Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina i Polska bojkotują rozgrywki UEFA z udziałem rosyjskich drużyn

Ukraina i Polska bojkotują rozgrywki UEFA z udziałem rosyjskich drużyn

UEFA znosi zakaz dla rosyjskich drużyn młodzieżowych (Fabrice Coufriny)

Ukraińskie federacje piłkarskie ogłosiły w środę, że ukraińskie drużyny piłkarskie będą bojkotować wszystkie rozgrywki, w których biorą udział rosyjskie drużyny, a Polska odmówi gry z drużynami z tego kraju po decyzji Europejskiego Związku Piłki Nożnej o zniesieniu zakazu dla rosyjskich drużyn młodzieżowych.

W odpowiedzi na ogłoszenie UEFA Ukraińska Federacja Piłki Nożnej oświadczyła: „Ukraińska Federacja Piłki Nożnej potwierdza, że ​​nie będzie brała udziału w żadnych rozgrywkach, w których biorą udział drużyny rosyjskie”.

Wezwał także pozostałych członków UEFA do bojkotu meczów z drużynami rosyjskimi, co obiecał natychmiast szef PZPN.

„Byłem zaskoczony wczorajszą wypowiedzią Komitetu Wykonawczego UEFA. Jeśli rosyjskie reprezentacje narodowe zostaną dopuszczone do udziału w rozgrywkach, nasze reprezentacje nie będą z nimi rywalizować” – napisał Cesare Kuleza na X, wcześniej na Twitterze.

„To jedyna słuszna decyzja”.

W zeszłym roku UEFA i FIFA w odpowiedzi na atak Moskwy na Ukrainie szybko zakazały wszystkim rosyjskim drużynom udziału w rozgrywkach.

UEFA pozbawiła także Sankt Petersburg praw do organizacji finału Ligi Mistrzów w 2022 roku i rozwiązała umowę sponsorską z Gazpromem, rosyjskim gigantem energetycznym.

Jednak we wtorek na posiedzeniu komitetu wykonawczego zdecydowała się zezwolić na powrót rosyjskich drużyn młodzieżowych.

Decyzja ta umożliwiła reprezentacji Rosji do lat 17, chłopcom i dziewczętom, natychmiastowy powrót do rozgrywek „w tym sezonie… nawet po zakończeniu losowania”.

„Ukraiński Związek Piłki Nożnej zdecydowanie potępia decyzję UEFA o powrocie drużyn poniżej 17 lat z Rosji na rozgrywki międzynarodowe” – stwierdził Ukraiński Związek Piłki Nożnej w oświadczeniu pod koniec wtorku.

Dodał: „Jugosłowiańska Federacja Sportu potwierdza, że ​​nie będzie brała udziału w żadnych zawodach, w których biorą udział drużyny rosyjskie”.

Ogłaszając decyzję, UEFA stwierdziła, że ​​„pokoleniu nieletnich” odmawia się prawa do rywalizacji i że dzieci nie powinny być karane za czyny dorosłych.

READ  Pokaz UEFA Euro 2020 Group E: Hiszpania bez Realu Madryt, La Zlatan dla Szwecji i Lewandowski dla Polski

Stwierdzono jednak, że rosyjskie drużyny nie będą mogły grać na rosyjskiej ziemi, a flaga tego kraju, hymn narodowy i narodowy sprzęt do gry zostaną zakazane.

Europejski Związek Piłki Nożnej co roku organizuje Mistrzostwa Europy do lat 17, a w środę rozpoczynają się kwalifikacje do kolejnej edycji męskiej, czyli turnieju, w którym bierze udział 16 drużyn, a który odbędzie się na Cyprze w maju i czerwcu przyszłego roku.

Kwalifikacje rozpoczną się w przyszłym miesiącu do przyszłorocznych Mistrzostw Europy Kobiet do lat 17, które odbędą się w Szwecji w maju przyszłego roku.

Ukraina wielokrotnie wzywała do wprowadzenia przez Rosję kompleksowego zakazu udziału w międzynarodowych wydarzeniach sportowych i groziła bojkotem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., jeśli wezmą w nich udział rosyjscy i białoruscy sportowcy.

bur/jako/liczba