Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pakistański minister: Bogate kraje są winne odszkodowania krajom stojącym w obliczu katastrofy klimatycznej Pakistan

Pakistański minister: Bogate kraje są winne odszkodowania krajom stojącym w obliczu katastrofy klimatycznej Pakistan

sWedług pakistańskiego ministra ds. zmian klimatycznych kraje zanieczyszczające, często obwiniane o „nędzne” załamanie klimatu, złamały obietnice ograniczenia emisji i pomocy krajom rozwijającym się w przystosowaniu się do globalnego ocieplenia, który powiedział, że rekompensata jest od dawna spóźniona.

Zginęło ponad 1200 osób i Jedna trzecia Pakistanu znajduje się pod wodami powodzi Po tygodniach bezprecedensowych deszczów monsunowych, które przetoczyły się przez kraj – co było zaledwie kilka tygodni temu Cierpisz na poważne odwodnienie.

Sherry Rahman. Zdjęcie: Farouk Naim/AFP/Getty Images

W wywiadzie dla The Guardian minister klimatu Sherry Rehman powiedziała, że ​​​​globalne cele emisji i kompensacje muszą zostać ponownie rozważone, biorąc pod uwagę przyspieszający i ostry charakter katastrof klimatycznych, które dotykają kraje takie jak Pakistan.

„Globalne ocieplenie to egzystencjalny kryzys, przed którym stoi świat, a Pakistan to punkt zerowy – a my przyczyniliśmy się do niego mniej niż 1%. [greenhouse gas] emisje. „Wszyscy wiemy, że obietnice złożone na forach wielostronnych nie zostały spełnione” – powiedział Rahman, lat 61, były dziennikarz, senator i dyplomata, który pełnił funkcję ambasadora Pakistanu w Stanach Zjednoczonych.

„Istnieje wiele strat i szkód przy niewielkiej rekompensaty dla krajów, które tak mało przyczyniły się do globalnego śladu węglowego, i jasne jest, że umowa zawarta między globalną północą a globalnym południem nie zadziałała. Musimy mocno naciskać aby zresetować cele, ponieważ zmiany klimatyczne przyspieszają wykładniczo. Na Ziemi znacznie szybciej niż oczekiwano, i to jest bardzo jasne.

Mieszkańcy brodzą w wodach powodziowych w pobliżu swoich domów po ulewnych deszczach monsunowych.
Mieszkańcy brodzą w wodach powodziowych w pobliżu swoich domów po ulewnych deszczach monsunowych. Zdjęcie: AFP/Getty Images

Skala zniszczeń powodziowych w Pakistanie jest bezprecedensowa.

Rahman powiedział, że obszar wielkości Kolorado został zalany, a ponad 200 mostów i 3000 mil linii komunikacyjnych zawaliło się lub zostało uszkodzone. Dotknęło to co najmniej 33 miliony ludzi – oczekuje się, że liczba ta wzrośnie po tym, jak władze zakończą badania szkód w przyszłym tygodniu. W prowincji Sindh, która produkuje połowę żywności, 90% upraw zostało zniszczonych. Zmieciono całe wsie i pola uprawne.

READ  Francuskie „konwoje wolności” zmierzają w stronę paryskich posterunków policyjnych | Francja

Głównym powodem są bezprecedensowe ulewne deszcze, a niektóre miasta otrzymują w sierpniu od 500 do 700% więcej deszczu niż zwykle. Ogromne połacie lądu wciąż znajdują się pod wodą od 8 do 10 stóp, co sprawia, że ​​niezwykle trudno jest zrzucić racje żywnościowe lub rozbić namioty. Rahman powiedział, że marynarka wojenna prowadzi misje ratunkowe w zwykle suchych regionach, w których wcześniej nie widziano łodzi.

„Cały obszar wygląda jak ocean bez horyzontu – nigdy wcześniej czegoś takiego nie widzieliśmy” – powiedział Rahman. „Jestem zaskoczony, gdy słyszę, jak ludzie mówią, że to są klęski żywiołowe. To za dużo Epoka antropocenu: To są katastrofy spowodowane przez człowieka.

Znaczna część zalanych terenów uciekła w poszukiwaniu pożywienia i schronienia w sąsiednich miasteczkach, słabo przystosowanych do radzenia sobie z nimi, i nie jest jasne, kiedy i czy będą mogli wrócić. Całkowita liczba osób, które czekają na ratunek w odległych obszarach, jest nadal nieznana.

Odsączenie wody potrwa kilka miesięcy i chociaż jesienią na krótko ustaje, w połowie września spodziewane są większe ulewne deszcze.

