” i zniszczyły artylerię, pojazdy i skład zaopatrzenia w pobliżu Beloherki, na północny wschód od Chersoniu – na południu Ukrainy.

Pojawiły się również doniesienia o bombardowaniach na okupowanym przez Rosję Krymie i lotnisku na półwyspie – ale rosyjscy urzędnicy twierdzą, że nie doszło do żadnych szkód.

Widok przedstawia wrak bloku mieszkalnego w zajezdni tramwajowej trafiony rosyjskim atakiem rakietowym podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę w Charkowie na Ukrainie 18 sierpnia 2022 r. REUTERS / Witalij Henedy
obrazek:
Bombardowania nadal uderzały w Charków

„Zwolnienie” dowódcy Floty Czarnomorskiej

Szef rosyjskiej Floty Czarnomorskiej został podobno zastąpiony po kilku wybuchach na Krymie w zeszłym tygodniu, za które obwiniano sabotażystów.

Rosyjska Agencja Informacyjna powołała się na źródła potwierdzające wydalenie Igora Osipowa i zastąpienie go przez Wiktora Sokołowa. Gdyby się to potwierdziło, byłoby to jedno z najbardziej znaczących zwolnień w czasie wojny.

Wynika z upokorzenia Zatonięcie przez Ukrainę flagowego krążownika Kremla, Moskwy