Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Trzydziestu zaginionych i 17 uratowanych po wywróceniu się łodzi w północnej Libii |  Wiadomości imigracyjne

Trzydziestu zaginionych i 17 uratowanych po wywróceniu się łodzi w północnej Libii | Wiadomości imigracyjne

Łódź z 47 osobami płynęła w kierunku Włoch i przewróciła się 177 kilometrów na północ od Benghazi.

Włoska straż przybrzeżna poinformowała, że ​​30 osób zaginęło, a 17 zostało uratowanych w środkowej części Morza Śródziemnego po tym, jak łódź, na której płynęli z Libii, wywróciła się przy złej pogodzie.

Straż przybrzeżna poinformowała w niedzielnym oświadczeniu, że akcje ratunkowe są kontynuowane przy wsparciu statków handlowych i wsparcia lotniczego agencji granicznej Unii Europejskiej Frontex, podczas gdy dwa inne statki handlowe są w drodze do tego obszaru.

Wcześniej w niedzielę organizacja charytatywna Mediterranea, zajmująca się ratowaniem ludzi, napisała na Twitterze, że statek, który płynął w kierunku Włoch, wywrócił się około 177 kilometrów na północny zachód od Benghazi, według kilku źródeł.

Alarm Phone – kolejna organizacja charytatywna, która odbiera telefony od statków migrantów w niebezpieczeństwie – poinformowała na Twitterze, że po raz pierwszy zaalarmowała władze w sobotę, potwierdzając, że łódź, która przewoziła 47 osób, wymaga natychmiastowej pomocy.

W oświadczeniu Straży Przybrzeżnej dodano, że po niepowodzeniu wstępnej próby ratowania statku handlowego z powodu złej pogody, władze Libii zwróciły się o pomoc do Rzymu, ponieważ brakowało im środków do przeprowadzenia akcji ratunkowej.

Następnie Rzym poprosił statki handlowe w okolicy o przyłączenie się do akcji ratunkowej, stwierdzając, że wywrócenie się miało miejsce poza włoskim obszarem poszukiwań i ratownictwa.

Dodała, że ​​statek z migrantami wywrócił się podczas próby przeniesienia ludzi na pokład statku handlowego „Froland” w niedzielę rano.

Luca Casarini, szef misji Mediterranea, powiedział agencji informacyjnej Reuters, że w okolicy wciąż znajdują się cztery statki handlowe.

READ  Głos Aborygenów: premier Australii ujawnia plan historycznego głosowania nad konstytucją

Możliwości Włoch w zakresie ratowania uchodźców i migrantów na morzu zostały poddane analizie po katastrofie statku 26 lutego w pobliżu południowego regionu Kalabrii, w której zginęło co najmniej 79 osób.

Włoski rząd spotkał się z ostrą krytyką, że nie interweniował na czas, by uratować pasażerów.

W sobotę straż przybrzeżna poinformowała, że ​​ponad 1300 migrantów i uchodźców zostało uratowanych w trzech oddzielnych operacjach u południowego krańca Włoch, a kolejnych 200 uratowano u wybrzeży Sycylii.

Wcześniej w niedzielę telefon alarmowy napisał na Twitterze, że na miejscu były trzy statki handlowe, ale powiedział, że nie wie, czy trwa akcja ratunkowa, ponieważ stracił kontakt z łodzią.

Wcześniejszy tweet Alarm Phone powiedział, że jeden ze statków, Basilis L, obserwował łódź, czekając na przybycie libijskiej straży przybrzeżnej, „aby zmusić ludzi do powrotu do Libii, skąd próbowali uciec”.

Niemiecka organizacja pozarządowa SeaWatch napisała w sobotę na Twitterze, że jej samolot zwiadowczy zauważył łódź migrantów, która była „niebezpiecznie przepełniona i na przerażających falach”.

W pobliżu znajdował się „statek handlowy zamówiony przez Centrum Koordynacji Ratownictwa w Rzymie w celu koordynacji z libijską strażą przybrzeżną”.

Około dwie godziny później w sobotę SeaWatch ponownie napisał na Twitterze, stwierdzając: „Podczas gdy pogoda się pogarsza i utrudnia interwencję, Trypolis twierdzi, że nie jest w stanie wysłać łodzi patrolowej”.

W przeszłości władze włoskie wielokrotnie koordynowały działania ratownicze na tym terenie. Prosimy, aby uczyniono to samo, unikając nowych zgonów”.