Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Trump prosi Sąd Najwyższy o zablokowanie udostępnienia rekordów z 6 stycznia | Donald Trump

Donald Trump zwrócił się do Sądu Najwyższego w czwartek w ostatniej próbie, aby trzymać dokumenty z dala od komisji Izby badającej bunt 6 stycznia na Kapitolu.

Federalny sąd apelacyjny wydał wyrok przeciwko byłemu prezydentowi USA dwa tygodnie temu, ale zablokował dostarczenie dokumentów przechowywanych przez Archiwum Narodowe, zanim Sąd Najwyższy miał okazję je rozpatrzyć. Trump mianował trzech z dziewięciu sędziów.

Trump twierdzi, że jako były prezydent ma prawo domagać się władzy wykonawczej nad aktami, argumentując, że jej uwolnienie zaszkodziłoby w przyszłości prezydencji.

Jednak Joe Biden uznał, że dokumenty były w interesie publicznym i dlatego nie należy powoływać się na przywilej wykonawczy.

Dokumenty obejmują notatki prezydenckie, zapisy gości, projekty przemówień i odręczne notatki „dotyczące wydarzeń z 6 stycznia” z akt byłego szefa sztabu Marka Meadowsa oraz „projekt rozporządzenia wykonawczego w sprawie uczciwości wyborczej” – powiedział. .

Komisja Izby stwierdziła, że ​​zapisy są niezbędne dla jej śledztwa w okresie poprzedzającym śmiertelne zamieszki, które miały na celu obalenie wyników wyborów prezydenckich w 2020 roku.

READ  Trump 2024: Republikanie jednoczą się za byłym prezydentem i cztery kolejne lata MAGA