Rahman, który w kwietniu został mianowany ministrem ds. zmian klimatycznych, pośród kryzysu politycznego i gospodarczego, którego świadkami było Obalenie premiera Imrana KhanaPowiedział, że rząd robi wszystko, co w jego mocy, ale misje ratunkowe i pomocowe są utrudnione przez ciągłe deszcze i ogromną skalę potrzeb.

I choć sympatyzowała z globalnymi wyzwaniami gospodarczymi spowodowanymi pandemią Covid i wojną na Ukrainie, była nieugięta, że ​​„bogatsze kraje powinny robić więcej”.

„Historyczne skargi muszą zostać wysłuchane i musi istnieć pewien poziom równoważności klimatycznej, aby ciężar nieodpowiedzialnej konsumpcji dwutlenku węgla nie spadł na narody w pobliżu równika, które są wyraźnie niezdolne do samodzielnego tworzenia odpornej infrastruktury” – powiedziała.

READ  Rebelianci Houthi sprzeciwiają się amerykańskim ostrzeżeniom przed nową eksplozją na Morzu Czerwonym
Młody mężczyzna przechodzi przez zalane pole z gałęziami drzew w Mirpur Khas w pakistańskiej prowincji Sindh.
Młody mężczyzna przechodzi przez zalane pole z gałęziami drzew w Mirpur Khas w pakistańskiej prowincji Sindh. Zdjęcie: Muhammad Muhaisin/The Associated Press

Coraz częściej pojawiają się również wezwania do firm paliw kopalnych – które osiągają rekordowe zyski w wyniku rosyjskiej wojny na Ukrainie – aby zapłaciły za szkody, jakie globalne ocieplenie wyrządziło krajom rozwijającym się.

„Wielcy truciciele często próbują wypłukać swoje emisje z ekologicznego środowiska, ale nie można uciec od faktu, że duże firmy z zyskami netto większymi niż PKB wielu krajów muszą wziąć na siebie odpowiedzialność” – powiedział Rahman.

Coroczne rozmowy klimatyczne ONZ odbywają się w Egipcie w listopadzie, gdzie Grupa 77 krajów rozwijających się oraz Chiny, pod przewodnictwem Pakistanu, będzie mocno naciskać na trucicieli, aby zapłacili pieniądze po roku niszczycielskich susz, powodzi, fal upałów i pożary. .

Pakistan jest jednym z najbardziej podatnych na globalne ocieplenie krajów świata, a obecne katastrofalne powodzie następują po czterech kolejnych falach upałów z temperaturami przekraczającymi 53 stopnie Celsjusza na początku tego roku.

Ma ponad 7200 lodowców – więcej niż gdziekolwiek indziej poza biegunami – które topią się znacznie szybciej i szybciej z powodu wzrostu temperatury, dolewając wody do rzek już wezbranych przez opady deszczu.

Widok prowizorycznych namiotów dla powodzian ukrywających się na wyższym terenie.
Widok prowizorycznych namiotów dla powodzian ukrywających się na wyższym terenie. Zdjęcie: Reuters

„Będziemy bardzo jasno i jednoznacznie co do tego, co postrzegamy jako nasze potrzeby i należne, a także gdzie widzimy szereg większych globalnych celów. Ale strata i zagrożenie dla Południa już w ferworze przyspieszającej dystopii klimatycznej powinny być częścią transakcji opłaconej na Cop27.

Do tej pory kraje najbardziej zanieczyszczające środowisko powoli dostarczały pieniądze, które zobowiązały się pomóc krajom rozwijającym się w przystosowaniu się do wstrząsów klimatycznych, a jeszcze bardziej niechętnie angażują się w znaczące negocjacje w sprawie strat finansowych i szkód poniesionych przez biedne kraje, takie jak Pakistan, które znacząco przyczyniły się do emisja gazów cieplarnianych. .

READ  Talibowie przejmują stolicę prowincji w Afganistanie | Afganistan

Dyskusje na temat odszkodowań zostały w większości zablokowane, przez co zagrożone kraje, takie jak Pakistan, „staną w obliczu ciężaru lekkomyślnego zużycia węgla przez innych ludzi”.

„Jak widać, globalne ocieplenie nie zmniejszyło się – wręcz przeciwnie. I jest wiele możliwości adaptacji, które możemy zrobić. Topniejące lodowce, powodzie, susze i pożary, z których żaden nie ustanie bez złożenia bardzo poważnych obietnic ” – powiedział Abdul Rahman.

„Jesteśmy na pierwszej linii frontu i zamierzamy utrzymać straty, szkody i adaptację do katastrof klimatycznych w centrum naszych argumentów i negocjacji. Nie będzie odwrotu od tego.”