Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja aresztuje lidera opozycji za krytykę wojny na Ukrainie |  Rosja

Rosja aresztuje lidera opozycji za krytykę wojny na Ukrainie | Rosja

Rosyjska policja aresztowała Jewgienija Roizmana, prominentnego polityka opozycji i byłego burmistrza Jekaterynburga, za publiczną krytykę rosyjskiej wojny w Ukraina.

Roizman, znany działacz polityczny w Jekaterynburgu, czwartym co do wielkości mieście in RosjaPowiedział, że jest oskarżony o używanie słowa „inwazja” zgodnie z surowymi nowymi przepisami, które zabraniają krytykowania rosyjskich sił zbrojnych.

Rosyjskie media państwowe podały, że w przypadku skazania może mu grozić do pięciu lat więzienia.

Film opublikowany przez prokremlowską agencję informacyjną pokazuje zamaskowanych policjantów w kamizelkach kuloodpornych szturmujących budynek mieszkalny, w którym mieszka Roizman. Po przeszukaniu Roizmann został zabrany z mieszkania przed dziennikarzami czekającymi na klatce schodowej. Zapytany, gdzie użył słowa „inwazja”, odpowiedział: „Mówię to wszędzie”.

Rosman zbudował bazę polityczną dzięki świadomości społecznej i otwartej, często sprośnej krytyce władz rosyjskich.

Organizował cotygodniowe wycieczki po Jekaterynburgu, gdzie miejscowi mogli zwrócić się do niego o pomoc, i założył otwarte dla publiczności muzeum symboli religijnych.

Regularnie angażował się również w trollowanie i obrażanie urzędników publicznych na Twitterze. Od wybuchu wojny trzykrotnie został ukarany grzywną za publiczne wypowiedzi. Powtarzające się naruszenia prawa mogą prowadzić do postawienia zarzutu karnego.

Rosman rzadko pojawia się w opozycji ze względu na jego sukcesy w polityce wyborczej. Pełnił funkcję burmistrza Jekaterynburga od 2013 do 2018 po wygraniu wyborów powszechnych na to stanowisko. Sugerując, że jego aresztowanie może rozzłościć okolicznych mieszkańców, prawnik powiedział, że do końca tygodnia Roizman może zostać przeniesiony do Moskwy.

W niecodziennym oświadczeniu prokremlowski gubernator regionu powiedział, że Rosman zasługuje na „sprawiedliwość i szacunek i mam nadzieję, że to otrzyma”. Powiedział również, że spodziewa się, że Muzeum Ikon Roseman pozostanie otwarte.

Aresztowanie Rosemana było szeroko oczekiwane przez opozycję, ponieważ większość działaczy antywojennych została już aresztowana lub wydalona z kraju. Odmówił jednak ucieczki.

READ  Posmaruj włoskie zbocza Scala dei Turchi czerwonym proszkiem | Włochy

Roseman powiedział wcześniej, że trzymał torbę ze szczoteczką do zębów, pastą do zębów i innymi niezbędnymi przedmiotami na wypadek aresztowania.

„Teraz rozumiem, jak czuli się antyfaszyści w Trzeciej Rzeszy” – powiedział Powiedział Obserwatorowi W wywiadzie w marcu. „Ale nie mogę uciec, jest to dla mnie niedopuszczalne”.