Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Cztery potężne eksplozje wstrząsają głównym lotniskiem wojskowym na Krymie

Cztery potężne eksplozje wstrząsają głównym lotniskiem wojskowym na Krymie

sSzef brytyjskiej służby wywiadowczej GCHQ powiedział, że Stany Zjednoczone nie osiągnęły zysków w cyberprzestrzeni przeciwko Ukrainie prawie sześć miesięcy po inwazji na ten kraj.

W opinii dla The Economist Jeremy Fleming, szef wywiadu, napisał, że oba kraje wykorzystują swoje zdolności cybernetyczne w wojnie na Ukrainie.

„Do tej pory prezydent Putin całkowicie przegrał wojnę informacyjną na Ukrainie i na Zachodzie. I chociaż jest to powód do świętowania, nie powinniśmy lekceważyć wpływu rosyjskiej dezinformacji w innych częściach świata” – napisał Fleming.

„Podobnie jak w przypadku inwazji na Ziemię, wydaje się, że początkowe plany Rosji w Internecie zawiodły. Użycie ofensywnych narzędzi cybernetycznych przez kraj było nieodpowiedzialne i masowe”.

Fleming powiedział, że Rosja rozmieściła szkodliwy program WhisperGate w celu zniszczenia i zdyskredytowania systemów rządu ukraińskiego.

Powiedział również, że Rosja wykorzystała wcześniej te same dowody w sprawie Syrii i Bałkanów, a dezinformacja w Internecie jest kluczową częścią rosyjskiej strategii. Jednak GCHQ był w stanie przechwycić i wydać ostrzeżenia w odpowiednim czasie, powiedział.

Nie wchodząc zbyt szczegółowo, Fleming powiedział, że krajowe siły cybernetyczne Wielkiej Brytanii mogą uderzyć w Rosję, rozmieszczając brytyjską jednostkę wojskową przy użyciu ofensywnych narzędzi cybernetycznych.

READ  OBITUARY EO Wilson, przyrodnik o pseudonimie Modern Darwin, umiera w wieku 92